Prawnicy od spraw frankowych analizują, co czeka ich klientów w najbliższych miesiącach i roku. Są to nie tylko kwestie prawne, ale też procesowe oraz organizacyjne jak choćby wydolność sądów.
- Miniony rok był w orzecznictwie frankowym czasem konsolidacji, a nie przełomów - wskazuje dr Mariusz Korpalski, radca prawny. I dodaje: - Utrwalił się pogląd o niedopuszczalności dzielenia warunku umownego i pozostawienia odniesienia do kursu NBP (wyrok Trybunału Sprawiedliwości UE C-80/21 - C-82/21). Sąd Najwyższy przypomniał zaś, że odniesienie do tabeli kursowej banku jest niedopuszczalne zarówno w obrocie konsumenckim, jak i gospodarczym.
Podobnie ocenia sytuację adwokat Wojciech Wandzel z kancelarii Kubas Kos Gałkowski: - Mijający rok nie przyniósł przełomu. Trudno wręcz wskazać doniosłe orzeczenia SN, które zapadły w 2022 r.
Czytaj więcej
Zmiany w procedurze cywilnej mają przyspieszyć rozpoznawanie spraw dotyczących kredytów walutowych. Tyle że – jak twierdzą prezesi sądów – bez wzmocnienia kadrowego żaden pomysł się nie uda.
Co z zapłatą za kapitał
Przyszłość kredytów frankowych skupia się na kwestii wynagrodzenia za korzystanie z kapitału.