Sprawa dotyczy prawomocnego orzeczenia z 13 listopada 2018 r. wydanego przez Sąd Rejonowy w Kamiennej Górze. Postępowanie zostało wszczęte z powództwa spółki z siedzibą w Bielsku-Białej udzielającej pożyczek. Domagała się od pozwanego mężczyzny zapłaty ponad 16,2 tys. zł wraz z odsetkami z tytułu niespłaconej pożyczki. Kwota pożyczki wynosiła 8 tys. złotych. W pozwie spółka wskazała, że należności dochodzi w oparciu o weksel. Nie znalazły się w nim odniesienia do umowy o kredyt konsumencki.
Sąd oddalił wniosek pełnomocnika mężczyzny o doręczenie nakazu zapłaty
wraz z pozwem oraz załącznikami, uchylenie postanowienia zarządzenia o
stwierdzeniu prawomocności nakazu, uchylenia postanowienia o nadaniu
klauzuli wykonalności oraz zasądzenie kosztów postępowania klauzulowego.
Prokurator Generalny Zbigniew Ziobro uważa, że wyrok Sądu Rejonowego dotyczył należności dochodzonej w oparciu o weksel, który został wystawiony w oparciu umowę konsumencką zawierająca klauzule niedozwolone ustanawiające zobowiązania pożyczkobiorcy jako konsumenta w sposób radykalnie nieadekwatny do wzajemnych świadczeń pożyczkodawcy.
Czytaj więcej
Osobie fizycznej zawierającej umowę opcji nabycia akcji z przedsiębiorcą prowadzącym działalność finansową przysługuje status konsumenta - uznał Sąd Najwyższy.
W skardze nadzwyczajnej PG zarzucił, że sąd rozpoznał sprawę wyłącznie na podstawie kodeksu postępowania cywilnego, w zakresie treści samego weksla. Tymczasem powinien brać pod uwagę również inne obowiązujące przepisy, a konkretnie art. 76 konstytucji oraz obowiązujacą dyrektywę EWG z dnia 5 kwietnia 1993 r. w sprawie nieuczciwych warunków w umowach konsumenckich. Jak podkreślił, sąd jest zobowiązany z urzędu każdorazowo zweryfikować, czy weksel stanowił zabezpieczenie umowy konsumenckiej. To wymaga znajomości podstawy wydania weksla.