Upadłość konsumencka na twardych warunkach

Od dziś można liczyć na częściowe uwolnienie od długów konsumpcyjnych, ale tylko wówczas, gdy powodem niewypłacalności stały się okoliczności wyjątkowe i niezawinione

Publikacja: 31.03.2009 07:45

Upadłość konsumencka na twardych warunkach

Foto: Fotorzepa, Tom Tomasz Jodłowski

Taką możliwość wprowadza [link=http://aktyprawne.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=294186]ustawa z 5 grudnia 2008 r. (DzU nr 234, poz. 1572)[/link] nowelizująca prawo upadłościowe i naprawcze. Dotychczas upaść mogli wyłącznie przedsiębiorcy.

Sąd, do którego wpłynie wniosek dłużnika o ogłoszenie upadłości konsumenckiej, przede wszystkim musi ustalić, czy rzeczywiście przyczyny niewypłacalności są wyjątkowe i od zainteresowanego niezależne.

[b]Uwzględnienie wniosku nie jest możliwe, jeśli dana osoba zaciągała długi, będąc już niewypłacalną, albo straciła pracę ze swojej winy lub zgodziła się na rozwiązanie stosunku pracy[/b]. W praktyce nie może też liczyć na ogłoszenie upadłości ktoś, wobec kogo prowadzone było w okresie krótszym niż dziesięć lat postępowanie upadłościowe.

[b]Upadłość nie chroni przed utratą mieszkania czy domu.[/b] Przeciwnie, częściowe umorzenie długów będzie możliwe po wydaniu syndykowi przez upadłego całego majątku i po jego sprzedaży. Sąd sporządzi ostateczny plan podziału pieniędzy ze sprzedaży, w którym wskaże, jaką część długów upadły musi spłacić, a jaka podlega umorzeniu, dopiero po opuszczeniu przez niego sprzedanego domu czy mieszkania.

Jednakże [b]zainteresowany uwolni się ostatecznie od reszty długów po ukończeniu postępowania upadłościowego[/b]. To zaś może nastąpić dopiero po wykonaniu obowiązków nałożonych na niego przez sąd, a więc przede wszystkim po spłaceniu wierzycieli w zakresie ustalonym w planie spłaty.

[b]Okres wyznaczony na uregulowanie długów nie może być dłuższy niż pięć lat. W tym czasie upadłemu nie będzie wolno robić zakupów na raty ani z odroczoną płatnością[/b].

Musi składać sądowi corocznie sprawozdania, w których rozliczy się z wykonania planu spłaty, ze swoich dochodów oraz zakupów przekraczających dwukrotność minimalnej płacy. Możliwa będzie korekta planu zarówno w razie przemijającej przeszkody w jego wykonywaniu, jak i w razie istotnej poprawy sytuacji majątkowej danej osoby.

Jeśli upadły nie wykona planu spłaty, zatai dochody w sprawozdaniu albo się okaże, że ukrywał majątek, jeśli nie będzie respektował dotyczących go ograniczeń, sąd na wniosek wierzyciela musi umorzyć postępowania upadłościowe. Będzie to równoznaczne z utratą szansy na oddłużenie.

Prawo karne
Morderstwo na Uniwersytecie Warszawskim. Obrońca podejrzanego: nie przyznał się
Ubezpieczenia i odszkodowania
Rekordowe odszkodowanie dla pacjenta. Miał operację kolana, wypisano go bez nogi
Prawo dla Ciebie
Jest decyzja SN ws. wytycznych PKW. Czy wstrząśnie wyborami?
Prawo karne
Mieszkanie Nawrockiego. Nieprawdziwe oświadczenia w akcie notarialnym – co na to prawo karne?
Matura i egzamin ósmoklasisty
Matura i egzamin ósmoklasisty 2025 z "Rzeczpospolitą" i WSiP
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem