Wszyscy konsumenci uzyskają od 14 czerwca dodatkowe uprawnienie, które ułatwi im odzyskiwanie swoich pieniędzy nie tylko od nierzetelnych przedsiębiorców, lecz także od innych konsumentów niespłacających swojego zadłużenia. Będzie to możliwe dzięki wejściu w życie przepisów [link=http://www.rp.pl/aktyprawne/akty/akt.spr?id=353665]ustawy z 9 kwietnia 2010 r. o udostępnianiu informacji gospodarczych[/link].
[srodtytul]Tytuł wykonawczy [/srodtytul]
– Każda osoba fizyczna mająca zobowiązania stwierdzone tytułem wykonawczym będzie mogła wpisać do Biura Informacji Gospodarczej innego konsumenta lub przedsiębiorcę. Na przykład, [b]jeśli pracownik nie otrzyma wynagrodzenia, będzie mógł przekazać do Centralnej Ewidencji Dłużników dane nierzetelnego pracodawcy.[/b] Podobnie będzie można postąpić, gdy staniemy się ofiarą niewiarygodnego finansowo biura podróży – wyjaśnia Mariusz Hildebrand, prezes zarządu Biura Informacji Gospodarczej InfoMonitor. – W razie posiadania tytułu wykonawczego możliwe będzie zgłoszenie przez konsumenta do BIG każdej należności. [b]Jedyny warunek to wysłanie wezwania do zapłaty lub jego osobiste dostarczenie [/b]– dodaje prezes.
Dziś jest tak, że konsument często ma trudności w doprowadzeniu do skutecznej egzekucji komorniczej swoich należności od innego konsumenta (np. zwrotu prywatnej pożyczki) lub przedsiębiorcy. Bywa bezradny wobec swojego dłużnika. Teraz uzyska dodatkowy atut. Samo zagrożenie znalezienia się dłużnika na czarnej liście będzie oznaczać dla niego trudności, np. w uzyskaniu kredytu. Jego dane dopóty, dopóki nie zostaną wykreślone z ewidencji z chwilą uregulowania zadłużenia, staną się dostępne dla banków, firm pożyczkowych, telekomunikacyjnych, energetycznych, handlowych. To może utrudniać nawet kupno komórki czy zawarcie umowy o korzystanie z Internetu.
[srodtytul]Ważny element nacisku[/srodtytul]