Czy trzeba podpisać umowę
Zaplanowałam malowanie mieszkania. Sąsiadka poleciła mi swojego znajomego. Twierdzi, że to dobry i rzetelny fachowiec. Jednak gdy wspominałam mu, że chcę, abyśmy podpisali umowę, stwierdził, że nie ma takiej konieczności. Czy mimo to mogę od niego wymagać, by podpisał umowę?
Tak. Nawet powinna pani to zrobić. Gdy umawiamy się z fachowcem i zlecamy mu np. malowanie mieszkania, zawieramy z nim umowę o dzieło (nawet gdy nie spisujemy jej na piśmie). Do umowy tej znajdą zastosowanie przepisy kodeksu cywilnego. Umowa o dzieło jest umową rezultatu, ponieważ ma doprowadzić do powstania określonego dzieła, które w chwili jej zawarcia nie istnieje. Choć do swej ważności nie wymaga formy pisemnej, lepiej dla własnego bezpieczeństwa ją przygotować (określamy w niej strony, czyli zlecającego roboty i przyjmującego je, wskazujemy też, na czym prace mają polegać, i wyznaczamy termin ich wykonania). Dziełem mogą być wykonywane prace malarskie. Jeśli coś pójdzie przy nich nie tak, tzn. fachowiec nie dotrzyma terminu albo wykona zadanie inaczej, niż się z nim umawialiśmy, mamy prawo zachować się w sposób określony w przepisach kodeksu cywilnego, czyli np. odstąpić od umowy.
Jak zrezygnować z niesolidnej ekipy
W moim domu od miesiąca ciągnie się remont łazienki. Najpierw słyszałam od fachowców, że prace potrwają maksymalnie dwa tygodnie, potem – że potrzebują jeszcze trzech dni. Teraz przestali cokolwiek obiecywać, nawet nie pojawiają się codziennie, by skończyć to, co rozpoczęli. Znalazłam innego fachowca, poleconego przez koleżankę, który ma właśnie wolny termin i może skończyć remont mojej łazienki w kilka dni. Czy mogę odwołać poprzednią niesolidną ekipę?
Tak. Z art. 635 kodeksu cywilnego wynika, że jeżeli fachowiec opóźnia się z rozpoczęciem lub wykończeniem dzieła tak dalece, że nie jest prawdopodobne, aby zdołał je ukończyć w czasie umówionym, czytelniczka może bez wyznaczenia terminu dodatkowego odstąpić od umowy jeszcze przed upływem terminu wykonania dzieła. W tym wypadku termin dawno już minął, dlatego odstąpienie od umowy jest tym bardziej zasadne. Aby nie było wątpliwości, że rezygnujemy z usług fachowca, trzeba albo wysłać oświadczenie o odstąpieniu od umowy listem poleconym za potwierdzeniem odbioru, albo wręczyć mu je bezpośrednio, wyjaśniając przy okazji, co nas do tego skłoniło. Oświadczenie o odstąpieniu od umowy przygotowane w formie pisemnej przyda się, gdyby np. doszło do sprawy sądowej. Odstępując od umowy, często bowiem nie będziemy regulowali całej należności za usługę, na którą się z fachowcem umówiliśmy.
Pracy z wadami nie musimy akceptować
Zaangażowałem fachowca, który miał polakierować drzwi w moim domu. Zrobił to źle, lakier jest położony nierówno, są zacieki i przebarwienia. Co mogę zrobić?