Izraelskie wojsko przeszukuje szpital Al-Szifa. Pokazuje znalezioną tam broń

Izraelska armia prowadzi działania w rejonie szpitala Al-Szifa w Gazie i w samym szpitalu, największym tego typu obiekcie w mieście położonym w północnej części Strefy Gazy.

Publikacja: 16.11.2023 05:42

Szpital Al-Szifa

Szpital Al-Szifa

Foto: AFP

Izrael twierdzi, że w tunelach znajdujących się pod szpitalem Al-Szifa, znajduje się kwatera główna Hamasu czym uzasadnia działania militarne w rejonie szpitala. Hamas zaprzecza tym oskarżeniom.

Strefa Gazy: Izraelska armia przeszukuje szpital Al-Szifa

Izraelscy żołnierze weszli do szpitala w środę rozpoczynając działania określane mianem "precyzyjnej i kierunkowej operacji". Izraelska armia zapewnia, że żołnierze zostali przeszkoleni tak, aby w czasie tej operacji życie cywilów w szpitalu nie było zagrożone.

Czytaj więcej

Konflikt w Strefie Gazy: Zbrodnie wojenne da się osądzić tylko na podstawie dowodów

Siły Obronne Izraela (IDF, izraelska armia) informowały, że przez całą środę trwało przeszukiwanie szpitala, w którym znaleziono broń automatyczną, granaty, amunicję i kamizelki kuloodporne. Broń miała znajdować się w jednym z budynków na terenie szpitalnego kompleksu - jej zdjęcia zostały przez stronę izraelską upublicznione.

- Żołnierze kontynuują przeszukiwanie szpitala w precyzyjny, oparty na danych wywiadowczych sposób - zapewnił rzecznik izraelskiej armii, adm. Daniel Hagari, na konferencji prasowej w środę wieczorem.

- Będziemy kontynuowali te działania, aby zdobyć dalsze informacje i odkryć dodatkowe aktywa oraz ujawnić terrorystyczne działania wewnątrz szpitala - dodał.

Prezydent USA, Joe Biden, oskarżył Hamas o zbrodnie wojenne w związku z tym, że kwatera główna organizacji znajduje się pod szpitalem. Zapewnił też, że Izrael skierował do szpitala Al-Szifa "ograniczoną liczbę żołnierzy z bronią".

- Omówiliśmy z nimi konieczność bycia niezwykle ostrożnym - powiedział Biden dziennikarzom.

Jak dotąd izraelska armia nie poinformowała o odkryciu jakiegokolwiek wejścia do podziemnych tuneli na terenie kompleksu szpitalnego Al-Szifa.

Tymczasem Hamas zarzuca Izraelowi, że jego żołnierze sami przynieśli do szpitala Al-Szifa broń i umieścili ją tam, by oskarżyć Hamas o składowanie broni w szpitalu. - Wielokrotnie wzywaliśmy ONZ, WHO i Czerwony Krzyż, by zweryfikowały kłamstwa okupantów - oświadczył wysokiej rangi przedstawiciel Hamasu, Ezzat El Rashq.

Czytaj więcej

W Ramallah o złym Hamasie tylko szeptem

W środę wieczorem izraelska armia miała użyć na terenie kompleksu szpitalnego "buldożerów i pojazdów wojskowych" - podaje oficjalna palestyńska agencja informacyjna, WAFA.

Z kolei związana z Hamasem agencja Shehab podaje, że w czwartek nad ranem izraelskie czołgi wjechały na teren szpitalnego kompleksu od południowej strony, a w rejonie tym rozległy się strzały.

Biden stwierdził, że operacja armii Izraela w Strefie Gazy skończy się, gdy Hamas "nie będzie już w stanie mordować Izraelczyków"

Izrael prowadzi operację lądową w Strefie Gazy od ponad tygodnia. Wcześniej, od 7 października czyli od dnia niespodziewanego ataku Hamasu na Izrael, w którym zginęło od 1 200 do 1 400 osób, a ponad 240 uprowadzono do Strefy Gazy, Izrael ostrzeliwał enklawę z ziemi, powietrza i wody. W wyniku izraelskich działań odwetowych zginęło ok. 11,5 tys. Palestyńczyków, z czego 40 proc. mają stanowić dzieci - podaje Ministerstwo Zdrowia Strefy Gazy.

Celem operacji Izraela jest zniszczenie Hamasu.

Joe Biden: Okupacja Strefy Gazy przez Izrael byłaby dużym błędem

Joe Biden, który wypowiadał się w środę na temat sytuacji na Bliskim Wschodzie powiedział, że w rozmowie z premierem Izraela, Beniaminem Netanjahu podkreślił, iż jedynym sposobem rozwiązania konfliktu izraelsko-palestyńskiego będzie dwupaństwowe rozwiązanie (utworzenie palestyńskiego państwa), a okupacja Strefy Gazy byłaby "dużym błędem".

Biden powiedział też dziennikarzom, że robi wszystko co w jego mocy, by doprowadzić do uwolnienia zakładników Hamasu, ale nie zamierza wysyłać w rejon konfliktu żołnierzy USA.

Jednocześnie Biden stwierdził, że operacja armii Izraela w Strefie Gazy skończy się, gdy Hamas "nie będzie już w stanie mordować Izraelczyków".

Podkreślił jednocześnie, że izraelska armia jest "zobowiązana, by działać tak ostrożnie jak to możliwe".

Prezydent USA wyraził też nadzieję na porozumienie ws. uwolnienia zakładników przetrzymywanych przez Hamas. Negocjacje w tej sprawie, w koordynacji z USA, prowadzi Katar.

Konflikty zbrojne
Kto zabił mieszkańców rosyjskiego Biełgorodu? Ukraiński pocisk czy rosyjska bomba?
Konflikty zbrojne
Wojna w Ukrainie. W walkach pod Charkowem Rosjanie górą
Konflikty zbrojne
Rosjanie chcieli przeprowadzić serię zamachów bombowych w Kijowie i Lwowie?
Konflikty zbrojne
Ukraina odzyska od Rosji wszystkie okupowane terytoria? Przedstawicielka USA unika odpowiedzi
Konflikty zbrojne
Ukrainiec o ofensywie Rosjan w obwodzie charkowskim: Weszli, to była zdrada