Kadencja obecnej Komisji Europejskiej powoli zmierza ku końcowi i konkludowane są ostatnie prace nad rozpoczętymi kilka lat temu inicjatywami i rozporządzeniami. Po czerwcowych wyborach do Parlamentu Europejskiego zostanie powołany inny skład Komisji, która zaproponuje nowe priorytety, agendę prac. I w ten sposób otworzy nowy rozdział w polityce energetyczno-klimatycznej UE.
Zbliżające się lata będą czasem dynamicznych zmian w sektorze energetycznym i w gospodarce europejskiej związanych z wdrażaniem obszernych regulacji z pakietu Fit for 55. UE zobowiązała się podjąć duże wysiłki, aby ograniczyć emisje gazów cieplarnianych do 2030 r., ale też wyznaczyć cele przejściowe na 2040 r. Osiągnięcie ich w sposób efektywny kosztowo i sprawiedliwy społecznie wzmocni niezależność energetyczną UE, obniży koszty importu paliw oraz poprawi jakość środowiska naszego kontynentu. Wyzwaniem pozostaje jednak różny poziom zamożności np. w państwach Europy Środkowej, ale też słabości instytucjonalne związane z wdrażaniem skomplikowanych przepisów.
Tymczasem sytuacja we Wspólnocie i jej otoczeniu jest daleka od stabilności. Z powodu rosyjskiej agresji na Ukrainę oraz konfliktów na Bliskim Wschodzie uwaga społeczeństw i polityków europejskich coraz bardziej jest skierowana na kwestie bezpieczeństwa i obronności. Innymi wyzwaniami są wzrost cen energii i inflacja, polaryzacja społeczeństw, akceptacja dla transformacji, przyszłość przemysłu, ale też zarysowujące się zmiany instytucjonalne oraz rozszerzenie UE.
Jakie zatem priorytety w zakresie polityki energetycznej i klimatycznej powinna wyznaczyć nowa Komisja, aby skutecznie przeprowadzić transformację energetyczną? W nowej publikacji Forum Energii proponujemy sześć obszarów:
1) Nowa strategia bezpieczeństwa energetycznego dla Europy
UE potrzebuje nowego podejścia do bezpieczeństwa energetycznego. Ostatnia europejska strategia powstała w 2014 r. i koncentrowała się głównie na dostawach gazu i ropy naftowej, a także na budowie nowej infrastruktury dla paliw kopalnych. Jest to podejście przestarzałe. System energetyczny zmienia się dynamicznie, rośnie rola energii elektrycznej ze względu na rozpowszechnianie się pomp ciepła i aut elektrycznych, co powoduje nowe wyzwania i zagrożenia, w tym cybernetyczne.