Wiemy, kto ubezpieczył halę przy Marywilskiej. Wielkie kwoty w grze

W niedzielę pożar zniszczył należące do Mirbudu i jego spółki zależnej centrum handlowe przy ul. Marywilskiej w Warszawie. Hala była ubezpieczona, ma być odbudowana.

Publikacja: 13.05.2024 19:10

Właściciel zapowiada odbudowę strawionego przez pożar centrum handlowego Marywilska 44. Straż pożarn

Właściciel zapowiada odbudowę strawionego przez pożar centrum handlowego Marywilska 44. Straż pożarna i policja ustalają przyczyny kataklizmu. To ważne dla właścicieli, kupców, ale i ubezpieczycieli

Foto: PAP/Leszek SzymaŇski

Marywilska 44 to największe centrum handlowe w Warszawie, które skupiało drobnych kupców i specjalizowało się zarówno w handlu detalicznym, jak i hurtowym. Właścicielami hali są spółka giełdowa Mirbud i zależna od niej spółka JHM Development.

Umiarkowana przecena akcji Mirbudu po pożarze hali przy ul. Marywilskiej

W poniedziałek notowania Mirbudu na warszawskiej GPW rozpoczęły się od spadku o ponad 7 proc., z 10,58 do 9,8 zł – ale po pierwszej nerwowej reakcji i fali wyprzedaży dość szybko skala przeceny się zmniejszyła i ustabilizowała na poziomie około 10,3 zł.

Czytaj więcej

Pożar na Marywilskiej 44. Notowania Mirbudu w dół po pożarze

Spółka potwierdziła w opublikowanym w niedzielę wieczorem raporcie bieżącym popołudniowe deklaracje rzecznika, że hala była ubezpieczona i będzie odbudowana. Wpływ zdarzenia na wyniki finansowe jest analizowany, jednak przychody całego segmentu najmu nieruchomości komercyjnych (to także sąsiadujący ze spalonym centrum nietknięty park handlowy oraz obiekty handlowe i magazynowe w Ostródzie, Starachowicach i Rumi) nie mają znaczącego wpływu na bieżącą działalność grupy. Mirbud to jeden z największych generalnych wykonawców i budowniczych dróg, do grupy należy też działający lokalnie deweloper mieszkaniowy JHM. W 2023 r. skonsolidowane przychody Mirbudu wyniosły 3,32 mld zł, a zysk netto 135 mln zł zysku netto. Udział segmentu najmu to odpowiednio 61,5 mln zł i 10,1 mln zł.

Spalone centrum i ocalały park handlowy mieszczą się na prawie 20-ha terenie dzierżawionym przez spółkę od miasta. W 2014 r. umowa została zawarta na 22 lata. Do zamknięcia tego wydania nie uzyskaliśmy informacji od Mirbudu jak będzie wyglądać teraz kwestia regulowania miesięcznych opłat.

Kto ubezpieczył halę przy Marywilskiej?

Ze sprawozdania Marbudu wynika, że spółka ma zawartą z Sopockim Towarzystwem Ubezpieczeń ERGO Hestia „Umowę kompleksowego ubezpieczenia grupy przedsiębiorstwa od wszystkich ryzyk”. Umowa zabezpiecza mienie, ale też utratę zdolności generowania zysków i odpowiedzialność cywilną. Nieoczekiwanie tuż przed zamknięciem tego wydania gazety, ERGO Hestia poinformowała nas, że „jest ubezpieczycielem spółki Mirbud, ale nie Marywilska 44”. Z naszych nieoficjalnych informacji wynika, że w ubezpieczenie hali przy ul. Marywilskiej zaangażowane były Allianz, Uniqa, Wiener i InterRisk. – Jesteśmy ubezpieczycielem tego centrum, ale nie głównym, więc nie komentujemy – powiedział nam Maciej Krzysztoszek, rzecznik prasowy Uniqa Polska. – Nie wypowiadamy się na ten temat zgodnie z obowiązującymi ubezpieczycieli przepisami prawa – poinformował Bohdan Białorucki, rzecznik prasowy Allianz Polska.

Czytaj więcej

Pożar centrum handlowego Marywilska 44. Hala zostanie odbudowana

Ubezpieczenie Marywilskiej. Ogromne sumy w grze

– W takich obiektach jak centra handlowe bardzo istotne jest ubezpieczenie majątkowe i ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej – mówi Agnieszka Durska, rzeczniczka prasowa Polskiej Izby Ubezpieczeń. – Działa tu wiele podmiotów: właściciel, zarządca obiektu, najemcy. Każdy z nich podejmuje decyzje dotyczące ochrony ubezpieczeniowej, jej zakresu i sum. Ta ostatnia sprawa jest bardzo ważna. Wysokość sumy ubezpieczenia określa górną granicę odpowiedzialności ubezpieczyciela. Ustala się ją zazwyczaj na podstawie wartości księgowej brutto lub wartości odtworzeniowej danego składnika majątku – tłumaczy. I dodaje, że wartość księgowa brutto to suma, za jaką został on zakupiony bądź wybudowany. Natomiast wartość odtworzeniowa określa kwotę potrzebną do ewentualnego odtworzenia, odbudowania danego środka trwałego, odtworzenia majątku. Pomiędzy wartością księgową brutto i wartością odtworzeniową są zwykle spore różnice. Ta pierwsza jest zwykle niższa. – Problem w tym, że wielu przedsiębiorców w Polsce przy wyznaczaniu sumy ubezpieczenia bierze pod uwagę wartość księgową brutto składnika majątku firmy, co może prowadzić do jego niedoubezpieczenia – mówi Agnieszka Durska. – Chodzi o to, że często wartość ta nie jest aktualizowana od wielu lat, w efekcie nie da się dziś za nią odtworzyć składnika majątku, bo koszty takiego odtworzenia znacząco wzrosły.

Wedle danych PIU różnica między faktycznym wzrostem wartości ubezpieczonego mienia a uaktualnioną sumą ubezpieczenia w 2022 r. wyniosła około 22 proc. Według wartości odtworzeniowej ubezpiecza się 65 proc. firm, według wartości księgowej brutto – 29 proc.

Czytaj więcej

Hala przy Marywilskiej zniszczona. Kupcy mogą się zarejestrować jako bezrobotni

Rzeczniczka PIU zwraca uwagę, że właściciele i zarządcy takich obiektów jak centra handlowe muszą myśleć o wysokiej sumie gwarancyjnej w OC. Jeśliby się bowiem okazało, że przyczynili się do powstania szkody, na przykład w wyniku właśnie pożaru, to roszczenia poszkodowanych kierowane będą do nich. – A w przypadku takim jak pożar centrum na Marywilskiej w grę wchodzą ogromne sumy – mówi Durska.

Nie wiadomo, czy swoje polisy mieli poszczególni kupcy, których w centrum Marywilska było blisko 1400. – Przedsiębiorcy, którzy prowadzą działalność handlową, powinni myśleć o ubezpieczeniu towaru, wnętrza i wyposażenia swojego sklepu. Powinni brać pod uwagę takie sytuacje, jak: pożar, zalanie czy kradzież, a posiadanie polisy będzie dla nich pomocne w takiej sytuacji – mówi Durska.

Marywilska 44 to największe centrum handlowe w Warszawie, które skupiało drobnych kupców i specjalizowało się zarówno w handlu detalicznym, jak i hurtowym. Właścicielami hali są spółka giełdowa Mirbud i zależna od niej spółka JHM Development.

Umiarkowana przecena akcji Mirbudu po pożarze hali przy ul. Marywilskiej

Pozostało 94% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Ubezpieczenia
PZU wypłaci akcjonariuszom sutą dywidendę. Kurs w górę
Ubezpieczenia
Polisa dla kota lub psa? Aż 40 proc. właścicieli nawet nie wie, że są takie ubezpieczenia
Ubezpieczenia
Szefowa LINK4 odwołana. Jest nowa prezes, pełniąca obowiązki
Ubezpieczenia
Uścińska: System emerytalny jest bezpieczny dla państwa, wymagający dla ludzi
Ubezpieczenia
Raty leasingu za ciężkie dla małych firm