Izrael kończy przygotowania do ataku na Strefę Gazy. Cel: rozgromienie Hamasu

Izrael kończy przygotowania do ataku na Strefę Gazy, którego celem jest zniszczenie najwyższej hierarchii politycznej i wojskowej Hamasu - podaje dziennik "The New York Times", powołując się na anonimowych izraelskich oficerów. Hamas także planuje zaatakować siły izraelskie,

Publikacja: 15.10.2023 07:02

Transportery opancerzone Puma armii izraelskiej przemieszczają się w kolumnie w pobliżu granicy ze S

Transportery opancerzone Puma armii izraelskiej przemieszczają się w kolumnie w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, 14 października 2023 r.

Foto: AFP

Reporterzy dziennika rozmawiali z wyższymi izraelskimi oficerami , byłymi funkcjonariuszami bezpieczeństwa, żołnierzami przygotowującymi się do bitwy i oficerem Hamasu.

Według przedstawicieli izraelskiej armii wojsko przygotowuje się do wkrótce inwazji na Strefę Gazy, a dziesiątkom tysięcy żołnierzy rozkazano zająć miasto Gaza i zniszczyć obecnych przywódców enklawy.

Czytaj więcej

Iran. Sponsor terroru Hamasu i Hezbollahu. Czy stał za atakiem na Izrael?

Atak ma być największą operacją lądową Izraela od czasu inwazji na Liban w 2006 r.  

Operacja grozi wciągnięciem Izraela w wielomiesięczne krwawe walki miejskie, zarówno na powierzchni, jak i w labiryncie tuneli – pełną napięć ofensywę, której Izrael od dawna unikał, ponieważ wiąże się z walką na wąskim skrawku ziemi, zamieszkałym przez ponad 2 miliony ludzi - pisze "NYT".

Izraelscy urzędnicy ostrzegali, że Hamas może zabijać izraelskich zakładników, wykorzystywać palestyńskich cywilów jako ludzkie tarcze i zastawić terytorium minami-pułapkami.

Cel: Rozgromienie Hamasu

Wojsko nie ogłosiło jeszcze formalnie, że dokona inwazji na Gazę, choć potwierdziło, że w piątek zespoły zwiadowcze na krótko wkroczyły do Strefy Gazy i że wojska izraelskie zwiększały swoją „gotowość” do wojny lądowej.

Czytaj więcej

Strefa Gazy. Jak wygląda sytuacja humanitarna?

Według płk. Golana Vacha, ze względu na rozległe zniszczenia w Gazie spowodowane niedawnymi izraelskimi nalotami, w ostatnich dniach żołnierze przeszli dodatkowe szkolenie, które ma im pomóc w walce w zrujnowanych środowiskach miejskich.

Inwazja była początkowo planowana na weekend, ale została opóźniona o kilka dni przynajmniej częściowo ze względu na warunki pogodowe, które utrudniłyby izraelskim pilotom i operatorom dronów zapewnienie siłom lądowym osłony powietrznej – twierdzą oficerowie.

- Celem będzie rozgromienie Hamasu i wyeliminowanie jego przywódców po rzezi, której dokonali – powiedział w sobotę kontradmirał Daniel Hagari, główny rzecznik Sił Obronnych Izraela. - Ta organizacja nie będzie rządzić Gazą militarnie i politycznie – dodał Hagari.

Izrael wzywa palestyńskich cywilów do ewakuacji

Izraelskie wojsko oświadczyło, że stara się w miarę możliwości zapobiegać ofiarom śmiertelnym wśród cywilów. Ostrzegła Palestyńczyków w Gazie, aby udali się na południe terytorium, które, jak się oczekuje, nie będzie głównym celem początkowej fazy inwazji; setki tysięcy posłuchały tego wezwania, ale inni – zachęcani przez Hamas – pozostali w swoich domach.

Apel o ewakuację spotkał się z krytyką wielu środowisk na świecie, które oceniają, że  ewakuacja miliona ludzi w terminie 24 godzin narzuconym rzez Izrael jest praktycznie niewykonalna.

Czytaj więcej

Izrael wzywa Palestyńczyków do ewakuacji z północnej Strefy Gazy. Wkrótce inwazja?

Hamas planuje uderzenie na siły izraelskie

Uważa się, że dziesiątki tysięcy uzbrojonych bojowników Hamasu okopało się w setkach mil podziemnych tuneli i bunkrów pod miastem Gaza i otaczającymi go częściami północnej Gazy. Izraelscy przywódcy wojskowi spodziewają się, że Hamas będzie próbował przeszkodzić ich postępowi, wysadzając niektóre z tych tuneli w miarę zbliżania się Izraelczyków nad nimi, oraz eksplodując przydrożne bomby i miny-pułapki.

Według anonimowego funkcjonariusza Hamasu, z którym rozmawiali reporterzy "NYT", Hamas planuje także zaatakować siły izraelskie od tyłu, korzystając z tuneli rozsianych w północnej części Gazy.

Czytaj więcej

Hamas zaatakował Izrael. Tysiące rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy

Terroryści z Hamasu i ich sojusznicy 7 października dokonali masakry cywilów w ich domach; zastrzelili setki innych osób na ulicy i na festiwalu muzycznym i porwali co najmniej 150 innych osób.

Reporterzy dziennika rozmawiali z wyższymi izraelskimi oficerami , byłymi funkcjonariuszami bezpieczeństwa, żołnierzami przygotowującymi się do bitwy i oficerem Hamasu.

Według przedstawicieli izraelskiej armii wojsko przygotowuje się do wkrótce inwazji na Strefę Gazy, a dziesiątkom tysięcy żołnierzy rozkazano zająć miasto Gaza i zniszczyć obecnych przywódców enklawy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Kup teraz
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 648
Konflikty zbrojne
Rosjanie dokonali egzekucji ukraińskich jeńców. Do sieci trafiło nagranie
Konflikty zbrojne
Izrael poinformował państwa arabskie, jakie ma powojenne plany wobec Strefy Gazy
Konflikty zbrojne
Izrael-Hamas. Bez likwidacji terrorysty numer jeden ta wojna się nie skończy
Konflikty zbrojne
Mediazona liczy poległych Rosjan. Całkowite szacunki są zróżnicowane
Materiał Promocyjny
Nowe narzędzia to nowe możliwości