Izrael kończy przygotowania do ataku na Strefę Gazy. Cel: rozgromienie Hamasu

Izrael kończy przygotowania do ataku na Strefę Gazy, którego celem jest zniszczenie najwyższej hierarchii politycznej i wojskowej Hamasu - podaje dziennik "The New York Times", powołując się na anonimowych izraelskich oficerów. Hamas także planuje zaatakować siły izraelskie,

Publikacja: 15.10.2023 07:02

Transportery opancerzone Puma armii izraelskiej przemieszczają się w kolumnie w pobliżu granicy ze S

Transportery opancerzone Puma armii izraelskiej przemieszczają się w kolumnie w pobliżu granicy ze Strefą Gazy, 14 października 2023 r.

Foto: AFP

Reporterzy dziennika rozmawiali z wyższymi izraelskimi oficerami , byłymi funkcjonariuszami bezpieczeństwa, żołnierzami przygotowującymi się do bitwy i oficerem Hamasu.

Według przedstawicieli izraelskiej armii wojsko przygotowuje się do wkrótce inwazji na Strefę Gazy, a dziesiątkom tysięcy żołnierzy rozkazano zająć miasto Gaza i zniszczyć obecnych przywódców enklawy.

Czytaj więcej

Iran. Sponsor terroru Hamasu i Hezbollahu. Czy stał za atakiem na Izrael?

Atak ma być największą operacją lądową Izraela od czasu inwazji na Liban w 2006 r.  

Operacja grozi wciągnięciem Izraela w wielomiesięczne krwawe walki miejskie, zarówno na powierzchni, jak i w labiryncie tuneli – pełną napięć ofensywę, której Izrael od dawna unikał, ponieważ wiąże się z walką na wąskim skrawku ziemi, zamieszkałym przez ponad 2 miliony ludzi - pisze "NYT".

Izraelscy urzędnicy ostrzegali, że Hamas może zabijać izraelskich zakładników, wykorzystywać palestyńskich cywilów jako ludzkie tarcze i zastawić terytorium minami-pułapkami.

Cel: Rozgromienie Hamasu

Wojsko nie ogłosiło jeszcze formalnie, że dokona inwazji na Gazę, choć potwierdziło, że w piątek zespoły zwiadowcze na krótko wkroczyły do Strefy Gazy i że wojska izraelskie zwiększały swoją „gotowość” do wojny lądowej.

Czytaj więcej

Strefa Gazy. Jak wygląda sytuacja humanitarna?

Według płk. Golana Vacha, ze względu na rozległe zniszczenia w Gazie spowodowane niedawnymi izraelskimi nalotami, w ostatnich dniach żołnierze przeszli dodatkowe szkolenie, które ma im pomóc w walce w zrujnowanych środowiskach miejskich.

Inwazja była początkowo planowana na weekend, ale została opóźniona o kilka dni przynajmniej częściowo ze względu na warunki pogodowe, które utrudniłyby izraelskim pilotom i operatorom dronów zapewnienie siłom lądowym osłony powietrznej – twierdzą oficerowie.

- Celem będzie rozgromienie Hamasu i wyeliminowanie jego przywódców po rzezi, której dokonali – powiedział w sobotę kontradmirał Daniel Hagari, główny rzecznik Sił Obronnych Izraela. - Ta organizacja nie będzie rządzić Gazą militarnie i politycznie – dodał Hagari.

Izrael wzywa palestyńskich cywilów do ewakuacji

Izraelskie wojsko oświadczyło, że stara się w miarę możliwości zapobiegać ofiarom śmiertelnym wśród cywilów. Ostrzegła Palestyńczyków w Gazie, aby udali się na południe terytorium, które, jak się oczekuje, nie będzie głównym celem początkowej fazy inwazji; setki tysięcy posłuchały tego wezwania, ale inni – zachęcani przez Hamas – pozostali w swoich domach.

Apel o ewakuację spotkał się z krytyką wielu środowisk na świecie, które oceniają, że  ewakuacja miliona ludzi w terminie 24 godzin narzuconym rzez Izrael jest praktycznie niewykonalna.

Czytaj więcej

Izrael wzywa Palestyńczyków do ewakuacji z północnej Strefy Gazy. Wkrótce inwazja?

Hamas planuje uderzenie na siły izraelskie

Uważa się, że dziesiątki tysięcy uzbrojonych bojowników Hamasu okopało się w setkach mil podziemnych tuneli i bunkrów pod miastem Gaza i otaczającymi go częściami północnej Gazy. Izraelscy przywódcy wojskowi spodziewają się, że Hamas będzie próbował przeszkodzić ich postępowi, wysadzając niektóre z tych tuneli w miarę zbliżania się Izraelczyków nad nimi, oraz eksplodując przydrożne bomby i miny-pułapki.

Według anonimowego funkcjonariusza Hamasu, z którym rozmawiali reporterzy "NYT", Hamas planuje także zaatakować siły izraelskie od tyłu, korzystając z tuneli rozsianych w północnej części Gazy.

Czytaj więcej

Hamas zaatakował Izrael. Tysiące rakiet wystrzelonych ze Strefy Gazy

Terroryści z Hamasu i ich sojusznicy 7 października dokonali masakry cywilów w ich domach; zastrzelili setki innych osób na ulicy i na festiwalu muzycznym i porwali co najmniej 150 innych osób.

Reporterzy dziennika rozmawiali z wyższymi izraelskimi oficerami , byłymi funkcjonariuszami bezpieczeństwa, żołnierzami przygotowującymi się do bitwy i oficerem Hamasu.

Według przedstawicieli izraelskiej armii wojsko przygotowuje się do wkrótce inwazji na Strefę Gazy, a dziesiątkom tysięcy żołnierzy rozkazano zająć miasto Gaza i zniszczyć obecnych przywódców enklawy.

Pozostało 93% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Niemcy "po cichu" przekazują czołgi Ukrainie
Materiał Promocyjny
Mity i fakty - Czy to prawda, że elektryczne auta palą się częściej niż spalinowe?
Konflikty zbrojne
Kto i po co wzywa w Ukrainie do pokoju
Konflikty zbrojne
Pieskow grozi Niemcom. "Stolice państw, które zgodzą się na amerykańską broń, są potencjalnymi ofiarami"
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 871
Konflikty zbrojne
Izraelski atak na południe Strefy Gazy. 71 osób nie żyje, prawie 300 rannych
Konflikty zbrojne
Rosja straszy zmianą doktryny użycia broni atomowej. Co może mieć na myśli?