23:45
08.10.2023

Korespondent BBC o ataku Hamasu: Jak to się mogło stać?

Izrael ma prawdopodobnie najbardziej rozbudowane i najlepiej finansowane służby wywiadowcze na Bliskim Wschodzie. Ma informatorów i agentów w palestyńskich grupach bojowników, a także w Libanie, Syrii i w innych krajach - wymienia korespondent BBC Frank Gardner, komentując niespodziewaną zbrojną napaść Hamasu na Izrael. 

Czytaj więcej

Atak Hamasu. „Nie mamy pojęcia, jak to się mogło stać"
23:13
07.10.2023

Izrael rozszerza stan wyjątkowy na całe terytorium

Minister obrony Izraela Yoav Gallant rozszerzył stan wyjątkowy na całe terytorium Izraela.Wcześniej ogłoszono go w promieniu 80 km od Strefy Gazy.

Dzięki temu Siły Obronne Izraela (IDF) mogą wydawać cywilom instrukcje dotyczące bezpieczeństwa i zamykać miejsca publiczne, jeśli jest to konieczne ze względów bezpieczeństwa, podało biuro ministra.

W swoim oświadczeniu Gallant stwierdził, że 15 lat temu, kiedy stał na czele Dowództwa Południa armii, był bliski zniszczenia Hamasu, ale powstrzymał go „szczebel polityczny”.

„To zjawisko nie będzie kontynuowane. Będziemy zmieniać rzeczywistość w Gazie przez następne 50 lat” – kontynuował. „Nie będzie już tego, co było wcześniej. Będziemy działać z pełną mocą”.

„Proszę obywateli Izraela, aby pozostali zdeterminowani i wspierali nasze siły bezpieczeństwa” – dodał.

22:55
07.10.2023

Terroryści z Hamasu dokonali egzekucji izraelskich policjantów

Terroryści Hamasu dokonali egzekucji na 20 izraelskich funkcjonariuszach policji na zajętym komisariacie w Sderot – podały izraelskie media. Obecnie w mieście działają siły specjalne.

22:28
07.10.2023

Wiceszef Hamasu: Zaczęła się bitwa "na całego"

- Oczekujemy, że walki będą kontynuowane, a front walki będzie się rozszerzał. Mamy jeden główny cel: naszą wolność i wolność naszych świętych miejsc – powiedział Saleh al-Arouri.

Czytaj więcej

Hamas wziął wielu jeńców, w tym wysokich oficerów. Mają posłużyć do wymiany
22:32
07.10.2023

Król Jordanii rozmawiał z Bidenem, ostrzega przed eskalacją

Król Jordanii Abdullah II wezwał do wzmożenia międzynarodowych wysiłków w celu powstrzymania eskalacji  przemocy między Palestyńczykami a Izraelem.

Z oświadczenia Pałacu Królewskiego wynika, że Abdullah rozmawiał z prezydentem Joe Bidenem o sposobach powstrzymania eskalacji konfliktu i sposobach ochrony ludności cywilnej.

Abdullah ostrzegł, że ciągła eskalacja będzie miała negatywne konsekwencje dla regionu i podkreślił potrzebę powściągliwości, ochrony ludności cywilnej i poszanowania międzynarodowego prawa humanitarnego.

22:11
07.10.2023

Federacja Żydowska ogłasza fundusz na pomoc Izraelowi

Federacja Żydowska Wielkiego Waszyngtonu ogłosiła otwarcie Izraelskiego Funduszu Kryzysowego, twierdząc, że jest on gotowy pomóc w zaspokojeniu pilnych potrzeb Izraelczyków po „największym ataku terrorystycznym na Izrael od czasu wojny Jom Kippur”.

Gil Preuss, dyrektor naczelny federacji, przekazał w oświadczeniu, że ma ona obowiązek zmobilizować społeczność żydowską ze wszystkich stron spektrum politycznego, aby przeciwstawiła się trwającej „powodzi terroru” w Izraelu.

„To przerażający moment dla naszej rodziny w Izraelu” – dodał Preuss – „i obawiamy się, że ten horror będzie długotrwały”.

21:47
07.10.2023

Burmistrz Londynu ostrzega przed wzrostem liczby przestępstw z nienawiści w następstwie ataków Hamasu

Sadiq Khan powiedział, że ataki Hamasu są „głęboko niepokojące” i  potępia „akty terrorystyczne” tej grupy bojowników.

21:26
07.10.2023

IDF: Izraelski dowódca zginął w „spotkaniu z terrorystą”

Podpułkownik Yonatan Steinberg był dowódcą Brygady Nahal – poinformowały Izraelskie Siły Obronne (IDF).

„Dopuszczono do publikacji informację, że dowódca Brygady Nahal, nieżyjący już podpułkownik Yonatan Steinberg, zginął dzisiaj w starciu z terrorystą w pobliżu Kerem Shalom” – powiedział rzecznik.

20:58
07.10.2023

Mieszkańcy Stambułu demonstrują poparcie dla Hamasu

20:35
07.10.2023

Hamas zaatakował Tel Awiw

Wystrzelono 150 rakiet.

Czytaj więcej

Hamas wystrzelił 150 rakiet na Tel Awiw. Pożary i eksplozje w mieście
20:07
07.10.2023

Rośnie liczba ofiar po obu stronach konfliktu

Według ostatnich informacji w Izraelu zginęło już co najmniej 200 osób, ponad 1100 jest rannych. Po stronie palestyńskiej potwierdzono 230 ofiar śmiertelnych, ponad 1600 osób odniosło obrażenia.

19:45
07.10.2023

Ataki na Izrael są aktem samoobrony Palestyńczyków, twierdzi Iran

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu stwierdziło, że ataki Hamasu na Izrael były aktem samoobrony Palestyńczyków.Ministerstwo Spraw Zagranicznych Iranu stwierdziło, że ataki Hamasu na

„Ta operacja… to spontaniczny ruch grup oporu i uciskanego narodu Palestyny w obronie ich niezbywalnych praw i ich naturalna reakcja na podżegającą do wojny i prowokacyjną politykę syjonistów” – powiedział rzecznik ministerstwa Nasser Kanaani, cytowany przez irańskie media państwowe.

„Iran uważa, że syjonistyczny reżim okupacyjny i jego znani zwolennicy są odpowiedzialni za przemoc i zabójstwa wobec Palestyńczyków, i wzywa kraje islamskie do wspierania praw narodu palestyńskiego” – powiedział Kanaani.

Rzecznik rządu Ali Bahadori-Jahromi powiedział mediom państwowym, że ataki „udowodniły, że reżim syjonistyczny jest bardziej bezbronny niż kiedykolwiek i że inicjatywa jest w rękach młodzieży palestyńskiej”.

19:22
07.10.2023

Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu

W niedzielę Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu w sprawie walk w Izraelu i Gazie.

W niedzielę o 15:00 Rada Bezpieczeństwa ONZ zbierze się na nadzwyczajnym posiedzeniu, aby zająć się sytuacją na Bliskim Wschodzie.

19:00
07.10.2023

Liczba ofiar śmiertelnych w Izraelu wzrosła do 100

Co najmniej 100 Izraelczyków zginęło w wyniku niespodziewanego wtargnięcia Hamasu.

Według ministerstwa zdrowia tego kraju co najmniej 985 osób zostało rannych.

18:39
07.10.2023

Izrael przestanie dostarczać energię elektryczną do Strefy Gazy

Minister energetyki Izraela podpisał zarządzenie uniemożliwiające krajowemu przedsiębiorstwu energetycznemu dostarczanie energii do Strefy Gazy.

„Podpisałem zarządzenie nakazujące przedsiębiorstwu energetycznemu zaprzestanie dostaw energii elektrycznej do Strefy Gazy. Co było, tego nie będzie” – przekazał Israel Katz.

18:19
07.10.2023

Turcja gotowa pomóc w deeskalacji konfliktu

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Turcji stwierdziło, że Turcja jest gotowa pomóc w deeskalacji sytuacji między Izraelem a Hamasem, zanim rozprzestrzeni się ona na szersze regiony.

„Podkreślamy, że powiązane z nimi akty przemocy i eskalacja nie przynoszą nikomu korzyści” – stwierdzono.

Ankara pozostaje w bliskim kontakcie ze wszystkimi właściwymi stronami, powtarzając wcześniejsze wezwanie prezydenta Tayyipa Erdogana do powściągliwości.

18:00
07.10.2023

Obawy mieszkańców Gazy

Przeciętni mieszkańcy gazy odczuwają szok i strach - pisze Al Dżazira. Są zaskoczeni zarówno atakiem Hamasu, jak i odpowiedzią Izraela i jej skalą.

Czytaj więcej

Mieszkańcy Gazy boją się długotrwałych ataków Izraela
17:24
07.10.2023

Liczba ofiar palestyńskiego ataku na Izrael wzrosła do 70

Wcześniejsze raporty dotyczące ofiar śmiertelnych wśród mieszkańców Izraela mówiły o 40 zabitych. Liczba ta wzrosła do 70.

Najnowsze dane dotyczące rannych wskazują, że poszkodowanych zostało 545 osób, chociaż różne źródła sugerują, że liczba ta może sięgać nawet 740.

17:18
07.10.2023

Rosja twierdzi, że jest w kontakcie ze stronami konfliktu i wzywa do zawieszenia broni

Michaił Bogdanow, wiceminister spraw zagranicznych Rosji i były ambasador w Izraelu i Egipcie, powiedział w sobotę państwowej agencji Tass, że Moskwa skontaktowała się ze „wszystkimi stronami (konfliktu), w tym z krajami arabskimi” i wezwała  do  „natychmiastowego zawieszenia broni i pokoju” pomiędzy Hamasem a Izraelem. Bogdanow nie sprecyzował, z jakimi państwami arabskimi rozmawiali rosyjscy dyplomaci.

Wzywamy do natychmiastowego rozpoczęcia procesu pokojowego w oparciu o istniejące, uznane na arenie międzynarodowej porozumienia” – powiedział Bogdanow. Dodał, że szereg rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ w sprawie konfliktu pozostaje niezrealizowanych, ale nie podał żadnych szczegółów.

17:11
07.10.2023

Nadzwyczajne posiedzenie ONZ po  ataku na Izrael

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Brazylii poinformowało, że po największym ataku na Izrael od lat zwołane zostanie nadzwyczajne posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ

Brazylia, która w tym miesiącu objęła rotacyjne przewodnictwo w Radzie, potępiła ataki w publicznym oświadczeniu i wyraziła solidarność z narodem Izraela.

„Rząd brazylijski powtarza, że nie ma uzasadnienia dla uciekania się do przemocy, szczególnie wobec ludności cywilnej, i wzywa wszystkie strony do zachowania maksymalnej powściągliwości, aby zapobiec eskalacji sytuacji” – oznajmiło ministerstwo spraw zagranicznych.

17:05
07.10.2023

MSZ odradza podróże do Izraela

16:49
07.10.2023

Izraelskie wojsko potwierdza: Hamas przetrzymuje w niewoli żołnierzy i cywilów

Armia nie podała dalszych szczegółów, odmawiając komentarza na temat liczby schwytanych Izraelczyków.

16:24
07.10.2023

Prezydent Biden powiedział Netanjahu, że USA stoją po stronie Izraela

Prezydent USA Joe Biden zadzwonił do izraelskiego premiera Beniamina Netanjahu i zapewnił go o poparciu Stanów Zjednoczonych dla zaatakowanego Izraela.

„Prezydent USA Joe Biden zadzwonił do premiera Benjamina Netanjahu i podkreślił, że Stany Zjednoczone stoją po stronie Izraela i w pełni popierają prawo Izraela do samoobrony” – czytamy w oświadczeniu Białego Domu. „Premier podziękował prezydentowi USA za jego bezgraniczne wsparcie i dał jasno do zrozumienia, że konieczna będzie długa i potężna kampania, w której Izrael zwycięży”.

16:00
07.10.2023

Rzecznik IDF: Do końca dnia w Izraelu nie pozostanie ani jeden żywy terrorysta

Rzecznik IDF Richard Hecht powiedział, że IDF są zaniepokojone możliwym atakiem ze strony  Libanu lub Syrii.  - Jesteśmy gotowi - zapewnia jednak.

15:53
07.10.2023

Palestyńskie ministerstwo zdrowia potwierdza dotychczasowa liczbę ofiar

Co najmniej 198 Palestyńczyków zginęło w sobotę w Gazie, a 1610 zostało rannych – podało palestyńskie ministerstwo zdrowia w Gazie.

Ministerstwo nie podało informacji, gdzie zginęły ofiary  i czy wśród nich byli bojownicy Hamasu, czy cywile w Gazie.

15:41
07.10.2023

PLL LOT odwołuje loty

Z powodu sytuacji w Izraelu odwołują w sobotę swoje rejsy na trasie Warszawa - Tel Awiw. Chodzi o loty zaplanowane na godz. 14 i 23.

W sobotę LOT zrealizował lot z Warszawy do Tel Awiwu o godz. 6 rano. Samolot ten jest w drodze powrotnej do Polski.

15:38
07.10.2023

Rośnie liczba ofiar

Według ostatnich informacji atak Hamasu spowodował śmierć około 40 obywateli Izraela, rannych jest ponad 700 osób.

Akcja odwetowa Izraela, która nosi kryptonim "Żelazne miecze", spowodowała śmierć 198 Palestyńczyków, rannych jest ponad 1000 osób.

15:14
07.10.2023

Około 50 izraelskich zakładników przetrzymywanych przez Hamas w pobliżu granicy z Gazą

Izraelski kanał informacyjny N12 donosi obecnie, że bandyci Hamasu przetrzymują obecnie około 50 izraelskich zakładników. Przetrzymywani są w kibucu Be'eri.

Kibuc położony jest w południowym Izraelu, na północno-zachodniej pustyni Negew – niedaleko wschodniej granicy ze Strefą Gazy.

Palestyńczycy grożą ich egzekucją.

14:58
07.10.2023

USA z niepokojem śledzą sytuację w Izraelu. Spodziewana rozmowa Bidena i Netanjahu

„Potępiam masowy ogień rakietowy terrorystów Hamasu przeciwko izraelskiej ludności cywilnej. Jestem w kontakcie z izraelskimi urzędnikami i w pełni popieram prawo Izraela do obrony przed takimi aktami terrorystycznymi” – napisała w mediach społecznościowych czołowa amerykańska dyplomatka w Izraelu Stephanie Hallett.

Prezydent USA Joe Biden, który ostatni raz rozmawiał z premierem Benjaminem Netajanhu podczas wrześniowego spotkania, od dawna broni prawa Izraela do samoobrony i od niego oczekiwano, że będzie uważnie monitorował konflikt przez cały dzień.

14:40
07.10.2023

Wszystkie placówki edukacyjne w Izraelu są zamknięte

Ministerstwo Edukacji tego kraju poinformowało, że w niedzielę placówki edukacyjne w całym Izraelu będą zamknięte.

Standardowy tydzień pracy w Izraelu trwa od niedzieli do czwartku.

14:25
07.10.2023

Hamas twierdzi, że pojmał żołnierzy i cywilów

Niepotwierdzone raporty mówią, że do Strefy Gazy wprowadzono 52 Izraelczyków; schwytano kilka pojazdów, w tym czołg IDF i 2 karetki pogotowia.

"Grupa terrorystyczna Hamas opublikowała materiał filmowy pokazujący, jak jej członkowie pojmują kilku izraelskich żołnierzy podczas sobotniego ataku na bazę wojskową na granicy ze Strefą Gazy" - pisze w swojej relacji Times of Israel. .

Wojsko odmówiło podania szczegółów na temat ofiar lub porwań, kontynuując walkę z bojownikami Hamasu.

14:12
07.10.2023

"Godzina prawdy dla Izraela"

Rozpoczęty w sobotę o świcie największy od lat atak ze Strefy Gazy całkowicie zaskoczył izraelskie siły zbrojny. Jest niezbitym dowodem zasadniczej słabości Mosadu, który do tej pory był uważany za najlepszy system wywiadu na Bliskim Wschodzie - atak Hamasu na Izrae komentuje Jędrzej Bielecki.

Czytaj więcej

Godzina prawdy dla Izraela
13:51
07.10.2023

Kalendarium konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami

Czytaj więcej

Kalendarium konfliktu między Izraelem a Palestyńczykami
13:30
07.10.2023

W sobotę w nagranym przesłaniu Muhammad Al-Deif, dowódca wojskowy Hamasu, wezwał do powszechnego powstania przeciwko Izraelowi.

- Jeśli masz broń, wyciągnij ją. Czas jej użyć – wyjdźcie z ciężarówkami, samochodami, siekierami. Dziś zaczyna się najlepsza i najbardziej honorowa historia - mówił Muhammad Al-Deif.

13:19
07.10.2023

Cywile mają przebywać w pobliży schronów. Nakaz IDF

Cywile na obszarach południowych i centralnych mają obowiązek przebywać w pobliżu schronów, a na obszarze otaczającym Strefę Gazy – w schronach.

13:00
07.10.2023

IDF: Hamas poniesie konsekwencje

Siły Obronne Izraela oświadczyły, że Hamas „poniesie konsekwencje i odpowiedzialność” za swój atak.

- Organizacja terrorystyczna Hamas jest suwerenem w Strefie Gazy i jest odpowiedzialna za ten atak. Poniesie konsekwencje i odpowiedzialność za te wydarzenia - powiedział Szef Sztabu Generalnego.

12:30
07.10.2023

Prezydent Autonomii Palestyńskiej wspiera atak Hamasu

Mahmud Abbas oświadczył, że "Palestyńczycy maja prawo do obrony".

Czytaj więcej

Prezydent Abbas po ataku Hamasu na Izrael: Palestyńczycy mają prawo do obrony
13:17
07.10.2023

Premier Beniamin Netanjahu ogłasza: Jesteśmy w stanie wojny

- Dziś rano Hamas przypuścił morderczy atak z zaskoczenia na państwo Izrael i jego obywateli - powiedział Netanjahu.

12:01
07.10.2023

W sobotę rano Hammas zaatakował Izrael z lądu, wody i powietrza

7 października nad ranem ze Strefy Gazy spadł na Izrael grad rakiet. Palestyńczycy wdarli się na terytorium Izraela, rozpoczynając operację zbrojną przeciwko Izraelowi pod kryptonimem "Burza Al-Aksa".

Na samym początku ataku na terytorium Izraela spadło kilka tysięcy pocisków.

W odpowiedzi rząd Izraela podjął decyzję o przyspieszonej mobilizacji.