00:07
01.08.2023

Kończymy relację

O najnowszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:49
31.07.2023

Rosja znów zaatakowała Charków dronami

Co najmniej trzy eksplozje słyszano w Charkowie.

W co najmniej jednym miejscu wybuchł pożar. W mieście nie ma energii, w części także wody.

23:44
31.07.2023

Biznes w Moskwie podejmuje środki ostrożności

Trwający konflikt na Ukrainie i bliskość ataków dronów do głównych dzielnic biznesowych skłaniają korporacje do ponownej oceny swoich protokołów bezpieczeństwa.

Czytaj więcej

Po ataku dronów moskiewski biznes podejmuje środki ostrożności
23:26
31.07.2023

Podpalenie biura werbunkowego w Petersburgu

W Petersburgu nieznana osoba podpaliła drzwi wojskowego biura meldunkowego i werbunkowego oraz próbowała staranować bramę samochodem. "Sprawca został zatrzymany przez policję, ustalana jest jego tożsamość" - poinformowały w komunikacie miejscowe władze. Drzwi nie uległy większemu uszkodzeniu.

23:03
31.07.2023

Most Czonharski poważnie uszkodzony

Most łączący Krym z półwyspem Czonhar Siły Zbrojne Ukrainy zaatakowały w sobotę.

W poniedziałek opublikowano zdjęci zniszczeń, jakich dokonały rakiety Storm Shadow.

22:46
31.07.2023

Duma może ograniczyć zagraniczne badania w Rosji

Władimir Gutenew, przewodniczący Komisji Przemysłu i Handlu Dumy Państwowej, zaproponował ograniczenie zagranicznej działalności badawczej w Rosji. - Trzy największe zagraniczne firmy badawcze zasadniczo dzielą rosyjski rynek od dwudziestu lat i działają tutaj w interesie nieprzyjaznych krajów - powiedział w rozmowie z propagandową agencją RIA Nowosti. Wymienił w tym kontekście niemiecki instytut GfK, założony we Francji Ipsos oraz firmę Nielsen z siedzibą w Nowym Jorku.

22:19
31.07.2023

Chiny nakładają ograniczenia na eksport dronów i ich podzespołów

Chiny nakładają ograniczenia na eksport dronów i ich podzespołów po tym, jak władze USA oskarżyły Pekin o dostarczanie Rosji towarów podwójnego zastosowania.

Od teraz dostawy cywilnych dronów dalekiego zasięgu za granicę będą możliwe tylko po uzyskaniu licencji eksportowej – informuje Associated Press, powołując się na oświadczenie chińskiego Ministerstwa Handlu.

Drony o masie powyżej 7 kg, zdolne do utrzymywania się w powietrzu przez ponad 30 minut, transportu przedmiotów i zrzucania ich na ziemię, zostaną objęte kontrolą eksportu.

Restrykcje wejdą w życie 1 września i potrwają dwa lata. Ministerstwo poinformowało, że dotknięte kraje otrzymały już powiadomienia z Pekinu.

21:58
31.07.2023

Zełenski może przyjechać do USA na posiedzenie RB ONZ

Prezydent Ukrainy ma tam przedstawić swoją „formułę pokoju”: 10-punktowy plan zakończenia wojny.

Putin udziału "nie planuje".

21:38
31.07.2023

Rosjanie blokują ruch na Moście Krymskim

Ruch na Moście Krymskim został zablokowany. Nie podano powodu zatrzymania ruchu.

Osoby na moście zostały wezwane do „zachowania spokoju i stosowania się do poleceń funkcjonariuszy ochrony transportu”.

Media donoszą także o ewakuacji ze stacji kolejowej na moście.

21:17
31.07.2023

Zełenski: Trzeba zwiększyć presję sankcji

Wołodymyr Zełenski powiedział, że poniedziałkowy atak na Krzywy Róg po raz kolejny udowodnił, że ukraińskie wojsko „musi mieć wystarczającą ilość broni dalekiego zasięgu, wystarczającą ilość środków do pokonania terrorystów”.

W swoim nocnym wideoprzemówieniu ukraiński prezydent ujawnił, że pociski, które uderzyły w centralne miasto, zostały wystrzelone „z terytorium czasowo okupowanego Krymu, z rejonu Dżankoj”.

 - Światowa presja sankcji na Rosję powinna zostać znacznie zwiększona – dodał. - To jest terroryzm, którego nikt na świecie nie nazwie inaczej.

Zełenski potwierdził, że w Krzywym Rogu zginęło sześć osób, w tym 10-letnia dziewczynka i jej matka.

20:55
31.07.2023

Rosyjskie flagi w stolicy Nigru

Popierający puczystów manifestanci w stolicy kraju Niamey obrzucili kamieniami ambasadę francuską dawnej kolonialnej metropolii. Ale przede wszystkim krzyczeli „Precz z Francją!” i „Niech żyje Rosja!”. W kilku miejscach stolicy widziano nawet rosyjskie flagi.

Czytaj więcej

Zamach stanu w Nigrze. Najemnicy od Prigożyna wyciągają pomocną dłoń
20:34
31.07.2023

Kreml chce poznać cel zbliżających się rozmów w Arabii Saudyjskiej

Kreml wyraził potrzebę poznania celów zbliżających się planowanych rozmów w Arabii Saudyjskiej w sprawie toczącej się wojny na Ukrainie.

Według doniesień "The Wall Street Journal" z weekendu Arabia Saudyjska zamierza zaprosić do rozmów państwa zachodnie, Ukrainę i znaczące kraje rozwijające się. Celem tych rozmów, z wyłączeniem Rosji, jest uzyskanie międzynarodowego poparcia dla korzystnych dla Ukrainy warunków pokojowych.

W odpowiedzi na raport WSJ rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow powiedział, że Rosja będzie uważnie obserwowała to spotkanie.

- Musimy zrozumieć ustalone cele i tematy dyskusji. Każda próba wypracowania pokojowego rozwiązania zasługuje na pozytywne rozpatrzenie - powiedział rzecznik.

Jednak Pieskow powtórzył również stanowisko Moskwy, że obecnie nie widzi ona uzasadnionych podstaw do podjęcia rozmów pokojowych z Kijowem. - Reżim kijowski nie chce i nie może chcieć pokoju, dopóki jest używany wyłącznie jako narzędzie w wojnie kolektywnego Zachodu z Rosją - powtórzył Pieskow.

20:15
31.07.2023

Przedstawiciele USA wezmą udział w rozmowach pokojowych z Ukrainą w Arabii Saudyjskiej

Rzecznik Departamentu Stanu Matthew Miller ogłosił to na dzisiejszej odprawie. Nie podał żadnych innych szczegółów.

The Wall Street Journal poinformował w sobotę, że Arabia Saudyjska zaprosi do rozmów państwa zachodnie, Ukrainę i główne kraje rozwijające się.

19:58
31.07.2023

Podczas walk na Ukrainie zginęło pięciu ochotników z Białorusi

Czterech Białorusinów walczyło po stronie Ukrainy w  Pułku Kastusia Kalinowskiego, jeden - w  Pułku Pahonia.

Ich personalia nie są jeszcze znane.

19:41
31.07.2023

Rosyjski kredyt będzie słono Węgrów kosztował

Kreml ratyfikował protokół o kredycie dla rządu Viktora Orbana na rozbudowę przez Rosatom elektrowni atomowej.

Czytaj więcej

Węgry na atomowym pasku Rosji. Ujawniono szczegóły rosyjskiego kredytu
19:17
31.07.2023

Rosyjski ostrzał Chersonia spowodował śmierć czterech osób

Szef Biura Prezydenta Andrij Jermak poinformował w Telegramie, że rosyjskie ataki na Chersoń 31 lipca zabiły cztery osoby, a 17 zostało rannych, w tym 16-letnia dziewczynka.

Gubernator obwodu chersońskiego Ołeksandr Prokudin powiedział, że jedna z zabitych i sześciu rannych to pracownicy przedsiębiorstwa energetycznego, którzy zostali ostrzelani podczas pracy.

Chersoń i inne osady regionalne na kontrolowanym przez Kijów zachodnim brzegu są nieustannie ostrzeliwane przez Rosjan od czasu wyzwolenia ich przez siły ukraińskie w listopadzie 2022 roku.

18:55
31.07.2023

Sąd w Moskwie aresztował rosyjskie aktywa ukraińskiego biznesmena Rinata Achmetowa

Wcześniej Achmetow złożył pozew przeciwko Rosji w międzynarodowym arbitrażu, domagając się odszkodowania za utracone aktywa w obwodzie donieckim i ługańskim.

18:42
31.07.2023

Ukraina i Turcja podpisały umowę na budowę centrum serwisowego dronów

Ministerstwo obrony Ukrainy podpisało umowę z turecką firmą Baykar Makina na budowę centrum serwisowego do naprawy i konserwacji dronów na Ukrainie, powiedział w poniedziałek urzędnik ministerstwa.

Utworzenie centrum serwisowego będzie znaczącym wkładem we wzmocnienie zdolności obronnych Ukrainy i przybliży nasze zwycięstwo - zapowiedział sekretarz stanu ministerstwa obrony Kostiantyn Waszczenko

Według agencji Reuters ponad 10 000 operatorów dronów zostało przeszkolonych, a kolejne 10 000 jest w trakcie szkolenia.tr

18:24
31.07.2023

Unia Metropolii Polskich włącza się w odbudowę Mariupola

Kierownictwo Unii Metropolii Polskich, która zrzesza 12 największych polskich miast, oraz mer Mariupola Wadym Bojczenko podpisali memorandum, w którym zawarte są intencje odbudowy, opracowane z zespołem Mariupol Reborn.

Czytaj więcej

Polskie miasta włączają się w odbudowę Mariupola
18:09
31.07.2023

Szef ukraińskiej dyplomacji chory na COVID-19

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba zachorował na COVID-19 - przekazał jego resort, informując o rozmowach szefa ukraińskiej dyplomacji z ministrem spraw zagranicznych i europejskich Chorwacji Gordanem Grlicem Radmanem. „Negocjacje i konferencja prasowa w Kijowie odbyły się w formacie hybrydowym. Dmytro Kuleba wziął w niej udział w trybie online, będąc w samoizolacji po pozytywnym teście na koronawirusa”- podano w komunikacie prasowym.

17:51
31.07.2023

Liczba ofiar ataku na Krzywy Róg wzrosła do sześciu

Gubernator  Serhij Łysak poinformował, że po rosyjskim ataku rakietowym na Krzywy Róg liczba ofiar śmiertelnych wzrosła do sześciu, a co najmniej 75 osób zostało rannych.

Łysak dodał, że blisko 150 mieszkańcom budynku udało się samodzielnie wydostać, a 30 skorzystało z pomocy ratowników.

17:46
31.07.2023

Ukraina będzie eksportować zboże przez chorwackie porty

Ukraina i Chorwacja osiągnęły porozumienie w sprawie możliwości wykorzystania chorwackich portów nad Dunajem i Morzem Adriatyckim do eksportu ukraińskiego zboża - poinformował minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba po rozmowach ze swoim chorwackim odpowiednikiem.

17:27
31.07.2023

Rosyjski dysydent uznany winnym zdrady. Apelacja odrzucona

Zarzuty wobec Kara-Murzy, obywatela Rosji i Wielkiej Brytanii, dotyczyły jego wystąpień antywojennych, w tym za granicą. Został aresztowany w kwietniu 2022 r. – początkowo pod zarzutem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o wojsku. Następnie dodano oskarżenie o zdradę.

Czytaj więcej

Sąd odrzucił apelację od wyroku Władimira Kara-Murzy. Czeka go 25 lat kolonii
17:10
31.07.2023

Oligarchowie z listy "Forbesa" na usługach Putina

Z opublikowanym po śledztwie obszernego raportu wynika, że 81 rosyjskich oligarchów, których nazwiska znalazły się na ostatniej, przedwojennej liście najbogatszych Rosjan magazynu "Forbes", zaopatrywało rosyjską armię od początku inwazji na Ukrainę.

Czytaj więcej

Kilkudziesięciu najbogatszych Rosjan z listy "Forbesa" zaopatruje armię Putina

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 523
16:55
31.07.2023

28 niewybuchów na plaży w pobliżu Stambułu

Na plaży Sofular w kurorcie Şile w pobliżu Stambułu znaleziono 28 niewybuchów. Plaża została zamknięta dla turystów - poinformowały lokalne władze. Ładunki mają zostać zneutralizowane w środę. W opublikowanym komunikacie podkreślono, że wszystkie inne miejscowe plaże, poza Sofular, pozostają otwarte.

16:39
31.07.2023

Mołdawska służba bezpieczeństwa wypowiedziała umowę partnerską z FSB

Służba Informacji i Bezpieczeństwa (SIB) Mołdawii poinformowała w poniedziałek o tym, że wypowiedziała umowę o partnerstwie z Federalną Służbą Bezpieczeństwa Rosji, oraz że i powiadomiła o tym stronę rosyjską. W opublikowanym komunikacie odnotowano, że od lutego 2022 r. stosunki z rosyjskimi służbami specjalnymi zostały zerwane, w związku z czym porozumienie nie miało żadnego praktycznego zastosowania.

16:21
31.07.2023

Ardanowski o ukraińskiej „retoryce pohukiwania na Polskę”

- Jestem bardzo zawiedziony zmianą retoryki polityków ukraińskich, z prezydentem Zełenskim na czele, którzy zaczynają na Polskę pohukiwać za to, że próbuje ona bronić własnych interesów - powiedział były minister rolnictwa Jan Krzysztof Ardanowski, pytany o zboże z Ukrainy.

Czytaj więcej

Jan Krzysztof Ardanowski: Ukraina najwyraźniej oczekuje, że Polska poświęci własne rolnictwo
16:11
31.07.2023

Parlament Mołdawii przedłużył stan wyjątkowy o kolejne 60 dni

Granicząca z Ukrainą Mołdawia po raz pierwszy ogłosiła stan wyjątkowy 24 lutego 2022 r. w odpowiedzi na rosyjską inwazję na Ukrainę. Wyraziła zaniepokojenie możliwością wystąpienia awarii jądrowej w elektrowni jądrowej Zaporoże oraz jej wpływu na dostawy gazu, które mogą dotknąć kraj.

16:03
31.07.2023

Trwa akcja ratunkowa w Krzywym Rogu

Prezydent Ukrainy przekazał najnowsze doniesienia dotyczące akcji ratunkowej w Krzywym Rogu. „Wstępnie, dwa pociski balistyczne. Piętra od czwartego do dziewiątego budynku mieszkalnego zostały całkowicie zniszczone. Prace są utrudnione - część konstrukcji budynku runęła. Terroryści wzięli na cel również budynek uniwersytetu i budynek administracyjny. Obecnie mówi się o śmierci pięciu osób, w tym dziecka i jego matki” - napisał na Twitterze Wołodymyr Zełenski, dodając, że ranne zostały dziesiątki osób. 

„W akcję ratunkową zaangażowanych jest ponad 350 osób - dziękuję wszystkim, którzy ratują życie i pomagają ludziom!” - podkreślił Zełenski.

15:54
31.07.2023

Ukraina otrzymała od USA grant w wysokości 1,25 mld dolarów

Stany Zjednoczone przekazały Ukrainie grant w wysokości 1,25 mld USD (973 mln GBP) za pośrednictwem Wielostronnego Funduszu Powierniczego Banku Światowego, jak ogłosiło dziś Ministerstwo Finansów.

Środki zostaną przeznaczone na różne obszary, w tym na pomoc społeczną dla osób wewnętrznie przesiedlonych (IDP), osób niepełnosprawnych, rodzin o niskich dochodach i inne świadczenia socjalne.

Ministerstwo Finansów podkreśliło, że tylko w 2023 roku Ukraina otrzymała od USA bezpośrednie wsparcie budżetowe w wysokości 8,45 mld USD. Według komunikatu prasowego ministerstwa od rozpoczęcia wojny na pełną skalę Stany Zjednoczone przekazały Kijowowi łącznie 20,4 mld dolarów.

Projekt PEACE na Ukrainie powstał w czerwcu 2022 r., aby pomóc około 13 milionom beneficjentów, w tym 10 milionom emerytów, 500 tys.  pracowników edukacji, 145 tys. pracowników rządowych, 56 tys. pracowników służb ratunkowych oraz ponad 3 milionom beneficjentów pomocy społecznej i osób wewnętrznie przesiedlonych, jak podał Bank Światowy .

15:36
31.07.2023

Rosyjskie naloty zniszczyły w lipcu około 180 000 ton zbóż w ciągu dziewięciu dni

Rosja kilkakrotnie przeprowadzała naloty na ukraińską infrastrukturę portową – zwłaszcza w Odessie – po wycofaniu się z czarnomorskiego kontraktu zbożowego.

15:14
31.07.2023

Rosja zwiększa kary finansowe za unikanie służby wojskowej

Aby zwiększyć napływ poborowych do wojska, Rosja podwyższyła już granicę wieku poborowych z 27 lat do 30 i rezerwistów - do 70.

Czytaj więcej

Putin wprowadza kary za pomoc w unikaniu poboru do wojska
14:50
31.07.2023

Od początku wojny do Rosji wywieziono ponad 700 tys. ukraińskich dzieci

Od początku inwazji na pełną skalę Rosja "przyjęła" około 4,8 miliona Ukraińców, w tym ponad 700 tys. dzieci - poinformowała Komisarz ds. Praw Dziecka Rosji Maria Lwowa-Biełowa.

14:38
31.07.2023

Chiny ograniczają eksport dronów. Wojna na Ukrainie czynnikiem wpływającym na decyzję

Pekin nałożył ograniczenia na eksport cywilnych dronów za granicę, powołując się na wojnę ukraińsko-rosyjską jako czynnik wpływający na decyzję.

Ograniczenia dotyczące sprzętu, w tym niektórych silników, laserów, sprzętu do komunikacji i systemów do zwalczania dronów, wejdą w życie 1 września, podobnie jak całkowity zakaz eksportu dronów do celów wojskowych. 

14:22
31.07.2023

Pięć ofiar ataku na Krzywy Róg

Władze Ukrainy poinformowały o kolejnej zmarłej osobie. Wśród ofiar porannego ataku jest 10-letnia dziewczynka.

Rannych jest co najmniej 50 osób.

13:45
31.07.2023

Co zdecyduje o sukcesie Ukraińców na południu kraju?

Ukraińska armia angażuje coraz więcej sprzętu i wojska na południowym odcinku frontu. 

Czytaj więcej

Ukraińska kontrofensywa. Co wojsko musi zrobić, by osiągnąć sukces na południu kraju?
13:37
31.07.2023

Dowództwo Południowe: rosyjska logistyka ucierpiała po atakach na Most Krymski

Rzeczniczka Południowego Dowództwa Ukrainy Natalia Humeniuk powiedziała, że rosyjskie wojsko cierpi z powodu poważnych problemów logistycznych po atakach na przeprawy łączące Krym z Rosją i okupowanymi terenami Ukrainy.

Rosja używa okrętów desantowych do przewożenia sprzętu przez Cieśninę Kerczeńską.

13:36
31.07.2023

Gaz ziemny tanieje

Gazprom wywindował ceny gazy, teraz wracają do realnego poziomu.

Czytaj więcej

Gazprom podbił ceny gazu. Teraz wracają do normy, niebieskie paliwo tanieje
12:42
31.07.2023

Ołeksij Kułeba wzywa do zemsty po ataku w Krzywym Rogu

Zastępca szefa biura Wołodymyra Zełenskiego, Ołeksij Kułeba, wezwał do zemsty po tym, jak w poniedziałek w mieście Krzywy Róg zginęły co najmniej cztery osoby.

 "Każdego dnia ukraińskie miasta znajdują się pod ostrzałem rosyjskich terrorystów. Sumy, Zaporoże, Dniepr, Charków. To tylko kilka ostatnich dni" - pisał w serwisie Telegram.

"Dziś także w Chersoniu - jeden zabity, czterech rannych. Pracownicy przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, którzy w tym czasie sprzątali miasto, zostali zaatakowani przez wroga. Wszyscy otrzymują pomoc" - dodał.

"Zemścijmy się za każdego z osobna. Pracujemy i ratujemy naszych ludzi" - zaapelował.

12:23
31.07.2023

Kreml wyklucza możliwość rozmów pokojowych z obecną władzą w Kijowie

Rzecznik prezydenta Rosji Dmitrij Pieskow mówił dziennikarzom, że władze Ukrainy nie chcą rozmawiać o pokoju.

Czytaj więcej

Rosja: Wypracowanie pokoju z władzami Ukrainy obecnie nie jest możliwe
12:22
31.07.2023

Rosja nie ma planów przejmowania majątku zagranicznych firm

Putin powiedział dziennikarzom, że Danone i Carlsberg "musiały zostać ukarane"

Czytaj więcej

Władimir Putin: Nikomu niczego nie odbieramy
11:56
31.07.2023

Rosyjska propaganda w grach wideo. "Mają być fajni i groźni"

W popularnej grze Minecraft, należącej do Microsoftu, Rosjanie przemycają treści usprawiedliwiające atak i wojnę w Ukrainie. To sposób Kremla na dotarcie do   młodych ludzi.

Czytaj więcej

Rosyjska propaganda trafiła do hitowych gier wideo. Mają być „fajni i groźni"
11:33
31.07.2023

Rośnie bilans ofiar ataku na Krzywy Róg

Ratownicy poinformowali, że spod gruzów zniszczonego budynku wydobyto trzy ciała. Nadal trwają poszukiwania kilku mieszkańców bloku.

Rannych jest co najmniej 30 osób.

11:29
31.07.2023

Rosja stawia warunek Amerykanom w sprawie broni jądrowej na Białorusi

Kreml zapowiada możliwość wycofania swojej broni z Białorusi, jeżeli USA wycofają swoje pociski z Europy.

Czytaj więcej

Rosja może wycofać broń jądrową z Białorusi. Stawia warunek USA
11:12
31.07.2023

Rosyjski oligarcha traci majątek w Czechach

Według czeskiej telewizji CT24 majątek rosyjskiego oligarchy w Karlowych Warach szacuje się na ponad 500 mln koron (ok. 20 mln dolarów).

Czytaj więcej

Czesi zajmują majątek oligarchy, w tym luksusowy hotel w Karlowych Warach
11:00
31.07.2023

Protesty w Batumi w związku z przybyciem wycieczkowca z Rosji

Uczestnicy protestowali przeciw pojawieniu się rosyjskich turystów.

Policja zatrzymała 9 osób.

10:34
31.07.2023

Prorosyjski gubernator Doniecka informuje o ostrzale

Mianowany przez Rosję szef ukraińskiego regionu Doniecka przekazał, że dwie osoby zginęły, a cztery zostały ranne w wyniku ukraińskiego ostrzału Doniecka, stolicy regionu.

Denis Puszylin poinformował, że ukraiński pocisk trafił w przystanek autobusowy.

Donieck od 2014 roku znajduje się pod kontrolą Rosjan. Ukraińskie wojska stacjonują na jego obrzeżach.

10:25
31.07.2023

Wielka Brytania: Kreml nie potrafi ukryć wojny przed obywatelami

Ostatnie wydarzenia w Rosji powodują, że coraz więcej mieszkańców kraju bezpośrednio odczuwa trwającą wojnę na Ukrainie.

Czytaj więcej

Kreml nie potrafi już izolować Rosjan od wojny na Ukrainie
09:37
31.07.2023

Władze Ukrainy informują o skutkach ataku na Krzywy Róg

Ze wstępnych informacji wynika, że zginęła jedna osoba, a dziesięć zostało rannych.

"Obecnie na miejscu pracują wszystkie niezbędne służby. Przestrzegaj środków ostrożności. Pozostańcie w schronach, dopóki nie włączy się alarm przeciwlotniczy" -przekazało MSW Ukrainy.

09:11
31.07.2023

Pocisk spadł na budynek mieszkalny w Krzywym Rogu

09:04
31.07.2023

Ukraina wyzwoliła kolejne tereny kraju

W ciągu ostatniego tygodnia Siły Zbrojne Ukrainy wyzwoliły kolejne 14,6 kilometrów kwadratowych. Ciężkie walki trwają na frontach Kupiańsk, Łyman, Bachmut, Awdijiwka i Marjinka - powiedziała Hanna Malar, wiceminister obrony Ukrainy.

09:03
31.07.2023

Grupa Wagnera całkowicie wstrzymuje rekrutację

O planach swojej firmy wojskowej poinformował Jewgienij Prigożyn.

Czytaj więcej

Grupa Wagnera nie rekrutuje nowych najemników
08:40
31.07.2023

Dron uszkodził posterunek policji w rosyjskim obwodzie briańskim

Lokalne władze poinformowały o nocnym ataku na Trubeck w pobliżu granicy z Ukrainą.

08:38
31.07.2023

Ukraińcy w tajnej bazie testują drony morskie

Do bazy nad jeziorem wpuszczono dziennikarzy CNN. Ukraińskie wojsko chwali się, że opracowało sprzęt, który wyprzedza możliwości rosyjskiej obrony o dziesiątki lat.

Czytaj więcej

Pilnie strzeżona tajemnica Ukrainy. W tajnej bazie testowane są drony morskie
08:00
31.07.2023

Arabia Saudyjska gospodarzem szczytu pokojowego

W Arabii Saudyjskiej na początku sierpnia odbędzie się szczyt pokojowy organizowany przez Ukrainę.

Agencja Associated Press poinformowała, że szczyt odbędzie się w mieście Dżudda nad Morzem Czerwonym.

Na rozmowy nie zaproszono Rosji.

07:34
31.07.2023

Zełenski po ataku dronów na Moskwę: Wojna wraca do Rosji

Zdaniem prezydenta Ukrainy to sprawiedliwa i nieunikniona sytuacja.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski: Wojna wraca do Rosji. To nieuniknione i sprawiedliwe
07:15
31.07.2023

Sztab Generalny Ukrainy: Rosja straciła 246 190 żołnierzy na Ukrainie 

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja straciła 246 190 żołnierzy na Ukrainie.

Liczba ta obejmuje 490 ofiar, jakie siły rosyjskie poniosły w ciągu ostatniej doby.

Według raportu, Rosja straciła również 4 211 czołgów, 8 188 opancerzonych pojazdów bojowych, 7 292 pojazdy i zbiorniki paliwa, 4 816 systemów artyleryjskich, 699 systemów rakietowych wielokrotnego startu, 460 systemów obrony powietrznej, 315 samolotów, 311 śmigłowców, 4 017 dronów i 18 łodzi.

06:51
31.07.2023

W nocy Rosjanie atakowali Charków

W nocy 31 lipca Rosjanie uderzyli w Charków rakietami S-300 z terytorium obwodu biełgorodzkieg.o.

06:36
31.07.2023

Ukraina: sytuacja na frontach

Najcięższe walki toczą się na Zaporożu, Chersońszczyźnie i w Donbasie, podał rano Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy. Ukraińcy skupiają się na nacieraniu w kierunkach na Melitopol i Berdiańsk. Na tamtym obszarze Rosjanie znajdują się w defensywie. Bezskutecznie próbują jednak nacierać w okolicach Kupiańska, Łymanu, Awdijiwki i Marinki pod Donieckiem. Starali się również podejść pod niedawno odbite przez Ukraińców Staromajorske w obwodzie donieckim. W nocy doszło również do ataku rakietowego na Charków. Wzdłuż całej linii frontu Rosjanie przeprowadzili ponad 150 uderzeń rakietowych artyleryjskich i lotniczych na wioski i miasta. Są zabici i ranni.

06:18
31.07.2023

Grupa Wagnera szkoli brygady zmechanizowane armii białoruskiej

Grupa Wagnera rozpoczęła szkolenie brygad zmechanizowanych armii białoruskiej, powiadomiło ministerstwo obrony Białorusi. Wagnerowcy kładą nacisk na prowadzenie działań bojowych we współczesnych warunkach i opracowują elementy aktywnej obrony, informuje służba prasowa białoruskiego resortu obrony. Wcześniej rosyjscy najemnicy szkolili białoruskie jednostki wojsk terytorialnych i siły specjalne.

06:07
30.07.2023

Relacja z sobotnich wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 522