Pilnie strzeżona tajemnica Ukrainy. W tajnej bazie testowane są drony morskie

Stacja CNN została wpuszczona do tajnej ukraińskiej bazy nad jeziorem, gdzie testowane są drony morskie.

Publikacja: 31.07.2023 08:37

Celem ukraińskich ataków jest m.in. rosyjska flota stacjonująca w Sewastopolu na Krymie

Celem ukraińskich ataków jest m.in. rosyjska flota stacjonująca w Sewastopolu na Krymie

Foto: PAP/EPA

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 523

Wykorzystywane przez wojsko drony mają około pięciu metrów i przypominają szeroki kajak.

Urządzenia te po raz pierwszy zostały pokazane dziennikarzom CNN. Wojsko coraz częściej używa ich do atakowania i obserwacji Rosjan na Morzu Czarnym i na Półwyspie Krymskim.

Dla Ukraińców drony te są kluczowym elementem w związku z brakiem własnej floty morskiej.

Powiązana z rządem ukraińska organizacja charytatywna o nazwie United24 pozyskała pieniądze od firm i osób prywatnych na całym świecie, gromadząc fundusze w celu przekazania ich różnym deweloperom i inicjatywom.

Czytaj więcej

Wołodymyr Zełenski: Wojna wraca do Rosji. To nieuniknione i sprawiedliwe

Cała organizacja jest świadoma kwestii bezpieczeństwa, kładąc nacisk na ścisłe wymogi dotyczące filmowania i ujawniania tożsamości. Osoby, z którymi spotkali się dziennikarze CNN, odmówiły podania swoich pełnych imion i nazwisk, a nawet rangi w ukraińskich siłach zbrojnych.

Na nabrzeżu zamaskowany pilot drona morskiego mówi, że chce być nazywany "Rekinem". Przed nim znajduje się długa, czarna teczka. Zawiera ona wykonany na zamówienie, wieloekranowy system kontroli misji z dźwigniami, joystickami, monitorem i przyciskami, które mają osłony na przełącznikach, by nie zostały przypadkowo aktywowane, z oznaczeniami takimi jak "wybuch".

Twórca drona, który poprosił o zachowanie anonimowości, powiedział, że ich praca nad dronami morskimi rozpoczęła się dopiero po rozpoczęciu wojny. Było to "bardzo ważne, ponieważ nie mieliśmy zbyt wielu sił, by przeciwstawić się państwu morskiemu - Rosji".

Najnowsza wersja drona waży do 1000 kg i może przenosić ładunek o masie do 300 kg. Urządzenia mają zasięg 800 km i rozwijają prędkość 80 km/h.

Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że udaremniono atak dronów w Moskwie i na Krymie

Liczne ataki dronów morskich przeprowadzone na rosyjskie obiekty na Krymie i Morzu Czarnym trafiły ostatnio na pierwsze strony gazet, a nagrania z tych misji zostały opublikowane w Internecie. Do niektórych z nich, choć nie wszystkich, przyznały się same ukraińskie służby bezpieczeństwa.

Ukraińskie źródła wojskowe potwierdziły CNN, że drony morskie były zaangażowane w co najmniej dwa niedawne ataki: na Most Kerczeński w lipcu i na port w Sewastopolu na Krymie w październiku ubiegłego roku.

Konstruktor mówi, że "te drony są całkowicie ukraińską produkcją. Zostały zaprojektowane, naszkicowane i przetestowane tutaj. To nasza własna produkcja kadłubów, elektroniki i oprogramowania. Ponad 50% produkcji sprzętu odbywa się tutaj (na Ukrainie)".

Czytaj więcej

Most Krymski trafiony po raz drugi

Ukraińcy twierdzą, że Rosjanie muszą dostosować się do możliwości Ukrainy. - Prędkość poruszania się tych dronów przewyższa obecnie wszelkie jednostki morskie w regionie Morza Czarnego - mówią.

Ukraina atakuje rosyjskie okręty

Ukraina celowała również swoim nowym sprzętem w rosyjską Flotę Czarnomorską, która krążyła u wybrzeży i odpowiadała za wiele ataków rakietowych na Ukrainę.

W październiku ubiegłego roku drony morskie były odpowiedzialne za atak na okręt flagowy floty, Admirała Makarowa, który był zadokowany w porcie w Sewastopolu. Ukraińskie źródła wojskowe przekazały CNN, że ataki przeprowadziły służby bezpieczeństwa (SBU).

"Rekin", kierując dronem morskim ze swojego stanowiska, mówi: "te drony są zaprojektowane do niszczenia statków i floty... takie rzeczy są używane z powodzeniem i przerażają Rosjan".

- Myślę, że minie od pięciu do dziesięciu lat lub więcej, zanim (Rosjanie) będą w stanie skutecznie bronić się przed takim sprzętem - mówią Ukraińcy. - Ich sprzęt pochodzi z XX wieku, a nasz z XXI. Dzieli nas 100 lat różnicy - dodają.

Wykorzystywane przez wojsko drony mają około pięciu metrów i przypominają szeroki kajak.

Urządzenia te po raz pierwszy zostały pokazane dziennikarzom CNN. Wojsko coraz częściej używa ich do atakowania i obserwacji Rosjan na Morzu Czarnym i na Półwyspie Krymskim.

Pozostało 94% artykułu
1 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 884
Konflikty zbrojne
Rosjanie stawiają na tanie drony. Szukają ukraińskiej obrony powietrznej
Konflikty zbrojne
Wyjaśniły się doniesienia o nocnych eksplozjach na Krymie. Ukraiński sztab wydał komunikat
Konflikty zbrojne
Kamala Harris ma pomysł na zakończenie konfliktu w Strefie Gazy. "Nadszedł czas"
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Konflikty zbrojne
Przeciwnika dyktatora chcieli zabić w Polsce. Jak działają służby Łukaszenki i Putina?