Kilkudziesięciu najbogatszych Rosjan z listy "Forbesa" zaopatruje armię Putina

Co najmniej 81 osób z ostatniej przedwojennej listy magazynu Forbesa "200 najbogatszych Rosjan" otwarcie brało udział w zaopatrywaniu armii rosyjskiej.

Publikacja: 31.07.2023 17:00

Pociski i sprzęt, których produkcję sfinansowali oligarchowie, posłużyły m.in. do zrównania z ziemią

Pociski i sprzęt, których produkcję sfinansowali oligarchowie, posłużyły m.in. do zrównania z ziemią Mariupola.

Foto: PAP/Abaca

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 523

Do takich danych dotarli dziennikarze tworzący niezależny rosyjski portal proekt.media.

Z opublikowanym po śledztwie obszernego raportu wynika, że 81 rosyjskich oligarchów, których nazwiska znalazły się na ostatniej, przedwojennej liście najbogatszych Rosjan magazynu "Forbes", zaopatruje rosyjską armię od początku inwazji na Ukrainę.

80 z tych oligarchów, pisze Proekt, jest obecnie objętych sankcjami. Jednak tylko 14 z nich objęli sankcjami sojusznicy Kijowa, a na 34 biznesmenów restrykcje nałożyła tylko Ukraina. 

Czytaj więcej

Japonia wyłamuje się z sankcji wobec Rosji. Biznes wygrał z przyzwoitością

Na liście oligarchów ustalonej przez dziennikarzy można znaleźć m.in. Aleksieja Mordaszowa (Siewierstal), Władimira Potanina (Norilsk Nickel), Wagita Alekperowa (Lukoil), Michaiła Fridmana (LetterOne), Romana Abramowicza (Millhouse), Giennadija Timczenkę (Novatek), Aliszera Usmanowa ( USM), Jurija Kowalczuka (Bank Rosja), Arkadego Rotenberga (Mostotrest) i innych.

Tylko jeden oligarcha, jak podkreślają śledczy, po rozpoczęciu inwazji wojskowej na pełną skalę sprzeciwił się polityce Kremla – założyciel Tinkoff Bank, Oleg Tinkow. Mieszkając w Rosji, deklarował swoje poparcie dla prezydenta Władimira Putina, mówiąc nawet, że chciałby widzieć go jako władcę i cesarza dożywotnio. W październiku 2022 roku Tinkow ogłosił jednak zrzeczenie się obywatelstwa rosyjskiego, ponieważ „nie chce być kojarzony z faszyzmem Putina”. Tydzień wcześniej Wielka Brytania zniosła sankcje nałożone na biznesmena.

Niemal wszyscy pozostali oligarchowie, w ten czy inny sposób finansujący rosyjskie siły zbrojne, „zachowali śmiertelne milczenie przez prawie półtora roku wojny”.

Kontrakty na 220 miliardów rubli

„Jednocześnie przedsiębiorstwa tak wielu milczących oligarchów dostarczały i nadal dostarczają rosyjskiemu kompleksowi wojskowo-przemysłowemu ogromną liczbę towarów i usług, w tym takich, które są bezpośrednio potrzebne do tworzenia pocisków, bomb i pocisków zabijających cywilów na Ukrainie” – piszą w raporcie śledczy.

Podkreślają, że pociski i sprzęt, których produkcję sfinansowali ci oligarchowie, posłużyły m.in. do zrównania z ziemią ukraińskiej Buczy, Winnicy i Mariupola.

Czytaj więcej

Oligarchowie nie wracają do Rosji. Wolą Kazachstan i Emiraty

Według raportu, łączna kwota otwartych kontraktów, które biznesmeni zawarli z rosyjskim Ministerstwem Obrony w całym okresie konfliktu zbrojnego z Ukrainą - od 2014 do 2023 roku - wynosi co najmniej 220 miliardów rubli.

Dziennikarze „Projektu” analizowali kontrakty państwowe, które przedsiębiorstwa będące częściowo lub w całości własnością tych oligarchów zawierały z zakładami zbrojeniowymi, Ministerstwem Obrony i Gwardią Rosyjską, większość analizowanych kontraktów pochodzi z lat 2014-2018.

„Rzeczywista liczba biznesmenów pracujących na wojnę i pieniądze, które za to otrzymują, mogą być znacznie wyższe niż w naszej bazie” – zwracają uwagę twórcy raportu.

Do takich danych dotarli dziennikarze tworzący niezależny rosyjski portal proekt.media.

Z opublikowanym po śledztwie obszernego raportu wynika, że 81 rosyjskich oligarchów, których nazwiska znalazły się na ostatniej, przedwojennej liście najbogatszych Rosjan magazynu "Forbes", zaopatruje rosyjską armię od początku inwazji na Ukrainę.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Konflikty zbrojne
Międzynarodowy Trybunał Sprawiedliwości nakazał Izraelowi wstrzymanie ofensywy w Rafah
Konflikty zbrojne
Wołodymyr Zełenski w Charkowie. Odwiedził zniszczoną przez Rosjan drukarnię
Konflikty zbrojne
Bloomberg: Węgry chcą na redefiniować swój status w NATO, aby nie wspierać Ukrainy
Konflikty zbrojne
Czy samoloty F-16 odmienią bieg wojny? Polski generał: Nie ma cudownej broni
Konflikty zbrojne
Ukraiński atak na Krym. Znaczne straty w sprzęcie. Dwie osoby nie żyją
Materiał Promocyjny
CERT Orange Polska: internauci korzystają z naszej wiedzy