Sąd odrzucił apelację od wyroku Władimira Kara-Murzy. Czeka go 25 lat kolonii

Sąd apelacyjny w Moskwie utrzymał w mocy wyrok na polityka i dziennikarza Władimira Kara-Murzę, skazanego na 25 lat więzienia pod zarzutem zdrady i rozpowszechniania fałszywych informacji o rosyjskiej armii.

Publikacja: 31.07.2023 17:43

Władimir Kara-Murza

Władimir Kara-Murza

Foto: Twitter/Vladimir Kara-Murza

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 523

"Wyrok moskiewskiego sądu miejskiego z dnia 17 kwietnia 2023 r. pozostaje niezmieniony”- ogłosił sąd apelacyjny.

Tym samym sąd odrzucił apelacje obrony i samego Kara-Murzy od wyroku – wszedł on w życie i podlega wykonaniu.

Rozprawa apelacyjna, podobnie jak proces w pierwszej instancji, odbyła się za zamkniętymi drzwiami, ponieważ materiały sprawy karnej są objęte klauzulą ​​tajności. Sąd odczytał tylko sentencję wyroku.

Czytaj więcej

Niekończąca się zemsta Kremla

Obrona wskazała, że ​​uważa wyrok wydany na Kara-Murzę za niezgodny z prawem i nalegała na jego uniewinnienie.

Rosyjska Prokuratura Krajowa zwróciła się do Sądu Apelacyjnego o pozostawienie wyroku bez zmian.

Po ogłoszeniu decyzji sądu prawniczki polityka Maria Eismont i Anna Stawicka zapowiedziały, że od wyroku i apelacji zostanie zaskarżona do instancji kasacyjnej.

17 kwietnia moskiewski sąd miejski skazał Kara-Murzę na 25 lat kolonii o zaostrzonym rygorze i grzywnę w wysokości 700 000 rubli  oraz zakazał mu wykonywania pracy dziennikarza przez siedem lat.

Kara-Murza uznany winnym zdrady

Zarzuty wobec Kara-Murzy, obywatela Rosji i  Wielkiej Brytanii, dotyczyły jego wystąpień antywojennych, w tym za granicą. Został aresztowany w kwietniu 2022 r. – początkowo pod zarzutem rozpowszechniania nieprawdziwych informacji o wojsku. Następnie dodano oskarżenie o zdradę.

Opozycjonista nie przyznał się do winy, uznając zarzuty za motywowane politycznmie. Współpracownicy Kara-Murzy uważają, że toczące się przeciwko niemu sprawy karne to zemsta Kremla za jego działalność społeczną. W szczególności opozycjonista był jednym z tych, którym udało się uchwalić Ustawę Magnickiego, która przewiduje zakaz wjazdu do Stanów Zjednoczonych i zamrożenie aktywów przedstawicieli rosyjskiego rządu odpowiedzialnych za rażące naruszenia praw człowieka.

Sankcje UE na sędziów w procesie Kara-Murzy

Rada Europy, a także państwa zachodnie, wezwały Kreml do uwolnienia Kara-Murzy. Na początku czerwca Unia Europejska nałożyła sankcje na dziewięciu obywateli Rosji, którzy brali udział w procesie przeciwko politykowi. Wśród nich są rosyjski wiceminister sprawiedliwości Oleg Sviridenko, odpowiedzialny za egzekwowanie ustawy o „zagranicznych agentach” i  sędziowie. Podobne sankcje nałożyła Wielka Brytania.

Portal RusNews pisze, że z poparciem dla Kara-Murzy przybyli polityk Grigorij Jawliński, prezes Jabłoko Nikołaj Rybakow, a także dyplomaci z Wielkiej Brytanii, Stanów Zjednoczonych, Czech, Australii, Nowej Zelandii, Szwajcarii, Francji, Kanady i Polski.

Obrona Kara-Murzy stwierdziła, że ​​podczas pobytu w areszcie śledczym zdiagnozowano u niego polineuropatię, chorobę, która uniemożliwia mu odbycie kary.

"Wyrok moskiewskiego sądu miejskiego z dnia 17 kwietnia 2023 r. pozostaje niezmieniony”- ogłosił sąd apelacyjny.

Tym samym sąd odrzucił apelacje obrony i samego Kara-Murzy od wyroku – wszedł on w życie i podlega wykonaniu.

Pozostało 92% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Zwolenniczka Donalda Trumpa nie odwołała spikera Izby Reprezentantów
Polityka
Nadchodzi pogromca Belgii. Czy Tom Van Grieken doprowadzi do rozpadu państwa?
Polityka
Polityk: zawód wysokiego ryzyka. Ataki na działaczy partyjnych w Niemczech
Polityka
Putin chce zabić Zełenskiego. Jak Kreml próbuje się pozbyć prezydenta Ukrainy?
Polityka
Węgry mówią o "szalonej misji" NATO. Wykluczają swój udział