Bunt Grupy Wagnera. Reżim antyterrorystyczny w Moskwie. Na czym polega?

W Moskwie po raz pierwszy w historii wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej (CTO). Rosyjski portal Baza przypomina, że został on wprowadzony w Czeczenii w 1999 roku i obowiązywał 10 lat.

Publikacja: 24.06.2023 10:02

Moskwa wprowadza CTO, a w Petersburgu kordonem otoczona została siedziba Grupy Wagnera

Moskwa wprowadza CTO, a w Petersburgu kordonem otoczona została siedziba Grupy Wagnera

Foto: AFP

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 486

Bunt Jewgienija Prigożyna i jego najemników, zapowiedź marszu na Moskwę i opanowanie przez Grupę Wagnera obiektów wojskowych w Rostowie nad Donem i w Woroneżu radykalnie zaostrzyło sytuację w Rosji.

Prigożyn, po miesiącach wygrażania rosyjskiemu Ministerstwu Obrony, wypominanie Siergiejowi Szojgu nieudolności i wysyłania tysięcy żołnierzy na śmierć, zapowiedział przejęcie dowództwa armii. 

Czytaj więcej

Władimir Putin w orędziu do narodu: To zdrada

Po tych groźbach w rosyjskiej stolicy wprowadzono reżim operacji antyterrorystycznej.

Jest to zespół działań z użyciem wojsk, sprzętu i broni w celu zapobiegania atakom terrorystycznym i neutralizacji terrorystów. Na czas obowiązywania reżimu CTO organy ścigania mają szersze prawa niż zwykle.

W tym czasie odpowiednie władze mogą m.in.  konfiskowane pojazdy obywatelom (w celu dostarczenia rannych do szpitali lub ścigania terrorystów), samochody mogą być również holowane, jeśli przeszkadzają w operacji; osoby prowadzące CTO mogą swobodnie wchodzić do domów, mieszkań i działek obywateli czy  wyłączyć komunikację komórkową.

W Moskwie zdejmowane są bannery zachęcające do przystąpienia do Grupy Wagnera.

Dopuszczalne jest też ograniczenie ruchu, zarówno pieszych, jak i samochodów,  kontrola rozmów telefonicznych i innych informacji przekazywanych kanałami telekomunikacyjnymi, wzmocnienie ochrony porządku publicznego.

Możliwe jest zawieszenie działalności niebezpiecznych branż i organizacji stosujących substancje wybuchowe, radioaktywne, niebezpieczne chemicznie i biologicznie,

Reżim CTO został wprowadzony w Czeczenii w 1999 roku, został zniesiony dopiero w 2009 roku. Został również wprowadzony w niektórych regionach Inguszetii, Dagestanu, Karaczajo-Czerkiesji, Osetii Północnej, Terytorium Stawropola.

Ostatni raz reżim CTO został wprowadzony w regionie Biełgorodu, kiedy przeniknęli tam sabotażyści. Obowiązywał jeden dzień.

Konflikty zbrojne
Iran zaatakował Izrael. Wystrzelił w jego stronę setki dronów
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 780
Konflikty zbrojne
Ostrzeżenie przed podróżami na Bliski Wschód. „Sytuacja jest nieprzewidywalna”
Konflikty zbrojne
Joe Biden ostrzega Iran. Prezydent USA użył jednego słowa
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Konflikty zbrojne
Atak na Izrael. W stronę kraju wystrzelono kilkadziesiąt rakiet