Czytaj więcej
24 lutego rozpoczęła się pełnowymiarowa inwazja Rosji na Ukrainę. 24 sierpnia Ukraina świętuje Dzień Niepodległości.
Heappey przyznał, że ponowne nawiązanie relacji z Rosją byłoby "prawdopodobnie najprostszym rozwiązaniem problemu kryzysu związanego ze wzrostem kosztów życia".
Jednocześnie brytyjski wiceminister ostrzegł, że takie rozwiązanie byłoby "katastrofalne" dla bezpieczeństwa obszaru euroatlantyckiego.
Według Heappey'a ponowne nawiązanie relacji z Rosją zagroziłoby bezpieczeństwu Wielkiej Brytanii "w ciągu zaledwie kilku lat".
Czytaj więcej
Ben Wallace, minister obrony Wielkiej Brytanii, w rozmowie z radiem BBC stwierdził, że Rosja znajduje się obecnie w "bardzo delikatnej" sytuacji
- Każda rzecz, którą widziałem w ciągu ostatnich sześciu miesięcy, wskazuje, że byłoby to katastrofalne dla bezpieczeństwa na obszarze euroatlantyckim - mówił brytyjski wiceminister obrony.
- Nie chodzi o perspektywę 10, 15 lub 20 lat, ale o najbliższych kilka lat, gdy znaleźlibyśmy się w sytuacji, w której zachęcona Rosja stworzyłaby wyzwanie dla kosztów życia 100 razy gorsze, niż to, czego doświadczamy teraz. Ponieważ (Rosjanie) mogliby chcieć rozszerzyć swoje ambicje poza Ukrainę, na terytorium NATO, krajów bałtyckich na przykład - powiedział Heappey.
W ciągu kilku lat znaleźlibyśmy się w sytuacji, w której zachęcona Rosja stworzyłaby wyzwanie dla kosztów życia 100 razy gorsze, niż to, czego doświadczamy teraz
James Heappey, wiceminister obrony Wielkiej Brytanii
- Musimy trwać przy Ukrainie, z Ukrainą, tak aby wszystko skończyło się na warunkach (Wołodymyra) Zełenskiego. Ponieważ, jeśli tego nie zrobimy, z jakimkolwiek krótkoterminowym cierpieniem i kosztem by się to wiązało, zagrozimy bezpieczeństwu obszaru euroatlantyckiego - dodał.