Spór o Krym [RELACJA]

Państwowa Służba Pograniczna Ukrainy twierdzi, że obecnie na Krymie znajduje się już ok. 30 tys. rosyjskich wojskowych. W nocy nie doszło do zapowiadanego przez miejscowe media szturmu rosyjskich sił na ukraińskie bazy. Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk poinformował w Kijowie, że część umowy stowarzyszeniowej z UE będzie podpisana w najbliższych tygodniach. Jaceniuk rozmawiał o tym z kanclerz Niemiec Angelą Merkel. Delegaci parlamentu Krymu spotkali się w Moskwie z przedstawicielami rosyjskiej Dumy. Przewodniczący Dumy Siergiej Naryszkin oświadczył, że niższa izba rosyjskiego parlamentu uszanuje decyzję mieszkańców Krymu o statusie tej republiki.

Publikacja: 07.03.2014 06:28

Spór o Krym [RELACJA]

Foto: AFP, Alexander Nemenov Alexander Nemenov

Kliknij tutaj, aby odświeżyć

23.49

Około 20 osób oblegało punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" Powietrznych Sił Ukrainy. Jak poinformował pułkownik Jurij Kłamar z dowództwa ukraińskiej jednostki, po negocjacjach napastnicy odstąpili od oblężenia i odjechali.

22.52

Krym nie stanie się drugą Abchazją. Kreml zamierza błyskawicznie włączyć półwysep do Rosji - pisze w syntezie dzisiejszych wydarzeń Jędrzej Bielecki.

22.45

Wszechobecny w mediach hurrapatriotyzm utwierdza Rosjan w przekonaniu ?o jedności narodowej ?z Ukraińcami – mówi „Rz" Aleksander Pumpianski, ?autor i publicysta.

22.07

Rosja wyłącza na Krymie jeden po drugim sygnały ukraińskiego radia i telewizji, zastępując je rosyjskimi. Kanał 1. telewizji zastąpiła rosyjska TNT, kanał "Inter" - moskiewska NTV, na miejsce "1+1" pojawił się moskiewski Pierwszy Kanał.

W czwartek sygnał analogowy telewizji "Czernomorski" został zastąpiony sygnałem telewizji "Rossija RTR", a zamiast 5. Kanału pojawiła się "Rossija 24".

W sumie, jak podaje agencja Interfax-Ukraina, na terenie Autonomicznej Republiki Krymu wyłączono już emisję pięciu ogólnoukraińskich kanałów telewizji i jednego krymskiego.

Operację przejęcia przez Rosję przestrzeni medialnej na Krymie poprzedził komunikat miejscowych samozwańczych władz. Postanowiły one zablokować emisje programów niezależnych środków przekazu, ponieważ według nich "wypaczają one rzeczywistość".

- Prawda jest po naszej stronie - powiedział w piątek czołowy prezenter kanału telewizyjnego "Rossija 24" Dmitrij Kisielow, uważany za mistrza kremlowskiej propagandy - pisze agencja AFP.

- Po rosyjskiej interwencji na Krymie, antyukraińska propaganda znacznie przybrała na sile i jest gorsza nawet niż sowiecka propaganda z czasów zimnej wojny - cytuje francuska agencja Natalię Ligaczową, ukraińską ekspertkę medialną.

Ukraiński komitet ds. radia i telewizji wezwał w piątek providerów telewizyjnych do czasowego wstrzymania się od retransmitowania programów rosyjskich kanałów: "Wiesti", "Rossija 24", ORT, RTR Planeta do czasu, gdy ich programy przestaną naruszać wymogi ukraińskiego ustawodawstwa.

2 more #Ukrainian channels have been cut off in #Crimea.People are offered to watch Russian TNT and Zvezda -@SvobodaRadio IPR News #Ukraine

21.39

Rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową w Sewastopolu - podała wieczorem agencja Interfax-Ukraina. Jednocześnie ministerstwo obrony poinformowało, że ok. 20 osób oblega punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" sił powietrznych.

Według agencji Interfax-Ukraina, powołującej się na zastępcę oficera dyżurnego w Sewastopolu, rosyjscy żołnierze szturmują ukraińską jednostkę wojskową A2355. Agencja Reutera podaje, że ludzie, którzy wdarli się do jednostki, są "najprawdopodobniej rosyjskimi żołnierzami", a podczas szturmu nie doszło do wymiany ognia.

Według rozmówcy Interfaksu-Ukraina rosyjscy żołnierze sforsowali ciężarówką Kamaz bramę jednostki i starają się przebić do siedziby dowództwa jednostki.

Powołując się na telefoniczną rozmowę z przedstawicielem ukraińskich sił zbrojnych Reuters pisze, że nikt nie został ranny podczas ataku.

Jednocześnie ministerstwo obrony Ukrainy poinformowało, że około 20 osób oblega punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" Powietrznych Sił Ukrainy. Według Interfaksu-Ukraina wśród napastników są "Kozacy", a także miejscowi radykałowie z pałkami, którzy rzucają granaty hukowe.

Według źródeł Reutera ludzie, którzy wdarli się do punktu dowodzenia, nie zdobyli broni, a obecnie trwają negocjacje między siłami ukraińskimi a napastnikami. Znaczna część ukraińskich żołnierzy zabarykadowała się w koszarach.

21.20

Premier Kanady Stephen Harper poinformował, że jego kraj wprowadza sankcje wizowe wobec rosyjskich urzędników, wymierzone w osoby, których "działania mogą stanowić zagrożenie dla suwerenności i terytorialnej integralności Ukrainy".

- Nasze władze podejmują kroki, które mają na celu zwiększenie presji na Federację Rosyjską. Wprowadzamy zakaz wydawania wiz pewnej liczbie osób (...). W rezultacie ludzie ci nie będą mogli wjechać do Kanady - dodał Harper, nie precyzując kogo sankcje te mają objąć.

Według premiera retorsje wobec Moskwy to protest Kanady przeciw "nielegalnej okupacji" Krymu.

Harper zapowiedział też, że Ottawa nie uzna organizowanego na Krymie referendum na temat ewentualnego przyłączenia tego regionu do Rosji.

20.47

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow ostrzegł w rozmowie telefonicznej z sekretarzem stanu USA Johnem Kerrym, że ewentualne sankcje nałożone przez USA na Rosję "odbiją się na Ameryce jak bumerang" - poinformował MSZ Rosji.

Ławrow zaapelował do Kerry'ego, by Waszyngton nie niszczył stosunków łączących ich kraje. Ostrzegł też "przed podejmowaniem pochopnych i nieprzemyślanych kroków, zwłaszcza dotyczących sankcji, które nieuchronnie odbiją się na samych Stanach Zjednoczonych oraz stosunkach dwustronnych" - głosi komunikat rosyjskiego MSZ.

20.44

Mimo "głębokich nieporozumień" między Zachodem a Rosją ws. Ukrainy, Moskwa liczy na porozumienie. - Jest wciąż nadzieja (...) na dialog. Wierzę, że nie zaczęła się jeszcze nowa zimna wojna" - powiedział rzecznik rosyjskiego prezydenta Dmitrij Pieskow.

Rzecznik Władimira Putina powiedział, że dialog, „którego nasi partnerzy, Bogu dzięki, jeszcze nie odrzucili" może zaowocować jakimś porozumieniem. Przyznał jednak, że "na razie nikt nie wie, na czym mogłoby być oparte porozumienie" między Rosją a Zachodem.

Pieskow zdezawuował apele Zachodu o podjęcie przez Moskwę rozmów z Kijowem, w których mediatorami byliby przedstawiciele państw zachodnich. Według niego "są one śmieszne", bo kraje te "straciły wiarygodność" ze względu na działania, które podjęły w związku z kryzysem na Ukrainie.

Zdaniem rzecznika wysiłki Putina na rzecz załagodzenia konfliktu na Ukrainie "nie są zrozumiane".

- Rosja nie pozostanie obojętna, jeśli nad Rosjanami gdzieś na świecie, a zwłaszcza w sąsiedniej Ukrainie, zawiśnie śmiertelne niebezpieczeństwo - oświadczył.

- Trudno sobie wyobrazić, co się stanie, gdy ci, którzy zorganizowali zamach stanu w Kijowie, wejdą na wschód (Ukrainy) i Krym. Ale obawiamy się, że rozpoczną się tam czystki etniczne - dodał Pieskow, którego wystąpienie transmitowała telewizja publiczna Rossija 1.

Powiedział też, że rząd, "który nastał w Kijowie pod koniec lutego, odmawia ludowi ukraińskiemu jego prawa do samookreślenia, prawa do podejmowania legalnych decyzji i do podejmowania działań na rzecz własnej obrony i bezpieczeństwa".

Dodał, że pragnienie mieszkańców Krymu, by dołączyć do Rosji "to nie jest skupianie ziem z inicjatywy Kremla, ale naturalny proces integracji rodaków wokół centrum, ich historycznej ojczyzny, która jest bardziej atrakcyjna i wzbudza więcej zaufania, i może występować jako poważny gwarant ich bezpieczeństwa i kwitnącej przyszłości".

Według Pieskowa "skupianie ziem" odbywa się współcześnie "na zasadzie magnesu". - Jak tylko jakieś państwo staje się wystarczająco potężne, wystarczająco stabilne, jak tylko zaczyna mieć perspektywy rozwoju, które są oczywiste dla jego otoczenia, to naturalnie wszyscy wokół zaczynają ciążyć ku temu państwu. Tym bardziej do tego państwa lgną nasi rodacy - tłumaczył rzecznik Kremla.

19.59

Prezes koncernu ostrzegł dziś Kijów, że Gazprom przerwie dostawy, bo Ukraina przestała płacić za gaz.

Naftogaz nie zapłacił za dostarczony w lutym rosyjski gaz i dług wyrósł do 1,89 mld dol. podał prezes Gazpromu Aleksiej Miller. Czytaj więcej

19.23

Szef resortu obrony Tomasz Siemoniak rozmawiał telefonicznie  z ministrem obrony narodowej Ukrainy Ihorem Teniuchem. Siemonak zapewnił o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu.

- Ustaliliśmy, że szybko spotkają się nasi przedstawiciele ws. konkretnej współpracy. Trzeba przejrzeć dotychczasowe plany, ale przede wszystkim skupić się na bieżących problemach - powiedział Siemoniak. Dodał, że rozmowa dotyczyła także misji OBWE, w której bierze udział dwóch polskich oficerów.

Rozmowa odbyła się z inicjatywy Siemoniaka, ale została uzgodniona przez niego z wiceministrem obrony tydzień temu w Brukseli.

Jak poinformował rzecznik MON Jacek Sońta, Teniuch dziękował za wsparcie, jakiego Polska udziela Ukrainie na arenie międzynarodowej. Ukraiński minister poinformował także o aktualnej sytuacji w swoim kraju, szczególnie uwzględniając wydarzenia na Półwyspie Krymskim.

- Minister Siemoniak zapewnił ministra obrony Ukrainy o poparciu władz polskich dla działań ukraińskiego rządu. Ministrowie wyrazili także wolę kontynuacji polsko-ukraińskiej współpracy wojskowej - dodał Sońta.

19.08

Prezydent Francji Francois Hollande, który przyjął w Paryżu szefa ukraińskiej partii UDAR Witalija Kliczkę, podkreślił, że nie może się odbyć referendum w sprawie przyszłości Krymu, "o ile sama Ukraina nie zdecyduje się go zorganizować".

Hollande skrytykował niefortunną decyzję "pseudoparlamentu" Krymu, który chce przyłączenia tego regionu do Rosji. Podkreślił, że "terytorialna integralność Ukrainy i jej suwerenność nie mogą być przedmiotem negocjacji". Dodał, że jest to zarówno stanowisko Unii Europejskiej, jak i USA.

Wyjaśnił też, że reakcja Zachodu na kryzys na Ukrainie będzie "stopniowana, w zależności od rozwoju sytuacji". Wspomniał też w ogólnym zarysie o pomocy, jakiej mogą udzielić Ukrainie UE i Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Hollande przypomniał też, że Krym i Rosję łączą "więzy historyczne", i że Zachód otwarty jest w związku z tym na dialog z Moskwą, jeśli prezydent Rosji Władimir Putin zechce go podjąć. Dodał, że istnieją różne formy presji, które można wywrzeć na Rosję w związku z kryzysem ukraińskim, ale jest też "dialog, który możemy zaproponować".

Prezydent dodał podczas spotkania z Kliczką, który kandyduje na prezydenta Ukrainy, że "wiele krajów mogłoby być zaniepokojonych, gdyby zaistniał taki precedens dotyczący zmiany granic i integralności terytorialnej".

18.18

Tymczasem w Soczi rozpoczynają się paraigrzyska. Nie zabraknie na nich reprezentantów Ukrainy, którzy jednak odmówili udziału w oficjalnych uroczystościach. Reprezentuje ich jedynie samotny chorąży reprezentacji.

 

Ukraine's flag carrier enters Olympic stadium in Sochi pic.twitter.com/1YzaUw8H2e

 

17.56

Komentuje Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego "Rz".

17.21

Amerykański niszczyciel USS Truxtun należący do zespołu okrętów skupionego wokół lotniskowca atomowego USS George H.W. Bush. wpłynął na Morze Czarne, by wziąć udział we wspólnych manewrach z jednostkami bułgarskimi i rumuńskimi.

Okręt, z 300-osobową załogą, ma na pokładzie rakiety Tomahawk i ASROC, przeznaczone do walki z okrętami podwodnymi oraz dwa śmigłowce Seahawk.

Ćwiczenia w północno-zachodniej części Morza Czarnego odbędą się w dniach 10-12 marca - poinformowało bułgarskie ministerstwo obrony, które zastrzegło, że zostały one zaplanowane jeszcze w 2013 r. i nie mają nic wspólnego kryzysem ukraińskim. W manewrach wezmą udział trzy fregaty rumuńskie i jedna bułgarska.

Na Morzu Czarnym do USS Truxtuna dołączy fregata USS Taylor, która była zakotwiczona w tureckim porcie Samsun. Amerykańskie okręty odwiedzą kilka portów w regionie, m.in. Konstancę w Rumunii i Warnę w Bułgarii.

Turcja wydała zezwolenie USS Truxtunowi na przepłynięcie przez Bosfor 5 marca, następnego dnia okręt wypłynął z bazy na Krecie.

17.06

Watykański sekretarz stanu kardynał Pietro Parolin zaapelował o poszukiwanie rozwiązania kryzysu ukraińskiego na drodze negocjacji.

Kardynał Parolin powiedział w Rzymie podczas publicznego spotkania w ambasadzie Francji: "Uważam, że na Ukrainie można poszukiwać rozwiązania, w którym każda ze stron będzie mogła stać na straży swoich interesów, jednocześnie przede wszystkim stojąc na straży dobra kraju i ludności".

Sekretarz stanu Stolicy Apostolskiej wyraził opinię, że w sprawie kryzysu ukraińskiego i wokół Krymu możliwa jest współpraca ze stroną prawosławną.

17.03

Moskwa jest zdziwiona i zaszokowana tym, jak ukraińskie media "ordynarnie przeinaczają" słowa stałego przedstawiciela Rosji przy ONZ Witalija Czurkina dotyczące kontaktów Rosji z władzami w Kijowie - oświadczyło rosyjskie MSZ.

"Szczególnie prowokacyjnie wygląda teza o rzekomej decyzji Moskwy o zerwaniu w obecnej sytuacji stosunków dyplomatycznych z Ukrainą" - podkreśliło ministerstwo.

Według MSZ informację o tym, że Rosja zrywa stosunki dyplomatyczne z Ukrainą podały wcześniej "liczne ukraińskie media". Nazw tych mediów nie wymieniono.

MSZ odsyła do pełnego tekstu czwartkowej wypowiedzi Witalija Czurkina dla dziennikarzy po konsultacjach w Radzie Bezpieczeństwa ONZ na temat sytuacji na Ukrainie, wskazując, że jest on "ogólnie dostępny na stronie internetowej rosyjskiego przedstawicielstwa w Nowym Jorku".

Jak wynika z tekstu na stronie rosyjskiego przedstawicielstwa, Czurkin powiedział, że Rosja "wstrzymuje polityczne kontakty" z władzami ukraińskimi, "zwłaszcza na szczeblu szefów dyplomacji i podobnym", ponieważ "nie akceptuje prawomocności tych władz".

16.50

Plakat z Doniecka: "Putin, zabieraj swoje wojsko z Ukrainy"

A message from #Donetsk: #Putin, take your troops out of #Ukraine! IPR Post #Crimea #Russia pic.twitter.com/KEGoGzMznA

16.41

Misja Międzynarodowego Funduszu Walutowego na Ukrainę poinformowała, że "jest pod wrażeniem" determinacji, z jaką nowy rząd pragnie wdrażać reformy gospodarcze.

Zaczynamy mieć obraz sytuacji Ukrainy, skali jej problemów z bilansem płatniczym, który trzeba skorygować, by ustabilizować gospodarkę kraju - podała misja MFW, zapewniając, że Fundusz jest już gotów udzielić pomocy Ukraińcom.

16.35

Premier Donald Tusk powiedział, że referendum na Krymie będzie "w sposób ewidentny nielegalne i narusza suwerenność Ukrainy".

Tusk poinformował ponadto, że podpisanie części politycznej umowy stowarzyszeniowej Ukrainy z Unią Europejską może nastąpić na przełomie marca i kwietnia w Kijowie.

Szef rządu nie wykluczył, że wcześniej pojedzie do stolicy Ukrainy, by pomóc w przygotowaniach.

Tusk powiedział dziennikarzom w drodze powrotnej z Dublina, że „w żaden sposób nie można akceptować referendum na Krymie".

- Wiąże się to z koniecznością odmowy uczestniczenia (w referendum) jakichkolwiek obserwatorów, żeby nie było jakichś dwuznaczności – zaznaczył szef rządu.

- Czy Rosja zatrzyma się w związku z tym, to takiej gwarancji nie mamy. Mamy gwarancję, że jeśli nie podejmiemy żądnych kroków, to Rosja na pewno się nie zatrzyma. Europa nie ma wyjścia – podkreślił Tusk.

16.20

Na czwartkową decyzję rządu kanadyjskiego, który nakazał opuszczenie Kanady dziewięciu rosyjskim wojskowym przebywającym tam w ramach programu wymiany między resortami obrony, Moskwa zareagowała oskarżeniem Ottawy o "zdecydowanie nieprzyjazną postawę".

- Krok ten wpisuje się w zdecydowanie nieprzyjazną postawę, jaką obserwuje się w ostatnich dniach w Ottawie, która chce zerwać kontakty wojskowe z Rosją - oświadczył  rosyjski wiceminister obrony, Anatolij Antonow.

- Strona kanadyjska - dodał Antonow - najwyraźniej stara się prześcignąć swych zachodnich kolegów w staraniach o jak najdotkliwsze ukaranie Rosji.

Wiceszef rosyjskiego resortu obrony zarzucił też rządowi kanadyjskiemu "beztroskę", z jaką "niszczy wszystko, co pozytywne w stosunkach kanadyjsko-rosyjskich zostało zbudowane z takim trudem w ostatnich latach".

15.25

Ze względu na ostatnie wydarzenia na Krymie oraz demonstracje w miastach wschodniej Ukrainy  Ministerstwo Spraw Zagranicznych RP ponownie apeluje do obywateli polskich przebywających na Ukrainie o zachowanie szczególnej ostrożności.

MSZ nadal uważa za zasadne powstrzymanie się od planów podróży na Ukrainę, jeśli nie jest ona niezbędna. Jednocześnie stanowczo odradza podejmowanie podróży do następujących obwodów Ukrainy: charkowskiego, dniepropietrowskiego, donieckiego, ługańskiego i zaporoskiego. Obywatele polscy przebywający w tych regionach powinni zachować szczególną ostrożność i ograniczyć poruszanie się do bezpośredniego sąsiedztwa swoich domów i miejsc pracy.

Ze względu na nieprzewidywalność sytuacji na Krymie, MSZ wzywa obywateli polskich do opuszczenia półwyspu.

15.15

Kilkadziesiąt tysięcy osób przyszło na Wasilewski Spusk przed murami Kremla, aby zamanifestować poparcie dla przyłączenia Autonomicznej Republiki Krymu do Federacji Rosyjskiej.

Pod hasłem "Jesteśmy razem!" z inicjatywy partii Jedna Rosja i innych prokremlowskich formacji odbywa się tam wiec połączony z koncertem gwiazd rosyjskiej estrady.

Uczestnicy manifestacji przyjęli rezolucję, w której zaapelowali do prezydenta FR Władimira Putina o przychylenie się do wniosku władz Krymu o przyjęcie do Federacji Rosyjskiej. "Przyszłość Krymu i Sewastopolu - w jedności z Rosją. Jesteśmy razem na zawsze" - oświadczyli.

"Putinie - jesteśmy z tobą!", "Krymie - jesteśmy z tobą!", "Wierzymy Putinowi!", "Krym - to rosyjska ziemia!", "Nie zostawimy przyjaciół w biedzie!" i "Chwała Berkutowi!" - głoszą transparenty przyniesione przez uczestników akcji.

15.10

Stały przedstawiciel Rosji przy ONZ Witalij Czurkin oświadczył na spotkaniu z dziennikarzami, że stosunki polityczne jego kraju z Ukrainą są przerwane, gdyż Moskwa nie uznaje prawomocności obecnych władz ukraińskich - pisze w piątek "Ukrainska Prawda".

Ta internetowa gazeta odsyła na stronę ONZ.

Napisano na niej, że Czurkin wyraził nadzieję na to, że na Ukrainie zostanie przeprowadzone niezależne badanie zdarzeń, związanych z zabiciem przez snajperów (w Kijowie) uczestników protestów i milicjantów.

"Witalij Czurkin wyraził nadzieję, że wizyty pierwszego zastępcy sekretarza generalnego ONZ Jana Eliassona i asystenta sekretarza generalnego ONZ ds. praw człowieka Ivana Shimonovicha w Kijowie skłonią władze Ukrainy do przeprowadzenia szybkiego i niezależnego dochodzenia w kwestii naruszenia praw człowieka, w tym zabójstw przez snajperów uczestników protestów i milicjantów" - napisano na stronie ONZ.

Odpowiadając na pytanie o referendum (na Krymie), stały przedstawiciel Rosji zaznaczył, że pod głosowanie mają być poddane dwa pytania: jedno z nich dotyczy przyłączenia Krymu do Rosji, drugie - pozostawienia Krymu w składzie Ukrainy, lecz z szerokimi uprawnieniami, które były zatwierdzone w konstytucji z roku 1992.

14.43

Pasażerowie PLL LOT, którzy mają wykupione do końca marca br. bilety na rejsy z Warszawy do Lwowa, Kijowa i Odessy, będą mogli zmienić bezpłatnie rezerwację

i wybrać inny termin podróży, ale do końca tego roku i na tej samej trasie - poinformowała spółka.

Czytaj więcej.

14.30

Sytuacja na Ukrainie jest krytyczna, rosyjskie siły wojskowe dokonały aktu agresji wobec tego kraju - oświadczyli szefowie MSZ Grupy Wyszehradzkiej, krajów nordyckich i państw bałtyckich.

Wezwali Rosję do odwołania decyzji zezwalającej na użycie siły na Ukrainie.

Oświadczenie w tej sprawie podpisało łącznie 12 ministrów - z Grupy Wyszehradzkiej, krajów nordyckich i bałtyckich - informuje polskie MSZ. Spotkanie szefów dyplomacji odbyło się w estońskiej Narwie.

Decyzja o referendum na #Krym jest niezgodna z konstytucją #Ukraina i jest nie do przyjęcia-ministrowie SZ w #Estonia http://t.co/J3gPdphQNL

14.20

Wydarzenia na Ukrainie są poważnym testem dla Unii Europejskiej - ocenił w Dublinie premier Donald Tusk. Podkreślił, że decyzje wczorajszego szczytu UE pokazały, iż ma ona szansę zdać ten historyczny egzamin. Czytaj więcej.

14.09

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że Unia Europejska zajęła "skrajnie niekonstruktywne stanowisko", zawieszając rozmowy o liberalizacji przepisów wizowych.

Zapowiedziało działania odwetowe w razie wprowadzenia wobec Rosji sankcji.

13.57

Polsce nie grozi fala uchodźców z Ukrainy - zapewnił szef MSW Bartłomiej Sienkiewicz, który na Podkarpaciu sprawdzał gotowość służb na ewentualne przyjęcie uchodźców z tego kraju.

Minister zapoznał się z aktualną sytuacją na polsko-ukraińskim odcinku granicy. Odwiedził Medykę oraz poligon wojskowy w Nowej Dębie, gdzie planowane jest - gdyby zaszła taka konieczność - utworzenie tymczasowego obozowiska dla uchodźców.

13.50

Komentuje Jędrzej Bielecki z działu zagranicznego "Rz".

13.46

Konflikt o Krym i groźba nałożenia sankcji na eksport rosyjskiej ropy pokazują, jak ważna jest dywersyfikacja dostaw tego surowca. Dlatego dla Polski i Ukrainy ważne jest zbudowanie ropociągu Odessa-Brody-Płock - mówi dyrektor generalny spółki Sarmatia Sergiej Skrypka. Czytaj więcej.

13.40

Wojskowi obserwatorzy OBWE znów nie zostali wpuszczeni na terytorium Autonomicznej Republiki Krymu

- powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik ukraińskiego MSZ Jewhen Perebyjnis.

13.26

Polska gospodarka poradzi sobie bez większych zakłóceń nawet w przypadku wstrzymania dostaw gazu z Ukrainy - powiedział wicepremier i minister gospodarki Janusz Piechociński. Czytaj więcej.

13.20

"Nie stać nas na sankcje przeciwko Rosji".

Szef monachijskiego Ifo, jednego z wiodących niemieckich instytutów ekonomicznych, Hans-Werner Sinn ostrzegł przed negatywnymi skutkami sankcji gospodarczych wobec Rosji dla wdrażanej obecnie reformy niemieckiej energetyki.

Czytaj więcej.

13.05

Na Krymie znajduje się około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy - pisze Euromajdan na Twitterze. Wcześniej poinformował o tym generał Mychajło Kowal z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

30K Russian combatants are currently present in #Crimea, Ukraine's state border guard service. Channel 5 |PR News #CrimeaInvasion

13.00

Na Ukrainie nie ma warunków do przeprowadzenia uczciwych, równoprawnych, przejrzystych i otwartych wyborów prezydenckich

- stwierdziła przewodnicząca Rady Federacji, izby wyższej rosyjskiego parlamentu, Walentina Matwijenko.

12.30

Szef ukraińskiej reprezentacji paraolimpijskiej grozi wycofaniem się z igrzysk paraolimpijskich w Soczi, jeżeli wojska rosyjskie zaatakują Ukrainę.

Apeluje także do władz w Moskwie o utrzymanie pokoju w trakcie zmagań paraolimpijczyków.

12.26

Rosja upomina NATO za hamowanie współpracy w związku z Ukrainą.

Rosyjskie MSZ oświadczyło, że decyzja NATO w sprawie rewizji współpracy Sojuszu Północnoatlantyckiego z Rosją pokazała "stronnicze stanowisko" zajmowane przez NATO w związku z wydarzeniami na Ukrainie.

12.09

Szef MSZ Francji Laurent Fabius powiedział, że jeśli nie poskutkuje pierwszy stopień sankcji przeciwko Rosji w związku z jej interwencją na Ukrainie, może zostać zastosowany drugi stopień uderzający w rosyjski biznes i ludzi z otoczenia Władimira Putina.

Dodał, że może chodzić o "zamrożenie aktywów, czy odmowę wydania wiz".

11.58

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk wyraził gotowość do rozmów z Rosją, która jednak musi wcześniej wycofać z Krymu swoje wojsko i przestrzegać podpisanych przez siebie dwustronnych i wielostronnych porozumień.

Rosja, jak powiedział Jaceniuk na konferencji prasowej w Kijowie, musi też "przestać wspierać separatystów i terrorystów, którzy znajdują się na terenie Autonomicznej Republiki Krymu".

11.40

Premier Donald Tusk rozmawiał rano w Dublinie z przewodniczącym ukraińskiej partii UDAR Witalijem Kliczką o sytuacji na Ukrainie. Kliczko dziękował za wsparcie i zaangażowanie Polski w pomoc Ukrainie.

Witalij Kliczko podczas porannego spotkania z premierem Tuskiem dziękował Polsce za wsparcie i zaangażowanie w pomoc Ukrainie.

11.21

Na Krymie znajduje się około 30 tysięcy rosyjskich żołnierzy

- poinformował generał Mychajło Kowal z Państwowej Służby Granicznej Ukrainy.

11.19

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk powiedział w Kijowie, że osiągnięto porozumienie w sprawie podpisania w najbliższych tygodniach politycznej części umowy stowarzyszeniowej Ukraina-UE.

Yatsenyuk: political part of #Ukraine-EU Association agreement to be signed shortly. Channel 5 |PR News

- Kanclerz Niemiec Angela Merkel, z którą spotkałem się wczoraj, właśnie oświadczyła, że podpisanie będzie miało miejsce w najbliższym czasie, dosłownie w ciągu kilku tygodni - powiedział Jaceniuk na konferencji prasowej.

(Źródło: AFP)

11.11

Dmytro Jarosz, lider skrajnie nacjonalistycznego ukraińskiego ruchu Prawy Sektor, zamierza wystartować w wyborach prezydenckich

- poinformował szef kijowskiej organizacji tego ugrupowania Andrij Tarasenko.

11.10

Rosja zerwała stosunki dyplomatyczne z Ukrainą

- pisze Euromajdan na swoim koncie na Twitterze powołując się na agencję Interfax.

#Russia

interrupts diplomatic relations with

#Ukraine

- interfax |PR News

#Crimea

#CrimeaInvasion

10.55

Ukraiński biznesmen Rinat Achmetow kategorycznie sprzeciwia się podziałowi Ukrainy i apeluje do władz Rosji o rozwiązanie konfliktu drogą dyplomatyczną. - Wschód Ukrainy to też Ukraina - powiedział w Doniecku w wywiadzie dla brytyjskiej telewizji ITV.

10.20

Rada Federacji, wyższa izba rosyjskiego parlamentu, poprze decyzję o przyłączeniu się Krymu do Federacji Rosyjskiej, jeśli taki będzie wynik krymskiego referendum

- powiedziała przewodnicząca Rady Federacji Walentina Matwijenko.

(Źródło: AFP)

09.30

Misja wojskowa OBWE, w której jest dwóch polskich oficerów, kilkukrotnie próbowała wczoraj wjechać na Krym, ale nie udało się to.

Próby te będą podejmowane w ciągu najbliższych dni - powiedział szef MON Tomasz Siemoniak.

Czytaj wywiad "Rz" ministrem Siemoniakiem.

09.26

Przewodniczący Dumy Państwowej Siergiej Naryszkin: Uszanujemy decyzję mieszkańców Krymu.

Naryszkin, jeden z najbliższych współpracowników prezydenta Rosji Władimira Putina, powiedział to, przyjmując w Moskwie delegację Rady Najwyższej Krymu z jej przewodniczącym Władimirem (Wołodymyrem) Konstantinowem.

09.25

- Rosja i Ukraina to byli bracia syjamscy. To trzeba było skalpelem, nie toporem rozdzielać. Zrobiono to prymitywnie i mamy teraz tego skutki – powiedział Stanisław Ciosek w Radiu ZET.

Były ambasador Polski w ZSRR i Rosji wskazał brak miejsca dla Rosji w Europie jako główną przyczynę agresji Rosji wobec Ukrainy.

09.07

Amerykańskie F16-ście już w przyszłym tygodniu przylecą do Polski, razem z nimi 300-stu wojskowych.

Amerykanie wezmą udział w ćwiczeniach razem z naszymi siłami powietrznymi. Ćwiczenia miały odbyć się później, ale termin został przyspieszony w związku z kryzysem na Krymie -

powiedział minister Obrony Tomasz Siemoniak w Trójce.

08.57

Samorządy apelują do rządu o zmianę prawa ws. leczenia w Polsce Ukraińców. Z wnioskiem o zmianę przepisów dotyczących finansowania usług medycznych zwróci się do rządu Związek Miast Polskich, bo - jak twierdzi - prawo nie pozwala samorządom finansować leczenia Ukraińców poszkodowanych podczas wydarzeń na Ukrainie. Czytaj więcej.

08.35

Władze Krymu na spotkaniu z przedstawicielami rosyjskiej Dumy.

Crimea delegation at Russian Duma RT@Shlegel: ????????? ?????????? ?????? ????? ?????? ? ??????? ? ????. pic.twitter.com/zBnB0uKjxo

08.30

Grupa mieszkańców Warszawy pozwie Władimira Putina za to, że naruszył ich dobra osobiste. A zrobił to, gdy wojska rosyjskie wkroczyły na Krym zagrażając Ukrainie. Czytaj więcej.

08.27

W odwecie za agresję Rosji na Ukrainę Kanada wyrzuca rosyjskich żołnierzy uczestniczących w szkoleniach na jej terytorium. - informuje Polskie Radio.

Według mediów Ottawa wczoraj dała dziewięciu wojskowym 24 godziny na opuszczenie terytorium kraju.

08.16

Alosza Awdiejew w RMF: Krym to plan minimum.

Awdiejew w RMF FM: Krym to plan minimum. Putin dojdzie aż do Odessy żeby połączyć się z Naddniestrzem.

08.14

Reakcja Zachodu jest bardzo spóźniona. Ukraińcy podkreślają, że jedyny kraj który ich rozumie to jest Polska. Putin liczy na to, że Europa nic nie zrobi. Oby się mylił - powiedział w programie „Jeden na jeden" w TVN24 Miron Sycz.

07.50

Grupa ok. 150 osób chciała wczoraj wieczorem w Doniecku odbić z rąk milicji przywódcę miejscowych prorosyjskich demonstrantów Pawła Gubariowa - informuje Polskie Radio.

Lider najbardziej nieustępliwego ruchu separatystycznego na wschodniej Ukrainie został wcześniej aresztowany. Demonstranci skandowali "Rosja, Rosja".

(Źródło: AFP)

07.44

Dzisiaj ma dojść w Moskwie do spotkania władz Krymu z deputowanymi rosyjskiej Dumy

- informuje TVN24 powołując się na agencję Interfax-Ukraina.

07.33

Noc na Krymie była pełna niepewności. Żołnierze ukraińscy czuwający w swych zablokowanych bazach spodziewali się rosyjskiego szturmu na jednostki - informuje Polskie Radio.

W okolicach obiektów wojskowych oprócz żołnierzy rosyjskich pojawia się coraz więcej kozaków w mundurach kozactwa dońskiego i kubańskiego.

07.27

Stany Zjednoczone i Japonia zgodne co do oceny sytuacji na Ukrainie.

Prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama i premier Japonii Shinzo Abe zgodzili się podczas telefonicznej rozmowy, że rosyjska interwencja na Ukrainie zagraża światowemu pokojowi i stabilności.

"Przywódcy zgodzili się, że działania podejmowane przez Rosję zagrażają światowemu pokojowi i bezpieczeństwu oraz podkreślili konieczność zachowania ukraińskiej suwerenności i integralności terytorialnej. (...) Zapewnili, że będą pracować, z innymi partnerami z G7, nad nakłonieniem Rosji do wywiązania się z zobowiązań złożonych Ukrainie" - napisano w oświadczeniu Białego Domu.

07.24

Szef BBN Stanisław Koziej o rozmowie Obama-Putin.

Rozmowa Obama - Putin, czyli: dziad o igle, baba o motowidle. Biały Dom: http://t.co/tiZN9v5l2N Kreml: http://t.co/bHiQG7Xf0n

07.16

Przeczesuję Internet od tygodnia i nie znalazłem informacji, by którykolwiek rockowy idol zająknął się w sprawie Ukraińców mordowanych na Majdanie albo o okupacji Krymu przez nieznanych sprawców mówiących po rosyjsku - pisze Jacek Cieślak. Czytaj komentarz.

06.56

Izba Reprezentantów Kongresu USA uchwaliła ustawę o gwarancjach kredytowych dla Ukrainy na sumę1 mld dolarów. Była to pierwsza reakcja Kongresu na wydarzenia na Ukrainie po opanowaniu przez wojska rosyjskie Krymu.

Ustawę uchwalono przytłaczającą większością głosów 385:23.

W przyszłym tygodniu podobną ustawę ma rozpatrzyć Senat. Oczekuje się że, podobnie jak w Izbie, zostanie uchwalona bez problemu. Do jej wejścia w życie potrzebny będzie wówczas jedynie podpis prezydenta.

06.44

Rosji nie podoba się aktywizowanie przez Polskę społeczności międzynarodowej, Unii Europejskiej i NATO w sprawie Ukrainy. Putin chciał publicznie napiętnować Polskę - mówi minister obrony Tomasz Siemoniak w rozmowie z "Rz".

Czytaj cały wywiad.

06.38

Gdy w Brukseli debatowali przywódcy UE, parlament Krymu podjął decyzję o przyłączeniu się do Rosji.

Czytaj podsumowanie wczorajszych wydarzeń -

tekst Jędrzeja Bieleckiego.

06.30

Obaj prezydenci rozmawiali telefonicznie przez godzinę, już po raz drugi w ciągu ostatnich 6 dni. Czytaj oświadczenie Białego Domu.

Obama podkreślił, że wejście wojsk rosyjskich na terytorium Ukrainy było naruszeniem suwerenności i terytorialnej integralności tego państwa i dlatego strona amerykańska zastosowała, w porozumieniu ze swoimi partnerami europejskimi, posunięcia represyjne, nie wykluczając dalszych - głosi komunikat Białego Domu.

Według komunikatu, podczas rozmowy amerykański prezydent przedstawił Putinowi dyplomatyczne rozwiązanie kryzysu, proponowane przez rząd USA. Przewiduje ono, że Rosja wycofałaby swoje wojska z powrotem do baz na Krymie, zezwoliłaby międzynarodowym obserwatorom na nadzorowanie przestrzegania praw etnicznych Rosjan i zgodziłaby się na bezpośrednie rozmowy z rządem w Kijowie.

Obama wyraził przekonanie, że takie rozwiązanie wychodzi naprzeciw interesom Rosji, Ukrainy i społeczności międzynarodowej. Zdaniem amerykańskiego prezydenta referendum na Krymie, którego mieszkańcy mieliby rozstrzygnąć czy przyłączyć się do Rosji, byłoby naruszeniem prawa międzynarodowego.

Putin oświadczył natomiast, że wydarzenia na Ukrainie nie powinny mieć negatywnego wpływu na stosunki rosyjsko-amerykańskie. "Prezydent Rosji przypomniał wagę stosunków rosyjsko-amerykańskich dla zapewniania stabilności i bezpieczeństwa światowego. Stosunki te nie powinny być poświęcane na rzecz izolowanych problemów międzynarodowych, nawet wyjątkowo ważnych" - głosi komunikat Kremla cytowany przez AFP.

Było to już druga rozmowa telefoniczna Obamy z Putinem w ciągu ostatnich 6 dni. Odbyła się po kilku godzinach od ogłoszenia przez rząd USA wstrzymania wydawania wiz amerykańskich dla rosyjskich i ukraińskich urzędników i innych osób, które "ponoszą odpowiedzialność lub są współwinne zagrożenia suwerenności i integralności terytorialnej Ukrainy" . Ponadto zezwolono resortowi finansów USA na zamrożenie aktywów tych osób w Stanach Zjednoczonych "w każdym momencie" i bez zgody Kongresu.

Kliknij tutaj, aby odświeżyć

Około 20 osób oblegało punkt dowodzenia taktycznej grupy "Krym" Powietrznych Sił Ukrainy. Jak poinformował pułkownik Jurij Kłamar z dowództwa ukraińskiej jednostki, po negocjacjach napastnicy odstąpili od oblężenia i odjechali.

Pozostało 99% artykułu
Konflikty zbrojne
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1025
https://track.adform.net/adfserve/?bn=77855207;1x1inv=1;srctype=3;gdpr=${gdpr};gdpr_consent=${gdpr_consent_50};ord=[timestamp]
Konflikty zbrojne
Ukraiński aktor zginął na froncie. Był znany m.in. z polskiego serialu
Konflikty zbrojne
Niezidentyfikowane drony nad bazą Ramstein i koncernem Rheinmetall. Niemieckie służby postawione na nogi
Konflikty zbrojne
Zawieszenie broni na Ukrainie? Jasne stanowisko Rosji
Materiał Promocyjny
Bank Pekao wchodzi w świat gamingu ze swoją planszą w Fortnite
Konflikty zbrojne
Izrael zbombardował budynek poczty, w którym chronili się palestyńscy uchodźcy