Świat króla Ćwieczka zapełniony po sufit zakurzonymi annałami, z szydłem i dratwą do ich zszywania w powszechnym użyciu. Sporządzenie odpisu z księgi wymagało w tamtych czasach wnikliwego wertowania owych annałów, o ile – oczywiście – często po długich poszukiwaniach w końcu udało się namierzyć ten właściwy. Pracownicy wydziału szukali zresztą niespiesznie – na wydanie odpisu delikwent musiał więc czekać co najmniej kilka dni.

[wyimek] [b][link=http://blog.rp.pl/usowicz/2010/02/19/ksiegi-bez-wieczystego-oczekiwania/]skomentuj na blogu[/link][/b][/wyimek]

Dziś to nie do pomyślenia – takie informacje są drukowane z elektronicznego systemu sprawnie i od ręki. Wreszcie doczekaliśmy się nowoczesnego funkcjonowania ksiąg wieczystych.

Ostatnimi czasy krócej też się czeka na założenie księgi i dokonywanie w niej wpisów. Bywa, że zaledwie kilka tygodni – terminy sięgające roku, jeszcze niedawno będące normą, odchodzą w zapomnienie.

Oznacza to nie tylko szybkie załatwienie sprawy, ale przede wszystkim – co ważne dla bardzo wielu osób – szansę na zaoszczędzenie sporych kwot. Osoba, która kupuje mieszkanie na kredyt, musi bowiem zazwyczaj założyć księgę wieczystą i wpisać w niej hipotekę na rzecz banku. W taki sposób najpowszechniej dokonuje się zabezpieczenia zwrotu długu. Dopóki jednak taki wpis nie zostanie dokonany, bank żąda wykupienia ubezpieczenia spłaty kredytu. A to oznacza dodatkowy miesięczny wydatek rzędu nawet kilkuset złotych. Zatem im dłużej trzeba czekać na załatwienie sprawy z księgą wieczystą, tym dłużej się to ubezpieczenie płaci.

Miejmy więc nadzieję, że ten pozytywny trend utrzyma się w księgach wieczystych... Tymi słowy miałam już kończyć ten komentarz, kiedy redakcyjny kolega wylał mi na głowę kubeł zimnej wody. Owszem, księgę założono mu w Warszawie w ciągu trzech miesięcy, ale w odpisie pomylono numer mieszkania.

– Wyobrażasz sobie, żeby numer 33 pomylić z 218? – pytał wzburzony. Wprawdzie błąd sprostowano w ciągu dwóch tygodni, ale trochę zawracania głowy z tym było.