Ewa Usowicz

Ewa Usowicz

Usowicz o reklamie prawników: Pan mecenas szaleje na jednym kole

Od lat jak bumerang wraca sprawa reklamy w zawodach adwokata i radcy prawnego.

Polityka zabija sądy - komentuje Ewa Usowicz

Polskie sądy są potwornie niewydolne. Statystyki zatrważają coraz bardziej – z roku na rok postępowania trwają dłużej.

Ewa Usowicz: Prawnicy między młotem a kowadłem

Czy tajemnica zawodowa, która przez lata była świętością w zawodach zaufania publicznego, trafi do kosza? Obawiają się tego doradcy podatkowi, adwokaci i radcowie prawni, którzy doradzają w sprawach podatkowych. Ministerstwo Finansów opublikowało bowiem właśnie ostrzeżenie dotyczące ich udziału w optymalizacji podatkowej, służącej wyłudzaniu podatków.

Narzędzia dyscyplinowania - komentarz Ewy Usowicz

Prokurator z rejonu, który ma dziesięć lat doświadczenia zawodowego, będzie mógł zostać sędzią apelacyjnym – wynika z nowelizacji prawa o ustroju sądów powszechnych. Taka sama zasada ma dotyczyć sędziów, adwokatów, radców prawnych czy radców Prokuratorii Generalnej.

Rynek pracownika? Nie, rynek robotnika - przegląd prasy Ewy Usowicz

Dziś w „Rzeczpospolitej” piszemy o tym, że coraz ciężej pracodawcom znaleźć pracownika – do urzędów pracy zgłoszono o ponad jedną piątą ofert zatrudnienia. To ponoć firmy zabiegają o pracowników, a nie odwrotnie.

Ranking Kancelarii 2017: Fuzje i rozstania - komenuje Ewa Usowicz

W tegorocznym rankingu zmiana goni zmianę – dawno tyle kancelarii nie łączyło sił. Jest i trochę rozstań. Prawnicze fuzje mają taki sam cel jak w każdym innym biznesie – to przede wszystkim torowanie sobie dostępu do nowych rynków i klientów. A do tego trzeba mieć zespoły, w których są prawnicy posiadający wszelkie niezbędne kompetencje.

Zmiany w ustroju sądów: Ziobro przejmuje sądy - komentuje Ewa Usowicz

Bomba została odpalona – zapowiadane zmiany w ustawie o ustroju sądów zgłoszono właśnie jako projekt poselski. Nie jest jednak tajemnicą, że zostały one przygotowane w Ministerstwie Sprawiedliwości.

Alimenty: Kto zapłaci za głupotę rodzica - komentarz Ewy Usowicz

Klub fatalnych ojców rośnie w siłę. I niech się mężczyźni nie oburzają, bo fakty są takie, że 95 proc. dłużników alimentacyjnych to właśnie panowie.

Ewa Usowicz: Sąd Najwyższy – bat na banki

Coraz więcej frankowiczów rusza do sądów. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów policzył niedawno, że już dwie trzecie spraw w sądach cywilnych dotyczy finansów – w tym kredytów frankowych. I coraz więcej frankowiczów z bankami wygrywa – przede wszystkim w kwestii zakazanych klauzul w umowach kredytowych.