Choć wcześniej politycy, głównie z PO, przekonywali, że nie ma żadnych przeciwwskazań, by głosowanie było dwudniowe, istniały poważne wątpliwości konstytucyjne. Zdaniem opozycji oraz niektórych prawników, przepis kodeksu wyborczego, który umożliwia rozpisanie wyborów na dwa dni, jest niezgodny z ustawą zasadniczą.
Prezydent, który stoi na straży konstytucji najwyraźniej uznał, że jeśli w sprawie są wątpliwości, należy postąpić tak, by nikt nie mógł kwestionować legalności ewentualnego dwudniowego głosowania.
Choć zrobił to kilka dni przed tym, gdy Trybunał Konstytucyjny miał orzec, czy kodeks wyborczy jest zgodny z ustawą zasadniczą, podjął decyzję, zgodną z polską tradycją demokratyczną - wybory będą trwały jeden dzień.
Jednodniowe głosowanie również może podważyć inne zarzuty - dotyczące ewentualnych fałszerstw wyborczych. Los kart wyborczych w nocy między głosowaniem ułatwiłby oskarżanie Platformy o dokonywanie "cudu nad urną". W czasie jednodniowego głosowania w demokratycznym kraju sfałszować wyborów w całym kraju się nie da, a przynajmniej byłoby to bardzo trudne. Dlatego decyzja prezydenta pokrzyżuje plany tych, którzy rozczarowanie swym wynikiem chcieliby zracjonalizować wyborczym fałszerstwem.
Decyzja prezydenta jest jednak złą wiadomością dla Sejmu i Senatu. Kodeks wyborczy pozwalający na przeprowadzanie dwudniowych wyborów poparły wszystkie partie w Sejmie (nie głosował przeciw niemu żaden poseł).