Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 24.03.2021 05:10 Publikacja: 23.03.2021 20:13
Foto: Wikimedia Commons, Creative Commons Attribution 4.0 International license, president.gov.by
Najpierw w kraju, zarządzanym od 1994 roku przez Aleksandra Łukaszenkę, sfałszowano wybory prezydenckie, po raz szósty. Następnie pałkami, kastetami i ostrą amunicją rozpędzono tych, którzy postanowili bronić swojego głosu na ulicach białoruskich miast. Za kraty wsadzono wszystkich najaktywniejszych przeciwników reżimu, na wolności już nie pozostał nikt z bardziej lub mniej znanych przedstawicieli opozycji demokratycznej. Stłumiono strajki, zastraszono robotników.
Ale walec represji tylko zwiększał obroty i potrzebował paliwa. Rozjechał niezależne media i najodważniejszych dziennikarzy. Przed sądem postawiono nawet obrońców praw człowieka, którzy nie nadążali uzupełniać listy więźniów politycznych. Wydawało się, że już nic nie zakłóci rządów dyktatora. A jednak wyznaczył sobie kolejny cel - Polaków. I zupełnie nie przez przypadek.
- Ewidentnie przyszła kolej na nas - mówiła kilka dni temu "Rzeczpospolitej" Andżelika Borys, szefowa nieuznawanego przez władze w Mińsku Związku Polaków na Białorusi. Komentowała nagonkę na polskie szkoły, zatrzymanie działaczy polonijnych i wyproszenie przez Mińsk polskich dyplomatów z Grodna i Brześcia.
We wtorek została zatrzymana. Stoi na czele największej polskiej organizacji na Białorusi, zrzeszającej kilka tysięcy ludzi. W sobotę została ponownie wybrana na stanowisko prezesa ZPB. Cieszy się ogromnym autorytetem wśród mieszkających na Białorusi Polaków. W przeszłości już przeżywała zatrzymania i represje. Ale nigdy wcześniej na Białorusi nie panowało takie bezprawie jak teraz. Średnio zaledwie kilkanaście minut białoruski sędzia potrzebuje, by przekreślić życie człowieka. Może wyznaczyć kilkanaście dni aresztu, albo kilka lat łagrów. Ma nieograniczoną władze, działa w imieniu dyktatury. I to od nastroju jednego człowieka często zależy surowość wymierzonej kary.
Nietrudno było przewidzieć, że reżim w Mińsku będzie szantażował Polskę. Za wsparcie niezależnych białoruskich mediów, wieloletnie wspieranie opozycji demokratycznej i za to, że w ostatnich miesiącach dała schronienie wielu prześladowanym przez reżim Łukaszenki. Niektórych, takich jak np. bloger Nexta (Sciapan Puciła) Białoruś ściga listem gończym i domaga się ekstradycji. Polska więc powinna być gotowa na każdy scenariusz, pisany niestety przez władze w Mińsku, dla których życie ludzkie już dawno straciło wartość. Ale jak każdy dyktator, Łukaszenko umie liczyć. I to jedynie dotkliwe sankcje gospodarcze (a nie ograniczenia wprowadzone przez UE) mogą powstrzymać represje.
Spór o to, czy Andrzej Duda może zostać członkiem Międzynarodowego Komitetu Olimpijskiego (MKOl), to polityczne igrzyska i kolejny dowód na to, że sportem w Polsce rządzą ludzie małostkowi.
Przywódca liberalnego ugrupowania MoDem (Ruch Demokratyczny) François Bayrou został desygnowany przez prezydenta Emmanuela Macrona na nowego premiera Francji. A raczej narzucono głowie państwa jego kandydaturę .
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Po roku od zaprzysiężenia Donalda Tuska Polska stała się liderem nie tylko regionalnym, budując poważną pozycję w Europie. Ale pogłębiająca się polaryzacja społeczeństwa osłabia odporność kraju na zagrożenia zewnętrzne. Premier stoi przed kluczowym wyborem: jedność czy polityczne korzyści?
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Oczekiwanie szybkich zmian po rządzie 15 października byłoby naiwnością. W rok nie udało się zrobić wiele, ale też nie udało się wiele zepsuć. Po ośmiu latach rządów PiS powrót Polski na demokratyczną ścieżkę jest ważny. Ale Polacy demokracją chleba sobie nie posmarują.
Wszyscy już się przyzwyczailiśmy, że fatalnie długi jest czas oczekiwania na rozpatrzenie skargi kasacyjnej od wyroku WSA w sprawach podatkowych zwykłych obywateli, bo to prawie 3 lata(!). Taka sytuacja – gdy skarga podatnika finalnie okaże się zasadna, co nie jest zjawiskiem rzadkim - jest nie tylko krzywdząca dla obywateli ale również generująca zbędne koszty po stronie budżetu. Można odnieść wrażenie, że państwo z jakąś dziwną premedytacją nie pilnuje wpłacanych przez wszystkich obywateli podatków, bo przecież w budżecie innych pieniędzy nie ma.
Na łamach Rzeczpospolitej 6 listopada nawoływałem, aby kompetencje nadzoru sztucznej inteligencji (SI) oddać Prezesowi Urzędu Ochrony Danych Osobowych (PUODO). 20 listopada ukazał się tekst polemiczny, autorstwa mecenasa Przemysława Sotowskiego, w którym Pan Mecenas powołuje kilkanaście tez na granicy dezinformacji, bez uzasadnienia, oprócz „oczywistej oczywistości”. Tak jakby autor był bardziej politykiem niż prawnikiem. Niech mottem mojej repliki będzie to, co 12 sierpnia 1986 roku powiedział Ronald Reagan “Dziewięć najbardziej przerażających słów w języku angielskim to „Jestem z rządu i jestem tu, aby pomóc”
W dniu 4 grudnia 2024 r. na łamach dziennika "Rzeczpospolita" ukazała się publikacja „Sankcja kredytu darmowego – czy narracja parakancelarii jest zasadna?” autorstwa mecenasa Wojciecha Wandzela, przedstawiająca tezy i argumenty mające przemawiać za możliwością skredytowania kosztów kredytu i pobierania od tego odsetek, które w ocenie autora publikacji są pewnym wyjściem naprzeciw konsumentom, którzy chcą pozyskać kredyt.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Pieniądze i błogosławieństwo Brukseli dla działań Polski na granicy z Białorusią i Rosją. Będziemy odmawiać prawa do złożenia wniosku o azyl osobom forsującym granicę.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Paranoja i chęć zachowania władzy. To są prawdziwe powody, dla których Aleksandrowi Łukaszence śpieszy się z rozmieszczeniem najnowszej rosyjskiej broni atomowej w swoim kraju. I białoruski dyktator staje się jej zakładnikiem.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas