O budowę ponadpartyjnego porozumienia na czas walki z krachem gospodarczym? Ale na jakich zasadach partie miałyby do niego przystępować? Zapewne kierując się dobrem państwa i jego obywateli. No tak, ale co właściwie leży w interesie pogrążającej się w kryzysie Polski, a więc co miałoby zostać objęte postanowieniami takiego paktu antykryzysowego?
A no właśnie. Na przykład według Platformy Obywatelskiej w interesie Polski leży bezwzględne trzymanie w ryzach deficytu budżetowego i jak najszybsze zastąpienie złotego przez euro. Natomiast według Prawa i Sprawiedliwości – przeciwnie: powiększanie deficytu budżetowego i powolne zbliżanie się do strefy euro. Jak zatem, u licha, miałoby dojść do powstania owego szerokiego paktu politycznego, skoro między PO a PiS nie ma elementarnej zgody co do absolutnie fundamentalnych zasad strategii walki ze skutkami kryzysu? Oczywiście, nie wiadomo. Ale za to, nie da się zaprzeczyć, brzmi znakomicie.
Tymczasem – w istocie – Polska nie potrzebuje żadnego paktu na rzecz walki z krachem. Potrzebuje natomiast dobrej konstytucji, czyli precyzyjnie skonstruowanej, niepozostawiającej miejsca na interpretacyjne sztuczki instrukcji obsługi naszego państwa, która umożliwi sprawne nim kierowanie. Polska potrzebuje takiej ustawy zasadniczej, która wreszcie rozstrzygnie, kto w naszym kraju sprawuje władzę: prezydent czy premier i jego ministrowie. Jeśli rząd, to Polska potrzebuje konstytucji zapewniającej skuteczne wyłanianie stabilnych większości rządzących, które bez większych przeszkód ze strony innych sił politycznych mogłyby wywiązywać się z przyrzeczonych wyborcom obietnic, w tym z umiejętności radzenia sobie z zawirowaniami gospodarczymi. I co cztery lata byłyby z tego przez nich rozliczane. A na co dzień byłyby kontrolowane przez silną opozycję, która jednak nie miałaby zdolności niweczenia rezultatów ich pracy, czyli straciłaby prawo do podtrzymywania prezydenckiego weta.
Jedynym paktem politycznym, jakiego Polska naprawdę, i to pilnie, potrzebuje, jest więc pakt na rzecz nowej konstytucji.
Skomentuj na [link=http://blog.rp.pl/gabryel/2009/02/16/czy-polska-potrzebuje-paktu-politycznego/]blog.rp.pl/gabryel[/link]