Norweska księżniczka zakochana w szamanie. Marta Ludwika konsekwentnie łamie konwenanse

Marta Ludwika, księżniczka Norwegii, nie waha się podejmować kontrowersyjnych wyborów w swoim życiu i mówić o nich otwarcie. Co sądzi o konwenansach i czy uważa, że istnieje jedyna słuszna definicja księżniczki?

Publikacja: 12.04.2024 17:04

Księżniczka Marta Ludwika podobnie jak książę Harry zrzekła się królewskiego tytułu.

Księżniczka Marta Ludwika podobnie jak książę Harry zrzekła się królewskiego tytułu.

Foto: PAP/EPA

Od chwili, gdy książę Harry i Meghan Markle ogłosili rezygnację z tytułów królewskich i chęć przeprowadzki do Stanów Zjednoczonych, minęły już cztery lata, a o konsekwencjach tej decyzji mówi się do dziś. Gdy podobne kroki podjęła księżniczka Norwegii Marta Ludwika Glücksburg, działania te przeszły niemal bez echa, mimo że w wygłaszaniu oświadczenia towarzyszył jej kontrowersyjny narzeczony, a ona sama ma wiele niekonwencjonalnych zainteresowań. Jak potoczyły się losy jej pierwszego małżeństwa, czym zajmuje się najstarsza córka króla Haralda V i królowej Sonji i które miejsce w sukcesji do norweskiego tronu obecnie zajmuje?

Księżniczka w świecie biznesu

Promienny uśmiech, spokojny ton głosu, wyważone, powoli wypowiadane słowa: gdy w listopadzie 2022 roku księżniczka Marta Ludwika za pośrednictwem profilu instagramowego ogłaszała oficjalną rezygnację z tytułu książęcego na rzecz prowadzonej przez siebie działalności biznesowej, nie pozostawiała wątpliwości co do tego, że jest to decyzja przemyślana i podyktowana chęcią własnego rozwoju. Podzielone na siedem konkretnych punktów podsumowanie zamieszczone w towarzyszącym nagraniu poście potwierdza, jak ambitna przedsiębiorczyni przygotowała się do tego momentu.

– Ustępuję z moich oficjalnych zobowiązań wobec organizacji, którym dotychczas dowodziłam w charakterze członkini rodziny królewskiej – mówiła w oświadczeniu. – Rola księżniczki pozostanie wyraźnie oddzielona od mojej działalności biznesowej, w której nie będę już posługiwać się tytułem książęcym, a jedynie własnym nazwiskiem – podkreśliła. Zapewniła też, że podjęte działania były poprzedzone rozmowami z innymi przedstawicielami rodziny królewskiej, a ogłoszona decyzja spotkała się z pełnym wsparciem i zgodą z ich strony.

Czytaj więcej

Marzyła o jednym księciu, ma czterech. Księżna Sofia ze Szwecji niczego nie żałuje

Szaman szóstej generacji

Towarzyszący jej podczas nagrania narzeczony, Durek Verrett, również zabrał głos, zapewniając o swoim nieustannym wsparciu zarówno dla narzeczonej, jak i dla całej rodziny królewskiej. Podczas oświadczenia przyszli małżonkowie podkreślili, że w chwili zalegalizowania ich związku, Durek Verrett, zgodnie z norweską tradycją, nie otrzyma tytułu królewskiego, natomiast jego rola pozostanie reprezentacyjna.

Narzeczony Marty Ludwiki skorzystał też z okazji, by zapewnić obserwujących o tym, że żadne z jego dotychczasowych działań i poglądów nie było wymierzone przeciwko rodzinie królewskiej. Jako samozwańczy „szaman szóstej generacji”, zasłynął z praktykowania alternatywnych metod leczenia chorób oraz z umiejętności komunikowania się z siłami nadprzyrodzonymi. Sprzedawane przez niego medaliony „Spirit Optimiser” mają pomóc odganiać złe duchy i przezwyciężać choroby. On sam zapewnia, że moc medalionu pomogła mu pokonać Covid-19. Cena przedmiotu wynosi 222$.

Kolejne małżeństwo

W 2019 roku Marta Ludwika wraz z partnerem przemierzali Norwegię i Danię w ramach trasy „Księżniczka i szaman”, podczas której ona sama mogła dzielić się ze zgromadzonymi swoimi niekonwencjonalnymi zdolnościami takimi jak umiejętność nawiązywania komunikacji z aniołami czy zdolności jasnowidzenia. W cytowanym oświadczeniu opublikowanym na profilu instagramowym, księżniczka podkreśliła, że pewne elementy medycyny alternatywnej mogą stanowić uzupełnienie konwencjonalnych metod leczenia chorób.

Para ogłosiła swoje zaręczyny w 2022 roku, natomiast ślub planowany jest na sierpień bieżącego roku. Nie będzie to pierwsze małżeństwo 53-latki. Jej poprzednim mężem był norweski pisarz Ari Behn. W trakcie zawartego w 2002 roku i trwającego 15 lat małżeństwa na świat przyszły trzy córki: Maud Angelica urodzona w 2003, dwa lata młodsza Leah Isadora oraz Emma Tallulah urodzona w 2008 roku. Ari Behn zmarł śmiercią samobójczą 25 grudnia 2019. Po uroczystościach pogrzebowych, w trakcie których najstarsza córka pary wygłosiła przemówienie, Marta Ludwika pożegnała byłego męża, zamieszczając obszerny wpis na Instagramie i publikując zdjęcie uśmiechniętego Ariego na tle morza. – Powinniśmy wspólnie świętować Boże Narodzenie – napisała. – Byłeś wspaniałym tatą, pozostawiasz po sobie wielką pustkę. Brakuje nam twoich zabawnych komentarzy, poetyckiego tonu, poczucia humoru i pięknych komplementów, którymi nas obdarowywałeś. Nasze córki i cała rodzina będą za Tobą tęsknić na zawsze – dodała w poruszającym wpisie 3 stycznia 2020 roku.

Fundacja i inne aktywności

Po rezygnacji ze sprawowania obowiązków wynikających z członkostwa w rodzinie królewskiej, Marta Ludwika nadal pozostaje prezeską fundacji swojego imienia założonej dwanaście miesięcy po jej narodzinach, w 1972 roku. W każdą rocznicę urodzin księżniczki, 22 września, zgromadzone środki są wypłacane na rzecz pomocy niepełnosprawnym dzieciom mieszkającym w Norwegii.

Najstarsza córka norweskiej rodziny królewskiej zajmuje się też publikacją książek, sprzedażą produktów kosmetycznych i odzieżowych, prowadzeniem sesji fizjoterapeutycznych oraz uczestnictwem w programach telewizyjnych dla dzieci. Znana z zamiłowania do jazdy konnej, przez kilka lat była reprezentantką Norwegii w zawodach jeździeckich.

Czytaj więcej

Księżna Mette-Marit też walczy z poważną chorobą. Rokowania nie dawały nadziei

Sukcesja według norweskiej konstytucji

Młodszy o dwa lata brat księżniczki, Haakon ma pierwszeństwo przed siostrą w drodze do norweskiego tronu. Ona sama przez niemal dwie dekady nie była uwzględniana w linii sukcesji, ponieważ zgodnie z obowiązującym wówczas prawem ten przywilej przysługiwał jedynie mężczyznom. W wyniku zmiany przepisów norweskiej konstytucji w 1990 roku, również kobiety są brane pod uwagę w kolejności dziedziczenia, jednak w związku z tym, że modyfikacja dotyczy osób urodzonych po 1990 roku, Marta Ludwika została umieszczona na liście za swoim ojcem i młodszym bratem. Natomiast urodzona w 2004 roku, pierworodna córka Haakona, księżniczka Ingrid Alexandra, w pełni korzysta z tego przywileju, mając możliwość pewnego dnia odziedziczyć tytuł królewski po swoim ojcu.

Księżniczka Marta Ludwika pozostaje aktywna w mediach społecznościowych. Rlacjonuje swoje liczne podróże, spotkania z gwiazdami, przejażdżki konne, ale i zajęcia, które sama opisuje jako mało typowe dla członkini rodziny królewskiej, na przykład prowadzenie ciężarówki. – Robię rzeczy, które kocham – napisała pod zdjęciem. – Poza tym, czy istnieje jedyna słuszna definicja tego, jaka powinna być księżniczka? – pyta retorycznie. Sądząc po niekonwencjonalnych zainteresowaniach norweskiej arystokratki, od utartych schematów i z góry narzuconych standardów trzyma się raczej z daleka.

Źródła:
https://www.royalcourt.no/
https://www.theguardian.com/
https://www.bbc.com/

Od chwili, gdy książę Harry i Meghan Markle ogłosili rezygnację z tytułów królewskich i chęć przeprowadzki do Stanów Zjednoczonych, minęły już cztery lata, a o konsekwencjach tej decyzji mówi się do dziś. Gdy podobne kroki podjęła księżniczka Norwegii Marta Ludwika Glücksburg, działania te przeszły niemal bez echa, mimo że w wygłaszaniu oświadczenia towarzyszył jej kontrowersyjny narzeczony, a ona sama ma wiele niekonwencjonalnych zainteresowań. Jak potoczyły się losy jej pierwszego małżeństwa, czym zajmuje się najstarsza córka króla Haralda V i królowej Sonji i które miejsce w sukcesji do norweskiego tronu obecnie zajmuje?

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Jej historia
Kate Hudson prawdziwą gwiazdą rocka? Jej pierwszy album "Glorious" jest już dostępny
Jej historia
Straciła cztery kończyny, ale nie wolę walki. Beatrice Vio skradła show w Cannes
Jej historia
Bohaterskie bliźniaczki nagrodzone przez króla. Poradziły sobie z atakiem krokodyla
Jej historia
Ponad 200 uczelni w zasięgu ambitnej 18-latki. Którą wybierze?
Jej historia
Nowy rozdział w życiu Melindy French Gates: dlaczego odchodzi z fundacji?
Materiał Promocyjny
Technologia na etacie. Jak zbudować efektywny HR i skutecznie zarządzać kapitałem ludzkim?