Donald Trump po raz pierwszy zbierał pieniądze skuteczniej od Joe Bidena

W kwietniu były prezydent USA, Donald Trump, po raz pierwszy w czasie kampanii wyborczej przed wyborami prezydenckimi, które odbędą się jesienią 2024 roku, zebrał więcej pieniędzy na kampanię od urzędującego prezydenta, Joe Bidena.

Publikacja: 21.05.2024 05:35

Donald Trump

Donald Trump

Foto: AFP

W USA nie obowiązują przepisy ograniczające poziom wydatków na kampanię wyborczą, w związku z czym elementem kampanii jest zbieranie przez kandydatów środków na wyborczą rywalizację.

Joe Biden i Donald Trump zbierają dziesiątki milionów dolarów miesięcznie na kampanię wyborczą

W kwietniu Biden i Krajowy Komitet Partii Demokratycznej zebrali ponad 51 mln dolarów, wyraźnie mniej niż w marcu, gdy udało się zebrać 90 mln dolarów na prowadzenie kampanii. W tym czasie Donald Trump, który po zapewnieniu sobie nominacji w wyborach prezydenckich połączył siły przy zbieraniu środków na kampanię z kierownictwem Partii Republikańskiej, zebrał w kwietniu 76 mln dolarów. 

Czytaj więcej

Zaważą poglądy i wiek. Joe Biden i Donald Trump zgodzili się na debaty wyborcze

Trump od marca, jako już oficjalny kandydat Partii Republikańskiej na prezydenta, może zbierać środki na kampanię wraz z Komitetem Krajowym Partii Republikańskiej. Współprzewodniczącą Komitetu jest Lara Trump, żona Erica Trumpa, syna byłego prezydenta.

W kwietniu Trump zebrał rekordowe 50,5 mln dolarów w czasie spotkania z darczyńcami w Palm Beach na Florydzie, u miliardera Johna Paulsona. Paulson ma być kandydatem na sekretarza skarbu w administracji Trumpa.

Wybory prezydenckie w USA odbędą się za sześć miesięcy, 5 listopada

Wydarzenie to okazało się poważnym wsparciem dla Trumpa, który dotychczas przegrywał rywalizację jeśli chodzi o zbieranie środków na kampanię z Joe Bidenem i który boryka się z rosnącymi wydatkami na obsługę prawną procesów karnych i cywilnych, w których występuje w roli oskarżonego.

Sztab wyborczy Trumpa podkreślił, że ilość środków na kampanię zebranych w kwietniu jest „szczególnie znacząca, biorąc pod uwagę, że Trump był zmuszony spędzać blisko 9 godzin dziennie w sądzie przez ostatnie cztery tygodnie”.

Ile pieniędzy zgromadził na kampanię wyborczą Joe Biden?

Sondaże przed wyborami prezydenckimi w USA wskazują na podobne poparcie uzyskiwane przez Bidena i Trumpa, przy czym Trump ma niewielką przewagę w stanach, które mogą okazać się kluczowe dla wyniku wyborów prezydenckich.

Joe Biden miał do dyspozycji pod koniec kwietnia 192 mln dolarów na kampanię wyborczą co jest rekordowym wynikiem uzyskanym przez kandydata Partii Demokratycznej na prezydenta na tym etapie kampanii wyborczej. Wybory prezydenckie w USA odbędą się za sześć miesięcy, 5 listopada.

W czerwcu sztab Bidena planuje dużą zbiórkę środków w czasie wydarzenia w Los Angeles, w którym mają wziąć udział gwiazdy Hollywood — George Clooney i Julia Roberts.

W USA nie obowiązują przepisy ograniczające poziom wydatków na kampanię wyborczą, w związku z czym elementem kampanii jest zbieranie przez kandydatów środków na wyborczą rywalizację.

Joe Biden i Donald Trump zbierają dziesiątki milionów dolarów miesięcznie na kampanię wyborczą

Pozostało 89% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Polityka
Belgia się nie rozpadnie. Wyniki wyborów inne niż wskazywały sondaże
Polityka
Emmanuel Macron stawia Francuzów przed wyborem. "Albo ja albo chaos"
Polityka
Armenia nie chce już być sojusznikiem Rosji. Czy premier straci za to stanowisko?
Polityka
"Brexit nie tym, czego się spodziewali". Badanie wskazuje na rozczarowanie Brytyjczyków
Polityka
Viktor Orbán: Wybory w Polsce wygrały dwie partie prowojenne
Polityka
Niemcy: Dwie partie zbojkotowały Wołodymyra Zełenskiego w Bundestagu