Co trzeba umieścić na stronie WWW

Dziś nie ma przepisów, które całościowo regulowałyby, jak ma wyglądać i co zawierać strona www. Mają one charakter cząstkowy i trzeba ich szukać w różnych aktach normatywnych

Publikacja: 01.07.2008 08:20

Sporo zależy od tego, jaki profil ma działalność i czemu ma służyć internetowy serwis.

Regulacją o podstawowym znaczeniu jest tu ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (DzU z 2002 r. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Wymaga ona, aby każdy usługodawca podał na swojej stronie www:

- imię i nazwisko (albo nazwę lub firmę) oraz miejsce zamieszkania (albo siedzibę) i adres,

- informacje dotyczące właściwego zezwolenia i organu zezwalającego, w razie gdy świadczenie usługi takiego zezwolenia wymaga; ponieważ przepisy nie precyzują, o jakie konkretnie dane chodzi, wydaje się, że wystarczy podanie jego numeru, daty wydania itp.

- adresy elektroniczne – co oznacza, że przyda się adres poczty elektronicznej; ponieważ ustawa nie wskazuje tu żadnych szczegółów, dla bezpieczeństwa lepiej podać wszystkie adresy.

Obowiązek podawania danych dotyczy tych, którzy świadczą usługi drogą elektroniczną. W rozumieniu ustawy usługa jest świadczona drogą elektroniczną jedynie wtedy, gdy jest dokonywana:

- przez wysyłanie i odbieranie danych za pomocą systemów teleinformatycznych za pośrednictwem sieci publicznych w rozumieniu prawa telekomunikacyjnego (czyli klasyczne linie telefoniczne, łącza telewizji kablowej, sieć telefonii komórkowej itp.),

- na indywidualne żądanie usługobiorcy,

- bez jednoczesnej obecności stron,

- w ramach działalności zarobkowej lub zawodowej usługodawcy.

Wszystkie te warunki muszą być spełnione łącznie. Jest to o tyle istotne, że brak wspomnianych wcześniej danych na stronie internetowej jest karany grzywną. To samo dotyczy podania informacji nieprawdziwych albo niepełnych (art. 23 usude).

Diabeł tkwi w szczegółach i podstawowym problemem jest oczywiście ustalenie, czy w konkretnej sytuacji mamy już do czynienia z usługą, czy jeszcze nie. Problem dotyczy rosnącej rzeszy firm pozwalających klientowi zamawiać ich świadczenia poprzez swoje serwisy www. Ale nie tylko. Przecież w gruncie rzeczy każdy serwis www, który ktoś odwiedza, jest zaspokajaniem potrzeby informacji innych osób. Innymi słowy – i nieco rzecz upraszczając – jego prowadzenie jest usługą. Dlatego wydaje się, że zasięg ustawy o świadczeniu usług drogą elektroniczną należy zakreślić maksymalnie szeroko.

Więcej o wyglądzie i zawartości stron internetowych pisaliśmy w „Zanim założysz własną stronę internetową”.

Sporo zależy od tego, jaki profil ma działalność i czemu ma służyć internetowy serwis.

Regulacją o podstawowym znaczeniu jest tu ustawa o świadczeniu usług drogą elektroniczną (DzU z 2002 r. nr 144, poz. 1204 z późn. zm.). Wymaga ona, aby każdy usługodawca podał na swojej stronie www:

Pozostało 86% artykułu
Czym jeździć
Technologia, której nie zobaczysz. Ale możesz ją poczuć
Tu i Teraz
Skoda Kodiaq - nowy wymiar przestrzeni
Nieruchomości
Ministerstwo Rozwoju przekazało ważną wiadomość ws. ogródków działkowych
Praca, Emerytury i renty
Pracownik na L4 ma ważny obowiązek. Za niedopełnienie grozi nawet dyscyplinarka
Sądy i trybunały
Rok po wyborach. Ślimacze tempo marszu Donalda Tuska ku praworządności