Trybunał UE poparł zasady otwartego Internetu - wyrok Wielkiej Izby

Trybunał Sprawiedliwości Unii Europejskiej zadał dziś cios dostawcom internetu, którzy dla zwiększenia swoich przychodów chcą faworyzować niektóre aplikacje i usługi za pomocą pakietów umożliwiających korzystanie z "taryfy zerowej".

Aktualizacja: 15.09.2020 13:54 Publikacja: 15.09.2020 13:39

Trybunał UE poparł zasady otwartego Internetu - wyrok Wielkiej Izby

Foto: Adobe Stock

W dzisiejszym wyroku TSUE  po raz pierwszy dokonał wykładni rozporządzenia, które ustanawia podstawową zasadę otwartości Internetu (powszechnie znaną jako zasadę „neutralności sieci"). Przepisy te  uzyskały silne poparcie dużych firm technologicznych i grup konsumenckich, gdyż uniemożliwiają operatorom telekomunikacyjnym blokowanie lub spowalnianie ruchu lub oferowanie płatnych pasów szybkiej transmisji danych.

Sprawa dotyczyła węgierskiej spółki Telenor, która  świadczy m.in. usługi dostępu do Internetu. Swoim klientom oferuje ona również dwa pakiety preferencyjnego dostępu (zwane „zerowymi taryfami”), których specjalną cechą jest fakt, że transfer danych inicjowany przez określone usługi i aplikacje nie jest wliczany w zużycie danych kupowanych przez klientów.   Ponadto po wyczerpaniu tej ilości danych, klienci mogą nadal bez ograniczeń korzystać z tych szczególnych aplikacji i usług, podczas gdy do pozostałych dostępnych aplikacji i usług stosowane są środki polegające na zablokowaniu lub spowolnieniu transmisji.

Miesięczny limit darmowych artykułów został wyczerpany

Teraz 4 zł za tydzień dostępu!

Czytaj 46% taniej przez 4 miesiące

Na bieżąco o tym, co ważne w kraju i na świecie. Czytaj bez ograniczeń artykuły z Rzeczpospolitej i wydania magazynowego Plus Minus.

Prawo dla Ciebie
Prof. Andrzej Kidyba: decyzja o odsunięciu mnie od zajęć jest skandaliczna
Aplikacje i egzaminy
Nowa KRS nie zostawia suchej nitki na kandydacie Bodnara na dyrektora KSSiP
Edukacja i wychowanie
Duże zmiany w szkołach od 1 września 2024 r. Nowacka podpisała rozporządzenie
Prawo w Firmie
Ta ustawa ma chronić przed hakerami ze Wschodu. Firmy i samorządy protestują
Prawo karne
Prokuratura umarza postępowanie w sprawie Lisa. Posłanka: Nieprawdopodobne uzasadnienie