Prawa twórców i wydawców z większą ochroną w sieci. Projekt opublikowany

Projekt nowelizacji prawa autorskiego ma wprowadzić do polskiego prawa przepisy dyrektywy o prawie autorskim i prawach pokrewnych na jednolitym rynku cyfrowym. To większa ochrona treści w sieci chroniąca twórców i wydawców.

Publikacja: 15.02.2024 17:17

Prawa twórców i wydawców z większą ochroną w sieci. Projekt opublikowany

Foto: Adobe Stock

O projekcie pisaliśmy jeszcze na etapie, gdy trafił do wykazu prac Rady Ministrów. Celem zmian jest wdrożenie przepisów dwóch dyrektyw – przede wszystkim tej o prawach autorskich na jednolitym rynku cyfrowym. Z jej implementacją jesteśmy spóźnieni dwa i pół roku, a Komisja Europejska złożyła wniosek do Trybunału Sprawiedliwości UE o naliczenie kar za każdy dzień opóźnienia. 

Dodatkowe wynagrodzenie dla wydawców prasowych

Bardzo oczekiwane przez branżę medialną jest wprowadzenie dodatkowego prawa pokrewnego dla wydawców prasowych za wykorzystywanie ich treści online. Ma to wzmocnić pozycję mediów względem agregatorów treści i wyszukiwarek, jednak nie obejmie linków i krótkich fragmentów używanych przez osoby fizyczne w celach niezarobkowych. Połowa wynagrodzenia z tytułu nowego prawa ma trafić do dziennikarzy.

Czytaj więcej

Wytwór sztucznej inteligencji nie jest przedmiotem prawa autorskiego

Platforma będzie musiała uzyskać zgodę na korzystanie z utworów

W propozycji przewidziano też rozwiązania ułatwiające licencjonowanie przy udostępnianiu wideo na żądanie (VOD), oraz nowe zasady udostępniania utworów przez platformy takie jak YouTube, które umożliwiają publikowanie treści przez użytkowników. Po zmianach to platforma będzie musiała uzyskać zgodę na korzystanie z utworów, które publikują użytkownicy – i zapłacić za to twórcom i wykonawcom godziwe wynagrodzenie.

Co z tantiemami dla twórców

W projekcie nie ma jednak żadnych przepisów nowelizujących zasady wypłacania tantiem, w szczególności rozszerzających obecne zasady także na odtwarzanie utworów przez platformy streamingowe. Mimo że środowiska twórców zabiegają o to od lat.

Więcej warunków przy korzystaniu z utworów

Dodatkowo proponowany jest wprowadzenie obowiązku przejrzystości umów między uprawnionymi i użytkownikami, zmiana mechanizmów dostosowywania umów (tzw. klauzula bestsellerowa) oraz wprowadzenie sporów dotyczących wspomnianego obowiązku przejrzystości. Dyrektywa, i wdrażająca ją ustawa wprowadza także m.in. kilka nowych postaci dozwolonego użytku, takich jak eksploracja tekstów i danych (Text and data mining) także modyfikuje zasady korzystanie z utworów transgranicznej oraz prowadzonej drogą cyfrową działalności dydaktycznej, czy też w celu zachowania dziedzictwa kulturowego. Zmienione zostaną także zasady korzystania z utworów i przedmiotów praw pokrewnych niedostępnych w handlu.

Prócz tego projektowa ustawa ma też drożyć tzw. dyrektywę SATCAB II, której celem jest stworzenie warunków umożliwiających szersze rozpowszechnianie programów telewizyjnych i radiowych pomiędzy państwami członkowskimi. Dyrektywa ma ułatwić udzielanie licencji na korzystanie z utworów i przedmiotów praw pokrewnych w nadawanych takich audycjach.

Sądy i trybunały
Sędzia Piebiak może stracić immunitet. Oskarża go były lider KOD
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Konsumenci
Frankowicze mają nowy sposób na banki. Donoszą do prokuratury
Podatki
Ryczałtowcy chcą dzielić biznes, by obniżyć składkę zdrowotną
Praca, Emerytury i renty
Będzie dodatkowa waloryzacja emerytur i rent. Rząd odsłania karty
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Nieruchomości
Mieszkania społeczne. Koniec wyodrębniania na własność