Artystka została oskarżona o plagiat przez innego muzyka i autora piosenek Andy'ego Stone'a. Stone reprezentuje gatunek country i jak przedstawia napisał utwór pod tytułem "All I Want For Christmas Is You" w 1989 roku, a więc pięć lat przed premierą singlu Carey. 

Zgodnie z pozwem złożonym w sądzie we Wschodnim Dystrykcie Luizjany, mężczyzna miał nigdy nie wyrazić zgody na wykorzystanie utworu, którego jest współtwórcą, a Carey oraz jej pracownicy i producenci, w tym Walter Afansieff "celowo i umyślnie zaangażowali się w kampanię mającą na celu naruszenie praw autorskich" Stone'a do jego dzieła. 

Mariah Carey oraz Walter Afansieff są pozwani również o bezpodstawne wzbogacenie poprzez nieuprawnione przywłaszczenie utworu i "dobrego imienia z nim związanego" oraz jego wieloletnie wykorzystywanie. 

Czytaj więcej

"All I want for Christmas is you" numerem jeden po 25 latach

Jednak jak podają media, piosenki łączy sam tytuł oraz subtelne podobieństwa w linii melodycznej oraz tekście - wobec takich nawiązań sąd nie musi orzec o oczywistym plagiacie. Pamela Koslyn, adwokat z Los Angeles specjalizująca się w prawie muzycznym i własności intelektualnej, zauważyła, że istnieje 177 utworów, w tym wiele kompozycji muzycznych, których tytuł brzmi "All I Want For Christmas Is You". 

Powód domaga się wypłaty odszkodowania w wysokości 20 milionów dolarów

Utwór "All I Want for Christmas Is You" ma ponad 726 milionów wyświetleń na oficjalnym kanale artystki na portalu YouTube oraz ponad miliard w serwisie Spotify. Natomiast album, z którego piosenka pochodzi "Merry Christmas" stał się najlepiej sprzedającym się amerykańskim albumem świątecznym wszechczasów, sprzedając się w ponad 15 milionach egzemplarzy na całym świecie.