Wzrost zainteresowania tą problematyką jest rezultatem coraz większej mobilności ludzi. Istotne stają się nie tylko przesłanki, jakie umożliwiają nabycie obywatelstwa danego kraju (w związku z urodzeniem lub na skutek zmiany obywatelstwa), ale też traktowanie przez dany kraj podwójnego obywatelstwa itp. Internet i w tym zakresie oferuje wiele informacji.
Na szczególną uwagę zasługuje raport opracowany przez U.S. Office of Personel Management (www.opm.org). Dostęp do niego jest bezpłatny ze strony tej instytucji w dziale publikacji (bezpośrednio pod adresem: www.opm.gov/extra/investigate/IS-01.pdf).
Wadą raportu jest jego stale zmniejszająca się aktualność – został przygotowany w 2001 r. i od tej pory nie był aktualizowany. Na uznanie zasługuje natomiast ogromna liczba danych w nim dostępnych (studium liczy ponad 200 stron).
W raporcie przedstawiono prawie wszystkie kraje świata, a wiadomości o nich prezentowane są według identycznego schematu: przesłanki nabycia obywatelstwa, regulacje dotyczące podwójnego (i wielokrotnego) obywatelstwa, utrata obywatelstwa (zrzeczenie się i odebranie), dane adresowe (do instytucji danego państwa, w których można uzyskać dalsze informacje o obywatelstwie – z reguły wraz z numerami telefonów).
Kolejna strona internetowa, na której można znaleźć wiele informacji o uregulowaniu kwestii obywatelstwa, to: http://www.lectlaw.com/inll/104.htm.