Ministerstwo Sprawiedliwości wprowadza obowiązek publikacji wyroków w Internecie. Projekt zmian w regulaminie urzędowania sądów powszechnych jest gotowy i w piątek trafi do uzgodnień międzyresortowych. Zgodnie z nim [b]wrzucenie wyroku do Internetu będzie obowiązkowe, a prowadzenie biuletynu papierowego fakultatywne. [/b]
Znajomość daty wydania i sygnatury sprawy ma ułatwić korzystanie z bazy orzeczeń. Nie jest jednak konieczna. Wyszukiwarka umożliwi selekcję wyroków, np. z listopada czy stycznia.
Wyroki sądów apelacyjnych i okręgowych pojawić się mają na stronach internetowych sądów najpóźniej w połowie przyszłego roku. Odpowiedzialny za uruchomienie bazy będzie prezes odpowiedniego sądu apelacyjnego. W przyszłości obowiązek taki dotyczyć może też orzecznictwa sądów rejonowych.
– Nie potrzeba do tego specjalnego, drogiego systemu. Warunkiem publikacji jest wcześniejsza anonimizacja (usunięcie) danych osobowych, a z tym poradzą sobie pracownicy sekretariatów – tłumaczy “Rz” Piotr Kluz, wiceminister sprawiedliwości odpowiedzialny w resorcie za sprawy informatyczne.
[wyimek][b][link=http://blog.rp.pl/goracytemat/2011/02/02/wyroki-obowiazkowo-trafia-do-internetu/#respond]Skomentuj ten artykuł[/link][/b][/wyimek]