Brydż, zgodnie z nazwą, łączy. Najsilniej w imprezach właśnie takich jak World Bridge Series, które co cztery lata (od 1962 roku) zajmują zainteresowanym dwa pełne tygodnie i są, z racji dowolnego łączenia się w teamy i pary, wyjątkową okazją, nawet dla amatorów, do próby zdobycia prestiżowych nagród i porównania się z najlepszymi na świecie. 

Głównych trofeów jest osiem – cztery za zwycięstwo w rywalizacji teamów, czyli drużyn 4-6 osobowych (w kategoriach: open, kobiet, seniorów powyżej 63. roku życia i mikstów) oraz cztery w rywalizacji par, w tych samych kategoriach. 

Największą chwałę przynosi wygrana w rywalizacji teamów open – The Resenblum Cup (puchar upamiętnia Amerykanina Juliusa Rosenbluma, czwartego przewodniczącego Światowej Federacji Brydża (WBF)). Panie w teamach walczą o McConnell Cup – na cześć Ruth McConnell, byłej skarbniczki WBF, która odegrała kluczową rolę w organizacji drużynowych MŚ pań – Venice Cup (kobiecego odpowiednika Bermuda Bowl). 

Patrona mają też rozgrywki teamów seniorów – The Rand Cup (Nisan Rand był znanym izraelskim bryżdżystą i działaczem, także światowym ekspertem w dziedzinie żywienia zwierząt) oraz par seniorskich walczących o The Hiron Trophy (Alan M. Hiron był brytyjskim brydżystą, pisarzem i dziennikarzem). 

Polacy i Polki w rozgrywkach World Bridge Series odnosili mnóstwo sukcesów, podobnie jak w wielu innych międzynarodowych imprezach mistrzowskich (już bez open w nazwie), których na każdym poziomie: światowym i kontynentalnym jest wiele. Wystarczy wiedzieć, że w marcu 2022 w Salssomaggiore zdobyli złoto wśród seniorów i brąz wśród kobiet w MŚ teamów. W czerwcowych mistrzostwach Europy teamów na Maderze Polki obroniły tytuł, a seniorzy w parach wywalczyli złoto i srebro. 

W poprzedniej edycji WBS 2018 w Orlando Rosenblum Cup zdobył team z Piotrem Gawrysiem i Michałem Klukowskim, wtedy grającymi w barwach polskich, obecnie jako brydżyści reprezentują Szwajcarię. Osiem lat temu zwyciężyła drużyna całkowicie polska: Gawryś, Klukowski, Stanisław Gołębiowski (obecny szef Komitetu Organizacyjnego WBS), Krzysztof Jassem, Marcin Mazurkiewicz i Włodzimierz Starkowski. 

Marian Frenkiel, Andrzej Macieszczak, Janusz Połeć i Andrzej Wilkosz odebrali pierwszy Puchar Rosenbluma, w turnieju rozegranym w 1978 roku w Nowym Orleanie. Mistrzostwo świata w parach open zdobywali: Marcin Leśniewski i Marek Szymanowski (1994) oraz Michał Kwiecień i Jacek Pszczoła (1998).

Ciąg dalszy nastąpi we Wrocławiu, w pojemnej Hali Stulecia, w której już sześć lat temu odbyły się z sukcesem Światowe Igrzyska Brydżowe (zwane Olimpiadą Brydżową), impreza nieco podobna do World Bridge Series, także duża i znacząca, ale z ducha nieco inna – teamy i pary startowały wyłącznie pod flagą narodową. 

Teraz obok sław światego brydża z wielu krajów zagrają wszyscy chętni i naprawdę niektórzy będą mogli wspominać, że grali z elitą tego sportu. W Rosenblum Cup pojawi się cała pierwsza dziesiątka graczy ze światowego rankingu, z liderem Szwajcarem Pierre’em Zimmermannem, drugim w klasyfikacji Piotrem Gawrysiem i trzecim Michałem Klukowskim. Z pierwszej dwudziestki świata zabraknie tylko dwóch arcymistrzów. Najbardziej rozpoznawalną polską twarzą World Bridge Series 2022 we Wrocławiu może jednak jest doskonała aktorka, pani Renata Dancewicz, w gronie naszych artystek i artystów grających z zapałem w brydża – postać wybitna. 

Jak podaje rzecznik PZBS red. Tomasz Wolfke, już można mówić o krajowym rekordzie frekwencyjnym wydarzenia. Do czwartku 18 września na liście zgłoszeń teamów open zarejestrowano 79 ekip (409 osób reprezentujących 43 kraje), teamów kobiecych – 10 (51 pań z 11 krajów), teamów seniorów –  12 (59 osób z 11 krajów) i teamów mieszanych – 51 (259 osób z 29 krajów). Zgłoszenia par: 219 w kategorii open, 24 kobiece, 34 seniorskie i 122 miksty. Uzupełnianie drużyn trwało do ostatnich chwil. 

Na marginesie WBS 2022 odbędą się również istotne wydarzenia organizacyjne światowego brydża, przede wszystkim wybory nowego, jedenastego przewodniczącego Światowej Federacji Brydżowej, zaplanowane na piątek 26 sierpnia. Fotel szefa WBF opuści po trzech kadencjach Włoch Giannarigo Rona, wcześniej kierujący federacją włoską (1986 do 2009 r.) i europejską (1999-2010).

Internetowe transmisje licytacji i rozgrywek WBS 2022 można śledzić na platformie brydżowej BBO (www.bridgebase.com) oraz z polskim komentarzem na kanale arcymistrza Jakuba Wojcieszka. „Rzeczpospolita” jest jednym z partnerów medialnych mistrzostw.