Uczestnicy - w Polsce rywalizuje ścisła, światowa czołówka - przez trzy dni grają w szachy szybkie. Później przejdą do blitza, czyli wersji błyskawicznej. Turniej potrwa do 23 maja, a wstęp na zawody, które odbywają się w muzeum Polin, jest wolny. Trudno o lepszą okazję do zobaczenia wybitnych arcymistrzów „na żywo” oraz popularyzacji dyscypliny.

- Nic na świecie nie bierze się z niczego, a sukces polskich szachów wynika z pracy całego środowiska oraz wsparcia i zrozumienia rządu i sponsorów - podkreśla Kasparow, który w czwartek otworzył turniej. - Warszawa i Polska stają się nową stolicą światowych szachów.

- Fakt że wielkie imprezy trafiają do nas pokazuje, jak mocno i szybko się rozwijamy - dodaje polski arcymistrz i uczestnik turnieju Radosław Wojtaszek. - Sukcesy zawsze sprawiają, że więcej ludzi interesuje się danym sportem. Wygrane Janka, moje, naszej w drużynie oraz oczywiście serial „Gambit Królowej” - to wszystko napędza zainteresowanie dyscypliną w naszym kraju.

Zawodnicy podczas turnieju rywalizują tzw. systemem kołowym, czyli każdy gra z każdym. W puli nagród jest aż 175 tysięcy dolarów. Jedynym szachistą, który pierwszego dnia zdobył komplet punktów, jest były mistrz świata, Hindus Viswanathan Anand.

Wyniki 1. dnia Superbet Rapid Poland 2022

1. Viswanathan Anand (Indie) - 6 pkt

2. Fabiano Caruana (USA), Levon Aronian (USA), Jan-Krzysztof Duda (Polska) - wszyscy po 4 pkt

5. Richard Rapport (Węgry), Wesley So (USA), Anton Korobow (Ukraina) - wszyscy po 3 pkt

8. Radosław Wojtaszek (Polska) - 2 pkt

9. Kirił Szewczenko (Ukraina) - 1 pkt

10. David Gavrilescu (Rumunia) - 0 pkt.