Zakaz handlu w niedzielę do zniesienia? Polityczna decyzja już zapadła

Choć Polacy przyzwyczajają się stopniowo do tego utrudnienia, to nowy rząd zamierza spełnić obietnice z kampanii wyborczej. Miała już zapaść decyzja, że zakaz handlu w niedzielę zostanie zniesiony.

Publikacja: 19.02.2024 12:45

Galeria Wileńska w Warszawie

Galeria Wileńska w Warszawie

Foto: Bloomberg

Jak pisaliśmy niedawno w „Rzeczpospolitej", według najnowszego badania UCE Research zakaz handlu w niedzielę nie podoba się 46 proc. badanych, a rozwiązanie popiera 44 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie miało 10 proc. ankietowanych. Jeszcze we wrześniu, także w badaniu UCE Research, przeciwko zakazowi handlu w niedzielę opowiedziało się 54 proc.

Z nieoficjalnych informacji, jakie podaje serwis MondayNews, wynika, że Koalicja Obywatelska zniesie jednak zakaz handlu w niedziele. Jednocześnie każdy pracownik ma mieć zapewnione dwa wolne weekendy w miesiącu oraz podwójne wynagrodzenie za pracę w dni wolne. – Polacy są coraz mocniej podzieleni w kwestii zakazu handlu w niedziele – zauważa Robert Biegaj, ekspert rynku handlowego.

Czytaj więcej

Pracownicy Kauflandu domagają się lepszych warunków. Grożą strajkiem

Czy zapadła już decyzja w sprawie zniesienia zakazu handlu w niedziele?

Agencja MondayNews przypomina, że przed wyborami obecna koalicja rządząca obiecywała, że zlikwiduje zakaz handlu, choć partie polityczne proponowały różne warianty tego rozwiązania. Teraz potwierdza, że miała zapaść polityczna decyzja odnośnie do zniesienia zakazu. Niemniej nie wiadomo kiedy, ani w jakim wariancie.

Jak informuje bowiem Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społeczne wszelkie, ewentualne zmiany dotyczące nowelizacji ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele i święta oraz niektóre inne dni powinny zostać poprzedzone szeroką dyskusją, m.in. z partnerami społecznymi, tj. przedstawicielami reprezentatywnych organizacji pracodawców i związków zawodowych w Radzie Dialogu Społecznego.

Czytaj więcej

Niedziele dzielą sklepy. Kto jest za pozostawieniem zakazu handlu?

Ponadto, jak podkreślono, konieczne jest dokonanie oceny możliwego wpływu wprowadzenia ewentualnych, nowych rozwiązań m.in. na sektor finansów publicznych, na konkurencyjność gospodarki i przedsiębiorczość, w tym funkcjonowanie przedsiębiorców oraz na rynek pracy, sytuację pracowników oraz ich rodzin.

Wskazuje to na to, że proces będzie długotrwały. Prawdopodobnie rząd woli uniknąć zwarcia z prezydentem Andrzej Dudą, który ustawę likwidującą zakaz handlu prawdopodobnie zawetuje (wielokrotnie wypowiadał się jako zwolennik takiego rozwiązania).

Jakie są efekty zakazu handlu w niedziele?

 Zakaz początkowo spowodował spadek obrotów, ale z biegiem czasu sieci handlowe np. organizowanymi promocjami w piątki i soboty zmieniły zwyczaje konsumentów. Dlatego też na prawie nie zyskały małe, niezależne sklepy które choć mogą w niedzielę pracować, to coraz częściej z tego rezygnują.

Czytaj więcej

Inflacja spada, a opakowania produktów są coraz mniejsze

Z niepublikowanych badań BIG InfoMonitor wynika, że zdaniem 9 proc. ankietowanych sklepy zamknięte w niedzielę spowodowały spadek wydatków konsumenckich, a z drugiej
strony 4 proc. mówi o wywołanym tym sposobem wzroście. Dla 87 proc. nic się nie zmieniło.

Dlatego też można zrozumieć ostrożne podejście handlu do zapowiedzi zmian. Otwieranie sklepów w niedzielę nadal zdecydowanie popierają centra handlowe czy gastronomia, ale inne sektory są już dużo bardziej sceptyczne. Na łamach „Rzeczpospolitej” mówił o tym choćby prezes sieci Rossmann Marcin Grabara. - Nie cieszymy się z niedziel, otwarcie powiem, my do nich dokładamy. Nie robimy wtedy biznesu, nikt też nie chce pracować w niedzielę, bez względu na to, czy mu się płaci podwójnie, czy nie – dodaje.

Czytaj więcej

Niedziele handlowe 2024. Kiedy sklepy będą otwarte? Oto lista dat
Handel
Centra handlowe wreszcie mogą odetchnąć. Klienci wrócili na dobre?
Handel
Auchan opuścił Rosję. Wielki majątek francuskiej sieci oficjalnie kupił 23-latek
Handel
Walka z dyskontami nie tylko na ceny żywności
Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu