Eksport z Polski wzrósł w 2023 r. Mocno rośnie na jednym z rynków

Polski eksport w 2023 r. sięgnął 351 mld euro – podał w czwartek GUS. Ubiegły rok przyniósł nieznaczny spadek eksportu do krajów Unii Europejskiej. Za to bardzo wyraźnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się.

Publikacja: 15.02.2024 12:34

Eksport z Polski wzrósł w 2023 r. Mocno rośnie na jednym z rynków

Foto: Adobe Stock

Ubiegłoroczny wynik jest nieznacznie lepszy – o 1,4 proc. - od tego z 2022 r., ale nadwyżka w handlu z zagranicą okazała się już bardzo znacząca: 10,6 mld euro w porównaniu do ujemnego salda sprzed roku wielkości minus 20 mld euro. Import liczony według kraju pochodzenia za 2023 r. wyniósł 340,5 mld euro i w porównaniu r/r był niższy o 7 proc. Opublikowane w czwartek dane — jak zaznacza GUS — są tymczasowe. Te ostateczne znane będą dopiero w końcu lipca.

Struktura rynków dla polskiego eksportu

Ubiegły rok przyniósł nieznaczny spadek eksportu do krajów Unii Europejskiej – eksporterzy z Polski wysłali na unijne rynki towary warte 262,2 mld euro, co jest wynikiem o 0,1 proc. słabszym niż rok wcześniej. Sprzedaż do wszystkich krajów rozwiniętych wzrosła w 2023 r. o 0,5 proc. w ujęciu rocznym, do 303,6 mld euro. Jednak udział tej części odbiorców stopniał do 86,5 proc. z 87,3 proc. w roku 2022, podobnie jak stopniał udział rynków UE – z 75,8 proc. do 74,7 proc.

Czytaj więcej

Ptasia grypa znowu straszy eksport. Hodowcy liczą straty

Za to bardzo wyraźnie zwiększył się eksport do krajów rozwijających się (o 7 proc. do 29,2 mld euro), a zwłaszcza na rynki Europy Środkowo-Wschodniej (wzrost o 8,4 proc. do 18,2 mld euro). W tej ostatniej grupie odbiorców kluczowa okazała się sprzedaż do Ukrainy. Mimo wojny z Rosją, Ukraina w ubiegłym roku była siódmym rynkiem dla polskiego eksportu, na którym firmy z Polski ulokowały towary warte 11,3 mld euro, poprawiając wynik z roku 2022 o 16,8 proc. To zdecydowanie największy wzrost, biorąc pod uwagę pierwszą dziesiątkę najważniejszych dla Polski rynków eksportowych. W rezultacie udział Ukrainy w polskim eksporcie towarowym zwiększył się w 2023 r. do 3,2 proc. z 2,8 proc. rok wcześniej.

Największym odbiorcą towarów z Polski pozostają Niemcy z 27,9-procentowym udziałem w całości eksportu za 2023 r., takim samym jak rok wcześniej. W ub. roku wysłaliśmy do Niemiec towary warte 98,1 mld euro, poprawiając rezultat sprzed roku o 1,7 proc.

Bardziej znaczące wzrosty odnotowała sprzedaż do Francji (to trzeci rynek eksportowy) – o 8,4 proc. r/r do 21,5 mld euro, podobnie jak do Hiszpanii (jest na miejscu dziewiątym) – o 8,3 proc. do 9,6 mld euro. Zmalał natomiast eksport na drugi na Polski rynek tj. do Czech: sprzedaż towarów do tego kraju warta była w ub. roku 22 mld euro, co w ujęciu rocznym jest rezultatem słabszym o 3,9 proc. Nieznacznie zmalał eksport do Holandii – o 0,8 proc., do 15,8 mld euro, to piąty rynek eksportowy), nieco bardziej do Słowacji – o 4,9 proc. do 9,6 mld euro.

Czytaj więcej

Stanisław Gomułka: Naturalna konkurencja Europy

Struktura importu do Polski

W imporcie do Polski także Niemcy są liderem: sprowadziliśmy w ub. roku z tego kraju towary za 67,5 mld euro. Na drugim miejscu są Chiny (47,4 mld euro), następnie Włochy (16,5 mld euro). Na sześciu z pierwszej dziesiątki rynków importowych nastąpił spadek, największy w przypadku Chin – o 12,1 proc. O jedną dziesiątą zwiększył się natomiast import z Korei Południowej, a z Norwegii wzrósł aż o prawie 70 proc. W rezultacie udział tej ostatniej (to dziewiąty rynek) w polskim imporcie zwiększył się z 1,3 proc. w 2022 r. do 2,4 proc. w ubiegłym.

Jak podaje GUS, w eksporcie największy wzrost dotyczył napojów i tytoniu (o 17,9 proc.), maszyn i urządzeń transportowych (o 5,7 proc.) oraz żywności i zwierząt żywych (o 4,7 proc.). Spadek dotyczył m.in. towarów i transakcji niesklasyfikowanych (o 34,4 proc.), paliw mineralnych, smarów i materiałów pochodnych (o 19,2 proc.), surowców niejadalnych – z wyjątkiem paliw (o 15,7 proc.), olejów, tłuszczy czy też wosków zwierzęcych i roślinnych (o 10,6 proc.).

Czytaj więcej

Unia wprowadza klauzule bezpieczeństwa na żywność z Ukrainy

W imporcie największy wzrost zanotowano w napojach i tytoniu (o 13,8 proc.), żywności i zwierzętach żywych (o 4,0 proc.) oraz maszynach i urządzeniach transportowych (o 2,8 proc.). Największy spadek odnotowano m.in. w olejach, tłuszczach, woskach zwierzęcych i roślinnych, surowcach niejadalnych, paliwach mineralnych, smarach i materiałach pochodnych.

Handel
Lepsze dwa lata dla handlu na świecie
Materiał Promocyjny
Tajniki oszczędnościowych obligacji skarbowych. Możliwości na różne potrzeby
Handel
Walka na ceny z dyskontami wychodzi poza żywność. Teraz odzież i wyposażenie domu
Handel
Grzegorz Pytko, Biedronka: To nie my rozpoczęliśmy ostrą walkę na obniżki cen
Handel
Koniec hamowania wzrostu cen w sklepach. Co najmocniej drożeje?
Materiał Promocyjny
Naukowa Fundacja Polpharmy ogłasza start XXIII edycji Konkursu o Grant Fundacji
Handel
Nowa sieć dołączyła do wojny cenowej. Daje zniżki na karty Lidla i Biedronki