Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Aktualizacja: 26.09.2023 04:34 Publikacja: 13.07.2023 03:00
W Polsce wciąż najmocniej drożejącą kategorią są warzywa. Na następnych pozycjach widać kolejny raz z rzędu chemię gospodarczą i karmy dla zwierząt AdobeStock
Foto: Stanislaw Blachowicz
Według najnowszej analizy przeszło 78 tys. cen detalicznych autorstwa UCE Research oraz Uczelni WSB Merito w czerwcu codzienne zakupy zdrożały średnio o 18,1 proc. w ujęciu rocznym. Spadek dynamiki podwyżek utrzymał się kolejny miesiąc z rzędu, w maju były one niemal 20 proc. wyższe, a tegoroczny szczyt przypadł na marzec z 23,7-proc. dynamiką wzrostu r./r.
Z 17 monitowanych kategorii spadek zaliczyły tylko artykuły tłuszczowe, średnio tańsze o 8,1 proc. niż przed rokiem, co jest efektem wysokiej bazy spowodowanej wybuchem wojny w Ukrainie i nagłym wzrostem cen produktów tłuszczowych eksportowanych z tego kraju.
Twoje źródło rzetelnych informacji w czasie wyborów.
Relacje na żywo, analizy, cotygodniowe sondaże oraz komentarze.
Dostęp do serwisu rp.pl, w tym artykuły z Rzeczpospolitej i Plus Minus.
Możesz zrezygnować w każdej chwili.
Co drugi Polak kupuje online częściej niż rok temu. To najpopularniejsza strategia zakupowa na trudne czasy i to już drugi rok z rzędu. Oszczędzać chcą wszyscy, nawet ci z najwyższymi dochodami, więc rynek musi na to mocno odpowiedzieć.
Wspieranie zrównoważonej mobilności miejskiej to element transformacji w kierunku gospodarki zeroemisyjnej.
Co drugi Polak kupuje online częściej niż rok temu. To najpopularniejsza strategia na trudne czasy. Zmieniają się też inne zwyczaje zakupowe.
Internetowy gigant właśnie rozszerzył o ubrania swój automatyczny system kasowy, który pozwala płacić użytkownikom za artykuły bez czekania w kolejce. Dotąd był używany głównie w sklepach spożywczych.
77 proc. chce wyznaczenia innej niedzieli handlowej za tę wypadającą w Wigilię, ponieważ dwie niedziele handlowe w grudniu to bardzo dobre rozwiązanie. Ekonomiści zaś widzą pozytywy zakazu.
Do korzyści, które niesie ze sobą 5G, partnerzy współpracujący przy śląskiej sieci zaliczają oszczędność pieniędzy i czasu, ponieważ można wyeliminować infrastrukturę kablową
W środę 20 września zmarł nagle Krzysztof Jakubowski, prezes i współtwórca firmy Esotiq&Henderson. O śmierci menedżera spółka poinformowała w komunikacie giełdowym.
Sprzedaż detaliczna towarów zmalała w sierpniu realnie o 2,7 proc. rok do roku, ale w stosunku do poprzedniego miesiąca ponownie mocno wzrosła. Od maja podskoczyła już o ponad 3 proc.
Narodowy Bank Polski opublikował założenia polityki pieniężnej na 2024 r. Wielu ekonomistów uważa jednak, że ten dokument w ostatnim czasie stracił znaczenie.
Co drugi Polak kupuje online częściej niż rok temu. To najpopularniejsza strategia na trudne czasy. Zmieniają się też inne zwyczaje zakupowe.
Komisja Europejska wprowadziła w życie akt w sprawie chipów. System programów uruchomi 11 mld euro na podwojenie produkcji chipów w Europie i przejęcie 20 proc. udziału w światowym rynku do 2030 r.
Polacy uważają, że ceny towarów i usług w ciągu ostatniego roku wzrosły średnio o 33 proc. - wynika z najnowszego sondażu United Surveys. Tymczasem, jak w połowie września podał Główny Urząd Statystyczny, inflacja w sierpniu wyniosła 10,1 procent.
Szanse na to, że Fed, Europejski Bank Centralny, Bank Anglii i Szwajcarski Bank Narodowy skończyły już cykle podwyżek stóp procentowych, są duże.
Produkcja budowlano-montażowa wzrosła w sierpniu o 3,5 proc. rok do roku, najbardziej od lutego. Wyraźnie podskoczyła też w stosunku do lipca. To konsekwencja zbliżającego się końca wykorzystywania funduszy unijnych z budżetu na lata 2014-2020.
Sprzedaż detaliczna towarów zmalała w sierpniu realnie o 2,7 proc. rok do roku, ale w stosunku do poprzedniego miesiąca ponownie mocno wzrosła. Od maja podskoczyła już o ponad 3 proc.
Przeciętne wynagrodzenie w sektorze przedsiębiorstw zwiększyło się w sierpniu o 11,9 proc. rok do roku. Wzrost płac nie zwolnił, pomimo rekordowego jak na sierpień spadku zatrudnienia.
Co drugi Polak kupuje online częściej niż rok temu. To najpopularniejsza strategia zakupowa na trudne czasy i to już drugi rok z rzędu. Oszczędzać chcą wszyscy, nawet ci z najwyższymi dochodami, więc rynek musi na to mocno odpowiedzieć.
„Zabójca szwoleżerów i inne opowiadania” Bogusława Chraboty nie pozostawiają wątpliwości, że literackim uniwersytetem dla autora była lektura Gustawa Herlinga- -Grudzińskiego.
Posłowie PiS z rekordem projektów ustaw i dyscypliną głosowań. Liderem interpelacji – opozycja. Statystyki Sejmu wiele mówią o tej kadencji.
Kluby PKO BP Ekstraklasy zarabiały na transferach młodych Polaków, a Raków Częstochowa oraz Legia Warszawa pokazały, że zyski warto także inwestować.
W projekt Zeitenwende, rozumiany jako modernizacja RFN i wzmocnienie jej potęgi gospodarczo-politycznej, mogą zostać wpisane odbudowa Ukrainy i nawiązanie z nią strategicznego partnerstwa. Zyskałby na tym nie tylko Kijów, ale też i Berlin, który wobec ogromu przedsięwzięcia zdobędzie potężny impuls rozwojowy.
W Berlinie dojrzewa atmosfera do zmiany polityki azylowej. Radykalnych decyzji nie należy spodziewać się szybko.
W związku z falą nielegalnych imigrantów Mateusz Morawiecki zapowiedział kontrole na polsko-słowackiej granicy. Podobny krok rozważa Berlin wobec Polski i Czech.
„Obraz Złotego Wieku” to największa wystawa w historii Wawelu, na którą sprowadzono ponad 400 zabytków z muzeów i bibliotek na świecie.
Nowa norma emisji spalin Euro 7 będzie prawie taka sama jak Euro 6 sprzed dziesięciu lat. Komisja Europejska poniosła w poniedziałek w Radzie UE spektakularną porażkę w walce o „zielony ład”.
To ukraiński pocisk obrony powietrznej wybuchł w Przewodowie i zabił dwie osoby – jest opinia polskich biegłych w śledztwie prokuratury.
To my będziemy „czarnym koniem” tych wyborów – przekonują samorządowcy chcący wejść do parlamentu.
Dopóki Polska nie spełni wszystkich warunków dopuszczających, Komisja Europejska nie będzie płaciła faktur za projekty finansowane z polityki spójności na lata 2021–2027 – mówi Elisa Ferreira, unijna komisarz ds. spójności i reform.
Jedna z największych platform dostaw posiłków chce zmian przepisów dotyczących tzw. gig-workerów – dowiedziała się „Rzeczpospolita”. Spółka staje po stronie forsowanych przez UE rozwiązań, przeciw którym protestuje reszta branży.
Rząd PiS pozyskał więcej pieniędzy z UE niż rząd PO–PSL. Jednak w relacji do PKB unijne wsparcie ma coraz mniejsze znaczenie. Tym trudniej zrozumieć niechęć PiS do sięgnięcia po Fundusz Odbudowy.
Produkcja energii z OZE systematycznie rośnie wraz z mocą instalacji. Dają one czystą energię, ale z drugiej strony wiąże się to z niestabilnością systemu.
Pogarsza się sytuacja w branży budowlanej, gdzie co trzeci kontrakt zaczyna przynosić straty. Przed wyborami rząd obiecuje pieniądze na zwiększenie oczekiwanej od miesięcy waloryzacji.
Zdecydowanie największa grupa badanych winą za aferę wizową obarcza obóz rządzący, reszta nie wie, co o tym myśleć, albo nie słyszała o sprawie.
Już przegraliśmy, nastąpiło to 24 lutego 2022 roku – mówi Aleksiej Wieniediktow, przebywający w Rosji redaktor zlikwidowanego przez władze radia Echo Moskwy, uznawany przez rządzących za „agenta zagranicznego”.
Brak stabilności i jakość tworzonego w Polsce prawa to straszliwa bolączka – mówi Jacek Chwedoruk, partner w Rothschild & Co.
Tak jak nieudolność rządu Prawa i Sprawiedliwości przyczyniła się do zaostrzenia relacji z Ukrainą, tak teraz ma szanse pogorszyć i tak już złe relacje z Niemcami.
DM BOŚ oraz BM mBanku grają we własnej lidze, jeśli chodzi o kwestię prowizji minimalnej na rynkach zagranicznych. Jakie plany ma konkurencja?
1 października Koalicja Obywatelska może zmienić bieg kampanii wyborczej, ale samodzielnie tego nie zrobi. Opozycja wciąż ma szanse odsunąć PiS od władzy.
Na granicy Polski z Niemcami mogą znów pojawić się punkty kontrolne. Berlin skarży się na rosnącą presję migracyjną.
Tegoroczny sezon potwierdził, że potencjał w reprezentacji polskich siatkarek zawsze był, a trener Stefano Lavarini po prostu wiedział, jak go uwolnić.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas