Rząd USA od pewnego czasu próbuje znacząco ograniczyć transfer najnowocześniejszych technologii do Chin. W przyszłym miesiąc mają wejść w życie ograniczenia na eksport do Chin półprzewodników używanych do obsługi sztucznej inteligencji oraz narzędzi do produkcji chipów w technologii 14 nanometrów.

Nowe przepisy mają być, jak informuje Reuters, na ograniczeniach, o którym poddane zostały na początku 2022 roku niektóre amerykańskie firmy – KLA Corp., Lam Research Corp. i Applied Materials Inc. Firmy te publicznie przyznały, że zabroniono im eksportu narzędzi do produkcji chipów do Chin, a konkretnie narzędzi umożliwiających drukowanie chipów w technologii poniżej 14 nanometrów. Wyjątek od zakazu można uzyskać uzyskując licencję Departamentu Handlu.

Czytaj więcej

Europa i USA chcą produkować chipy. Długa droga do uniezależnienia się od Azji

Ograniczenia dotyczą też znanych z konsumenckiego rynku marek Nvidia i AMD. Obie firmy mają od Departamentu Handlu zakaz dostawy chipów używanych do wspierania SI do Chin, chyba że uzyskają zgodę od rządu.

Nowe przepisy mają skodyfikować jednostkowe zakazy i dołożyć dodatkowe działania przeciwko Chinom. Wadą kierowanych do firm list jest fakt, że taki zakaz dotyczy tylko konkretnej firmy. Natomiast wprowadzenie ogólnokrajowego przepisu pozwoliłoby objąć zakazem wszystkie podmioty i utrudniłoby kombinacje.

Źródła Reutera twierdzą, że w projektowanych przepisach mogą się znaleźć również znaczące utrudnienia w dostawie do Chin produktów finalnych, takich jak serwery zawierające wysoko zaawansowane układy scalone.

Zarówno rząd, jak i korporacje odmawiają komentarza do sytuacji. Korporacje twierdzą, że „monitorują sytuację”. Z kolei Departament Handlu ogranicza się do ogólnych stwierdzeń, takich jak, to, że działania te są „podjęciem kompleksowego podejścia do wdrożenia dodatkowych działań w celu ochrony bezpieczeństwa narodowego USA i interesów polityki zagranicznej”.

Za to eksperci nie mają wątpliwości, że nowe przepisy mają utrudnić Chinom modernizację, także wojska.

Czytaj więcej

Chiny odmawiają Rosji dostaw urządzeń objętych zachodnimi sankcjami

- Strategia polega na zdławieniu Chin i odkryto, że chipy są punktem dławiącym. Nie mogąc ich wyprodukować, nie mogą też wyprodukować sprzętu produkcyjnego – uważa Jim Lewis, ekspert ds. technologii w Center for Strategic and International Studies.

Ekspert dodał jednak, że „to się zmieni”.

Administracja Bidena nie ogranicza się do prac nad przepisami ograniczającymi możliwości eksportu do Chin swoim korporacjom. Aktywnie szuka także poparcia u sojuszników, co spotyka się z pochwałami ze strony urzędników administracji Trumpa.

- Koordynacja z sojusznikami jest kluczem do maksymalizacji skuteczności i minimalizacji niezamierzonych konsekwencji – stwierdził Clete Willems, który w administracji Trumpa pełnił funkcję w Departamencie Handlu.

Czytaj więcej

Pekin nie spełnił obietnic złożonych Amerykanom