Już za 19 zł miesięcznie przez rok
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Aktualizacja: 16.10.2019 13:06 Publikacja: 16.10.2019 13:00
Foto: AFP
Oficjalną datą wyjścia Wielkiej Brytanii z UE wciąż jest 31 października, a brytyjski rząd Borisa Johnsona zarzeka się, że ten termin zostanie dotrzymany. W środę po południu wciąż jednak trwały brytyjsko-unijne negocjacje w sprawie umowy o warunkach brexitu. Nad ranem pojawiły się przecieki, że obie strony są bliskie zawarcia umowy, gdyż porozumiały się w jednej z kluczowych spraw - granicy celnej pomiędzy Irlandią Płn. a UE.
To, do którego obszaru celnego będzie należała Irlandia Płn. po brexicie, długo było jedną z głównych spraw spornych w negocjacjach. UE chciała, by Irlandia Płn. (lub w wariancie maksymalnym: całe Zjednoczone Królestwo) znajdowała się w unii celnej z UE i jej orbicie regulacyjnej. To miało zapobiec powrotowi kontroli granicznych i celnych pomiędzy Ulsterem a Republiką Irlandii. Na takie rozwiązanie nie chciał się zgodzić rząd Johnsona, a wcześniej było ono trzykrotnie odrzucane przez brytyjski parlament. Irlandzkie władze mocno sprzeciwiały się natomiast powrotowi tzw. twardej granicy. Z przecieków wynika jednak, że w nocy z wtorku na środę wypracowano w Brukseli kompromis. Przewiduje on, że kontrole celne towarów zmierzających do Irlandii Płn. będą odbywały się na morzu, według unijnych reguł. Jeden z dyplomatów zaangażowanych w negocjacje powiedział dziennikowi „The Guardian”, że Irlandia Płn. będzie de iure w brytyjskim obszarze celnym, a de facto w unijnym. Irlandzka telewizja RTE podała w środę po południu, że unijny komisarz Michel Barnier powiedział unijnym komisarzom, że jest optymistą co do zawarcia umowy.
Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.
Subskrybuj i bądź na bieżąco!
Rząd w Bukareszcie musi przeprowadzić bolesne reformy fiskalne po tym, jak Rumunii głęboko w oczy zajrzało ryzyk...
Odpowiedzialny biznes przechodzi kolejną ewolucję związaną z nowymi wymaganiami regulacyjnymi. Tym razem celem jest strategiczna transformacja pozwalająca na skuteczną ochronę środowiska i praw człowieka. Jak odpowiedzieć na te wyzwania?
Wielkoskalowej powodzi nie przewidujemy - mówili dziś w Sejmie eksperci IMGW. Rzeki podniosły się nawet o 1,5 m....
Rola Ameryki na globalnej mapie geopolitycznej znalazła się w centrum uwagi ekspertów podczas dyskusji, która wp...
Bruksela chce utworzyć specjalny fundusz wsparcia dla Ukrainy w wartości 100 mld euro. Ma to pomóc zakończyć ros...
Wojna rozpętana przez rosyjskiego dyktatora będzie kosztowała Rosję utratę do 14 proc. PKB. Wyliczyli to nie obc...
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas