Szymon Hołownia: Zmieniłem zdanie, popieram CPK. "Nie" dla Kredytu "Na start"

W nowym wystąpieniu o filarach rozwoju Polski marszałek Sejmu i lider Polski 2050 Szymon Hołownia poparł projekt budowy lotniska CPK "do końca tej dekady". Ogłosił też, że Polska 2050 nie poprze projektu Kredytu "Na Start", czyli wysokich dopłat dla kupujących pierwsze mieszkanie.

Publikacja: 25.05.2024 19:13

Szymon Hołownia

Szymon Hołownia

Foto: PAP/Albert Zawada

Trzy filary rozwoju Polski – to oś sobotniego przemówienia lidera Polski 2050 Szymona Hołowni. Lider Polski 2050 w zapowiadanym od kilku dni przemówieniu „w stylu konferencji TEDx” szkicował wizję rozwoju kraju za 10 lat. I łączył swoje postulaty z najbliższymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Hołownia popiera CPK, ale i walkę z wykluczeniem transportowym

Jednym z filarów rozwoju Polski zdaniem Szymona Hołowni jest „dokończenie transformacji transportowej”. – Byłem bardzo sceptyczny wobec budowy CPK ze względu na wysokie koszty społeczne projektu. Zmieniłem zdanie, bo Polska jest ostatnim dużym krajem Unii bez towarowego i pasażerskiego hubu lotniczego i wydaje się, że da się ten projekt prowadzić bez niszczenia życia ludziom. Budowa 10. największego lotniska w UE nie jest megalomańskim projektem dla 6. największej gospodarki w Unii. Nie należy niszczyć ludziom życia – powtórzę. Do końca dekady musimy zbudować to lotnisko i szybką kolej między Warszawą, Łodzią, Poznaniem i Wrocławiem, czyli tzw. Igrek – powiedział Hołownia.

Czytaj więcej

Orędzie w rocznicę wejścia do UE. Prezydent Duda mówił o CPK, cytował papieża

W swoim wystąpieniu w warstwie dotyczącej transportu Hołownia mówił też o walce z wykluczeniem transportowym. - Rozwój infrastruktury to nie mogą być tylko szybkie pociągi między metropoliami. Mówiłem już o pociągach w małych miastach. Rozwojowy cel na miarę polskich potrzeb i ambicji to Polska 100-minutowa. Dojazd z każdego miasta województwa do regionalnej stolicy transportem publicznym w max. 100 minut. To naprawdę jest dziś w naszym zasięgu – zapowiedział lider Polski 2050.

Nie dla Kredytu „Na start”

„Rzeczpospolita” w tym tygodniu informowała już, że losy projektu „Kredyt 0 proc” stoją pod bardzo dużym znakiem zapytania. Sprzeciwia się mu Lewica, decyzję po konsultacjach społecznych ma podjąć nowy minister rozwoju, Krzysztof Paszyk z PSL. W sobotę Szymon Hołownia zapowiedział, że Polska 2050 nie poprze tego rozwiązania. - Dziś 80 proc. nowych mieszkań powstaje w 20 proc. gmin. Musimy to zmienić. Nigdy więcej programów typu Bezpieczny Kredyt 2 proc., który wzbogacił deweloperów w metropoliach i doprowadził do wzrostu cen w całej Polsce. To oznacza także sprzeciw dla Kredytu ) 0 proc. Polska 2050 nie poprze tego pomysłu. Zagłosujemy za to za wsparciem społecznego budownictwa mieszkaniowego – powiedział omawiając jeden z filarów rozwoju, czyli „Policentryczny rozwój Polski”.

Hołownia jako trzeci filar wskazał budowę innowacyjnej gospodarki, w tym postawienie na „polskie jednorożce”. - Dziś mamy w Polsce tylko jednego jednorożca, czyli firmę technologiczną, której wartość przekroczyła 1 mld dol. We Francji jest ich 26, w Wlk. Brytanii 43, w Szwecji 6. Naszym celem powinno być aby w dekadę w Polsce powstało przynajmniej 10 jednorożców – powiedział.

Czytaj więcej

Kredytu „Na start” nie będzie? I bardzo dobrze

Hołownia w swoim wystąpieniu akcentował też konieczność prowadzenia polityki długoterminowej. - Zmiana rozwojowa wymaga czasu i ponadpartyjnej współpracy. Projekty rozpoczęte przez jeden rząd nie mogą być zamykane przez kolejny, tylko dlatego, że mają inne barwy polityczne. Solidne fundamenty zapewniło nam ponad 30. lat wyrzeczeń i wspólnej pracy – podkreślił.

Trzy filary rozwoju Polski – to oś sobotniego przemówienia lidera Polski 2050 Szymona Hołowni. Lider Polski 2050 w zapowiadanym od kilku dni przemówieniu „w stylu konferencji TEDx” szkicował wizję rozwoju kraju za 10 lat. I łączył swoje postulaty z najbliższymi wyborami do Parlamentu Europejskiego.

Hołownia popiera CPK, ale i walkę z wykluczeniem transportowym

Pozostało 91% artykułu
2 / 3
artykułów
Czytaj dalej. Subskrybuj
Gospodarka
Rosną obawy w Unii, że dojdzie do wojny handlowej Europa-Chiny
Gospodarka
Zatwierdzona pierwsza transza pomocy MFW dla Argentyny
Gospodarka
G7 uderza w rosyjskie surowce: na celowniku ropa i flota cieni
Gospodarka
Niemcy blokują 14 pakiet sankcji wobec Rosji. Berlin stał się „nowym Budapesztem”
Materiał Promocyjny
Mapa drogowa do neutralności klimatycznej
Gospodarka
Rosja zawiesza handel dolarami i euro. Sankcje biją mocniej w rosyjską gospodarkę
Gospodarka
James C.F. Huang: Polski biznes musi mocniej promować się na Tajwanie