Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 03.08.2019 13:58 Publikacja: 03.08.2019 10:19
Kristalina Georgiewa
Foto: Bloomberg
Będzie to kandydatura najmocniejsza, ale z pewnością nie jedyna. Czas na składanie propozycji kto może objąć stanowisko zwolnione przez Christine Lagarde można składać do 6 września. Ostatecznie wybór następczyni/następcy Francuzki odbędzie się 4 października.
Według nieformalnej umowy między Stanami Zjednoczonymi a Brukselą, funkcje w dwóch najważniejszych międzynarodowych instytucjach finansowych są podzielone między dwa bloki. Stanowisko prezesa Banku Światowego „należy się" przedstawicielowi USA (teraz jest nim David Malpass), a Europejczycy mają prawo do szefowania MFW — tu jest wakat po tym, jak Francuzka, Christine Lagarde została wybrana przed końcem kadencji w funduszu na prezesa Europejskiego Banku Centralnego.
— Nikt lepiej ode mnie nie zna trudności sytuacji. Jestem świadomy Himalajów stojących przede mną. Uważam, że ta kwestia deficytu i długu jest kwestią będącą problemem moralnym, nie tylko finansowym — oświadczył Francois Bayrou podczas uroczystego przejęcia stanowiska premiera Francji od Michela Barniera przed siedzibą rządu, Hotelem Matignon.
Mija rok pracy koalicji kierowanej przez Donalda Tuska. Przedsiębiorcy liczyli na więcej, ale doceniają niektóre działania rządu. Niezmiennie domagają się wicepremiera koordynującego działania gospodarcze.
Rozczarowanie. Tak biznes i eksperci kwitują pierwszy rok rządu Donalda Tuska, choć rozumieją, że miał on pod górkę.
Polska gospodarka rośnie wolniej od oczekiwań. Inflacja, choć pójdzie w górę, nie jest postrzegana jako problem. Znacznie poważniejsze zagrożenia to m.in. sytuacja zewnętrzna. To główne wnioski z najnowszych badań Europejskiego Kongresu Finansowego.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
Nie da się finansować wszystkich dziedzin po równo – twierdzi Maciej Gdula, wiceminister nauki i szkolnictwa wyższego. I zapowiada, że trzeba wyznaczyć – ponad politycznymi podziałami – kluczowe obszary badań w polskiej nauce.
Wejście Uzbekistanu do WTO, planowane na 2026 r., może stworzyć nowe możliwości dla polskich firm poszukujących nowych rynków zbytu. Dlatego warto już teraz uważnie przyglądać się temu państwu i przeprowadzanym w nim reformom.
Już w poniedziałek, 16 września odbędą się pierwsze konsultacje między rosyjskim bankiem centralnym a Międzynarodowym Funduszem Walutowym. Na razie online.
Ukraiński parlament nie uchwalił wyższych podatków, jednego z warunków pomocy MFW dla walczącego z rosyjską agresją kraju. Zbyt wielu deputowanych nie wzięło udziału w głosowaniu. To efekt lobbingu biznesu, ale i przekonania, że pomoc MFW jest za droga.
Gospodarka USA, pomimo najostrzejszego od półwiecza wzrostu stóp procentowych, pozostaje przegrzana. Perspektywy gospodarki Europy ponownie się jednak pogorszyły. Na tym tle Polska będzie zieloną wyspą.
Rozwój sztucznej inteligencji (AI) może zmniejszyć liczbę miejsc pracy nawet 40 proc. Najbardziej zagrożone są kraje rozwinięte - ostrzega Międzynarodowy Fundusz Walutowy.
Rozwój światowej gospodarki wyraźnie zwolnił w stosunku do długoterminowej średniej i niewiele wskazuje na to, aby w najbliższych latach miał przyspieszyć. Inflacja w większości krajów do celu banków centralnych wróci dopiero w 2025 r.
Do rosyjskiego parlamentu wpłynął projekt decyzji o wyjściu Rosji z Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Międzynarodowego Banku Odbudowy i Rozwoju oraz Międzynarodowego Stowarzyszenia Rozwoju.
Ukraina osiągnęła wstępne porozumienie z Międzynarodowym Funduszem Walutowym w sprawie wypłaty pomocy w ramach nowego programu pożyczkowego .
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas