Reklama
Rozwiń

Christine Lagarde. Żelazna dama europejskich finansów

Christine Lagarde była w przeszłości szefem dużej amerykańskiej kancelarii prawnej i ministrem handlu, rolnictwa, gospodarki i finansów Francji. Właśnie zawiesiła swoją funkcję dyrektor generalnej Międzynarodowego Funduszu Walutowego.

Publikacja: 03.07.2019 21:00

Christine Lagarde ma bogate doświadczenie w instytucjach finansowych

Christine Lagarde ma bogate doświadczenie w instytucjach finansowych

Foto: AFP

Jej druga kadencja w funduszu wygasa w 2021 roku i 63-letnia dzisiaj Lagarde nie ma szans na kolejną, ponieważ szef MFW nie może mieć ukończonych 65 lat. Teraz została nominowana na stanowisko prezesa Europejskiego Banku Centralnego, obok amerykańskiej Rezerwy Federalnej najpotężniejszego regulatora finansowego na świecie.

Jej wybór był jednak zaskoczeniem. Ona sama zapewniała, że nie ubiega się o to stanowisko, a kontrkandydatami do prezesury byli prezes Bundesbanku Jens Wiedemann i szef Banque de France François Villeroy de Galhau. Wiadomo, że ten wybór oznacza kontynuację polityki pieniężnej jej poprzednika, Mario Draghiego, który był zwolennikiem pobudzania gospodarki tanim pieniądzem . – Bardzo potrzebujemy dzisiaj dalszego prowadzenia polityki Draghiego, a zwłaszcza reaktywowania stymulacji gospodarki – mówi w Bloomberg TV John Normand, zarządzający funduszami inwestycyjnymi JPMorgan. – Dlatego wybitny polityk jest mile widziany na tym stanowisku, chociaż z pewnością będzie musiał się wykazać wybitnymi umiejętnościami.

Pozostało jeszcze 80% artykułu

Już za 19 zł miesięcznie przez rok

Jak zmienia się Polska, Europa i Świat? Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia i historia w jednym miejscu i na wyciągnięcie ręki.

Subskrybuj i bądź na bieżąco!

Opinie Ekonomiczne
Bogusław Chrabota: Upały dołują światowe PKB
Opinie Ekonomiczne
Michał Hetmański, Kamil Laskowski: Hutnictwo to wyjątek od piastowskiej doktryny Tuska
Opinie Ekonomiczne
Krzysztof Adam Kowalczyk: Obniżka podatków to miraż. Należałoby je podnieść – na obronę
Opinie Ekonomiczne
Witold M. Orłowski: Wiadomość o śmierci Zachodu nieco przesadzona
Opinie Ekonomiczne
Marian Gorynia: Dlaczego organizujemy Kongres Ekonomistów Polskich?