Na otwarciu wtorkowej sesji WIG wzrósł o 0,32 proc., a WIG20 poszedł w górę o 0,42 proc. do 2453,83 pkt. Wczoraj przez Europę przelała się fala wyprzedaży – nie ominęła również GPW. WIG stracił ponad 1,6 proc. Co ciekawe, inwestorzy totalnie zignorowali dobre dane makro, które wczoraj napłynęły na rynek. Wskaźniki PMI dla poszczególnych krajów (m.in. Niemiec, Francji i Polski), a także całej strefy euro okazały się nieco lepsze od oczekiwań. Zaniepokoić mógł ewentualnie odczyt dla przemysłu chińskiego. Okazało się bowiem, że tamtejszy PMI był poniżej kluczowej granicy 50 pkt: spadł do 49,2 pkt, wobec oczekiwanych 49,6 pkt.
Dziś kalendarz publikacji makro nie będzie aż tak bogaty w istotne publikacje makro. Warto ewentualnie odnotować odczyt kwietniowej inflacji producenckiej w strefie euro (godz. 11). Z kolei po południu napłynie seria danych zza oceanu – nie będą one jednak na tyle istotne, my móc znacząco wpłynąć na przebieg sesji. Wśród odczytów są m.in. dane o kwietniowym handlu zagranicznym w USA. Rynki czekają z niepokojem na piątek: wtedy właśnie poznamy kluczowe dane z amerykańskiego rynku pracy za maj - w tym stopę bezrobocia. Gdyby okazała się wyższa od prognoz, z fundamentalnego punktu widzenia byłaby to oczywiście zła wiadomość. Jednak z drugiej strony tym, którzy liczą na dalsze spekulacyjne wzrosty indeksów na Wall Street, słabsze dane byłyby na rękę. Powód? Oddaliłoby się widmo wcześniejszego wygaszenia luźnej polityki pieniężnej, w ramach której Fed co miesiąc pompuje w rynek aż 85 mld dolarów. Wczoraj na Wall Street obserwowaliśmy huśtawkę indeksów. Jednak pod koniec sesji strona kupująca przejęła inicjatywę i na zamknięciu Dow Jones wzrósł o 0,91 proc., a Nasdaq zyskał 0,27 proc. Z kolei indeks S&P zakończył notowania prawie 0,6 proc. nad kreską.
Tymczasem oczy inwestorów w Europie zwrócone są w tym tygodniu na banki centralne. Jeśli chodzi o nasz rynek - dziś rozpoczyna się dwudniowe posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej, które będzie decydować o wysokości stóp procentowych. Wielu ekonomistów spodziewa się kontynuowania cyklu obniżek, co w średnim i dłuższym terminie może wspierać wzrosty na giełdzie.
Jeśli chodzi o kalendarium wydarzeń ze spółek, warto odnotować że dziś przypada dzień wypłaty dywidendy przez Asseco Poland oraz Eurotel. Dziś również walne zgromadzenie Emperii zadecyduje w sprawie wypłaty 0,93 zł dywidendy na akcję. Niepokojącą informację podał wczoraj Synthos – jego czeskie spółki zależne wstrzymały produkcję w związku z powodzią.
Natomiast Bogdanka opublikowała strategię na lata 2013-2020.