Dzisiaj po godz. 16 indeks WIG-banki zyskuje ponad 4 proc. i oscyluje wokół 8550 pkt, czyli najwyższego poziomu od marca 2018 r. Zwyżki przyszły tuż po godz. 15:30 (wcześniej notowania bankowego indeksu krążyły wokół wczorajszego zamknięcia). Wtedy Narodowy Bank Polski opublikował komunikat, że Rada Polityki Pieniężnej podniosła stopy procentowe.
Podwyżka jest niewielka, bo tylko 0,40 pkt proc., i stopa referencyjna wynosi 0,5 proc. Jest to jednak pierwsza od wiosny 2012 r. podwyżka i co najważniejsze prawdopodobnie dopiero rozpoczyna cykl zacieśniania polityki pieniężnej. Nowa stopa będzie obowiązywać już od jutra. To woda na młyn dla banków, które mają zdecydowaną większość aktywów ze zmiennym oprocentowaniem, więc przychody odsetkowe z dnia na dzień staną się większe. Koszty odsetkowe zaś będą rosły później, w miarę zmiany oferty (zakładania nowych lokat i kont oszczędnościowych), a najprawdopodobniej wzrosną w mniejszym stopniu niż przychody odsetkowe (co zwiększy marżę odsetkową i wynik z tego tytułu, a to najważniejsze źródło stanowiące około 70 proc. przychodów sektora).
Czytaj więcej
Rada Polityki Pieniężnej podwyższyła w środę główną stopę procentową z 0,1 do 0,5 proc. zaskakując tym wszystkich ekonomistów i inwestorów. Ta decyzja kłóci się też z wtorkowymi wypowiedziami prezesa NBP Adama Glapińskiego, które sugerowały, że do podwyżki stóp dojdzie najwcześniej w listopadzie. Z komunikatu RPP nie wynika wprost, czy nieoczekiwana podwyżka stóp to jednorazowe dostosowanie, czy początek całego cyklu.
Teraz lokaty de facto nie istnieją i koszty finansowania depozytami to niemalże zero. Być może bankom uda się dzięki wielkiej nadpłynności (przewadze depozytów nad kredytami) utrzymać ten stan rzeczy. Utrudnieniem w tym zadaniu będzie fakt, że RPP zdecydowała o podniesieniu stopy rezerwy obowiązkowej do 2 proc. z 0,5 proc. (to częściowo ograniczy nadpłynność branży).
Warto pamiętać, że rynek oczekiwał podwyżek stóp i idącej za tym poprawie wyników i rentowności banków. Branżowy indeks z GPW urósł od początku roku do wczoraj aż o 72 proc. i jest najmocniejszym sektorowym indeksem na GPW. Łącznie z dzisiejszą sesją zwyżka sięga aż 79 proc., dla porównania WIG zyskał w tym czasie o 53 pkt proc. mniej, a Euro Stoxx Banks o 42 pkt proc. mniej.