Czy ci, którzy chcą pozyskać dotacje z Unii Europejskiej są o nich dobrze informowani? Z wyliczeń resortu rozwoju regionalnego wynika, że tylko w II połowie 2010 r. odbyło się 1024 bezpłatnych szkoleń i konferencji dla aktualnych i potencjalnych beneficjentów unijnych grantów zorganizowanych przez instytucje (ministerstwa, agencje, urzędy marszałkowskie) rozdzielające środki z Brukseli. Uczestniczyło w nich prawie 40 tys. osób. Najwięcej spotkań dotyczyło programu „Kapitał ludzki" - 332 i programu regionalnego na Mazowszu – 202. W całym ubiegłym roku odbyło się 1872 konferencji i szkoleń. Wzięło w nich udział niemal 80 tys. osób. A to tylko konferencje bezpłatne organizowane przez administrację, do których dodać trzeba setki jeśli nie tysiące szkoleń organizowanych przez firmy komercyjne.

- Akcję promocyjną dotyczącą funduszy europejskich prowadzimy nieustająco. Informujemy o aktualnie dostępnych dotacjach za pomocą wszelkich możliwych kanałów informacji: od prasy przez radio, telewizję po Internet, a nawet mobilne punkty informacyjne. Z naszych statystyk wynika, że szczyt informacyjny nastąpił w ubiegłym roku kiedy to np. konsultanci Punktów Informacyjnych Funduszy Europejskich (PIFE) udzielili rekordowo dużo porad dotyczących funduszy UE – mówi „Rz" Adam Zdziebło, wiceminister rozwoju regionalnego. Ogólnopolską sieć tych punktów prowadzi właśnie Ministerstwo Rozwoju Regionalnego we współpracy z urzędami marszałkowskimi, a także z Centrum Projektów Europejskich i Polską Agencją Informacji i Inwestycji Zagranicznych. Obecnie punktów jest 109 (sto dziewiątą placówkę otwarto 1 marca br. w Katowicach). Głównym zadaniem konsultantów pracujących w punktach jest informowanie zainteresowanych o możliwości pozyskania środków europejskich na planowane przez nich przedsięwzięcia. W 2009 r. udzielili oni 141 tys. porad (osobiście, telefonicznie i mailowo). W ubiegłym roku pomogli już w 202 417 sprawach dotyczących funduszy europejskich. Najwięcej porad udzielono telefonicznie - 123 724. Kolejne 60 tys. to konsultacje osobiste. 15 tys. odpowiedzi  udzielono na pytania przesłane pocztą elektroniczną. Ponadto, punkty przeprowadziły 726 spotkań informacyjnych.

Jak wskazuje ministerstwo „szczyt informacyjny" osiągnięto w ubiegłym roku. Aktualnie po rozdysponowaniu większości pieniędzy z Unii na politykę spójności (do 4 września br. zawarto umowy na 66,3 proc. budżetu na lata 2007-2013)  liczba szkoleń i konferencji dla szukających dotacji będzie ograniczana na rzecz działań kierowanych do tych już realizujących projekty. Potwierdza to Zdziebło. - Teraz musimy skoncentrować się na informowaniu tych, którzy pozyskali już dotacje, o tym jak je bezproblemowo rozliczyć. Stąd więcej konferencji na ten temat zamówień publicznych, kwalifikowalności VAT itp. Od początku roku pomoc w rozliczaniu grantów oferują także PIFE - tłumaczy.