To już nie seria potknięć, ale feeria porażek. Do listy ofiar nowej ustawy refundacyjnej po pacjentach, lekarzach i aptekarzach dołączą organizacje pożytku publicznego. A konkretnie Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy. Z ustaleń „Rz" wynika, że przez wadliwe prawo do szpitali mogą nie trafić pompy insulinowe dla kobiet ciężarnych z cukrzycą. WOŚP zamierza zakupić m.in. taki sprzęt z zebranych w tym roku pieniędzy. Dyrektorzy szpitali mają jednak wątpliwości, czy w ogóle mogą go przyjąć. – Wiemy, że nowe przepisy są niejasne i trwają u nas dyskusje, jak się do nich zastosować – mówi Tadeusz Jędrzejczyk, zastępca dyrektora w gdańskim Uniwersyteckim Centrum Klinicznym. Podobnie uważa Paweł Trzciński, rzecznik Centrum Zdrowia Dziecka. Podkreśla, że jego placówka będzie w tym roku jeszcze ostrożniej podchodzić do wszelkich darowizn. Jak stosować się do nowych przepisów, nie wie też WOŚP.
Zobacz » Prawo dla Ciebie » Fundacje, spółdzielnie, stowarzyszenia, organizacje
Niepewność wszystkich wywołuje art. 49 ust. 3 ustawy refundacyjnej. Zabrania przekazywania jakichkolwiek zachęt, w tym darowizn i użyczeń, które odnoszą się do leków refundowanych. Karę za nieprzestrzeganie przepisu nakłada inspektor farmaceutyczny i jest ona drakońska: wynosi 100-krotność wartości przekazanej zachęty, gdy zawinił podmiot, który nie zajmuje się handlem lekami, czyli np. WOŚP. Ministerstwo Zdrowia poproszone przez „Rz" o interpretację przepisu odpowiedziało, że wszystko zależy od sytuacji i każdą oceni indywidualnie. – Darowizna niełącząca się z zachętą nie jest zakazana. Uznamy natomiast, że nielegalna będzie sytuacja, w której obdarowany szpital w zamian za darmowe leki zobowiąże się zaopatrywać w farmaceutyki u danego przedsiębiorcy – tłumaczy Jakub Gołąb, rzecznik resortu.
40 mln zł może w tym roku zebrać Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy
Prawnicy podkreślają jednak, że co innego wynika z samej ustawy. – Resort zdrowia zakazał przekazywania jakichkolwiek zachęt związanych z lekami refundowanymi. A czym innym, jeśli nie wskazaną wprost w zakazie darowizną będzie przekazanie przez WOŚP pomp insulinowych służących do podawania leków objętych refundacją – wskazuje Tomasz Kaczyński, prawnik z kancelarii Domański, Zakrzewski, Palinka. Podkreśla, że ustawodawca zamierzał dzięki przepisowi walczyć z patologią, ale sformułował go tak niefortunnie, że nie wiadomo teraz, czy nie wylał dziecka z kąpielą. Stworzył zakaz, który może dotknąć jak najbardziej szczytne inicjatywy. Podobnie uważa Paulina Kieszkowska-Knapik, adwokat z kancelarii Baker & McKenzie. Podkreśla, że na przykładzie działań Orkiestry najlepiej widać kolejne absurdy ustawy refundacyjnej. – Ostrzegaliśmy przed tym, postulując doprecyzowanie przepisów podczas prac w Komisji Zdrowia, ale nie zostaliśmy wysłuchani – podsumowuje mec. Kieszkowska.