Rzeczpospolita liderek. Wyzwania w obszarze zarządzania
Jaka jest rola kobiet w biznesie – kobiety biznesu o swojej drodze do sukcesu i perspektywach rozwoju. W jaki sposób zmiany społeczne i zmiany na rynku pracy sprzyjają równouprawnieniu i rozwojowi kariery? Cechy i style zarządzania w biznesie. Czynnik „kobiecy” w ESG. Kobiety liderki w takich branżach, jak nieruchomości, zdrowie, technologie, edukacja, TSL. To tylko niektóre z zagadnień, jakie znajdą się w centrum uwagi podczas spotkania, które poprowadzi Anna Zejdler, szefowa projektu kobieta.rp.pl.
godz. 14.15
Salon „Rzeczpospolitej”
Silna kolej w Europie: chwilowa moda czy mocny i stały trend?
W ostatnich latach w Europie, a szczególnie w Unii Europejskiej, potrzeba tworzenia silnych i nowoczesnych kolei była istotnym punktem debaty publicznej, strategii rozwoju, ale także zmaterializowała się w formie wymiernych działań inwestycyjnych. Polska miała szczególnie trudne zadanie: nadrobić wieloletnie zaległości i jednocześnie wzmocnić pozycję konkurencyjną kolei na rynku transportowym, zarówno na poziomie krajowym, jak i międzynarodowym. O potrzebie rozwijania kolei nie trzeba było przekonywać już przekonanych, a nieprzekonani uświadomili sobie jej znaczenie w czasie dużych kryzysów: pandemii Covid-19 czy trwającej do dziś wojny w Ukrainie. Jak polska kolej przygotowuje się do umocnienia swojej pozycji konkurencyjnej? Jakich narzędzi – finansowych, ale nie tylko – potrzebuje, by móc inwestować w swój rozwój? Jak postrzega liberalizację sektora kolejowego?
godz. 14.20
ścieżka tematyczna: Finanse i Inwestycje
Rynek mieszkaniowy po uruchomieniu „Bezpiecznego kredytu”. Sprzedaż i rezerwacje w lipcu/sierpniu – co dalej? Czasowy wystrzał czy trend?
W tym roku program nie ma limitu budżetu, jednak w przyszłym taki limit już będzie. Jakie mogą być tego konsekwencje. Jakie inne czynniki napędzają sprzedaż mieszkań: poluzowanie przy „normalnych” kredytach, strach przed wzrostem cen. Podaż, oferta – czy są perspektywy, by mocniej/szybciej rosły. Jakie działania są potrzebne, by mogło to nastąpić. Cenowa spirala na rynku mieszkań – co ją może zatrzymać. Rynek najmu jako alternatywa – kto ma go tworzyć? PRS? Państwo?
godz. 15.30
Salon „Rzeczpospolitej”
Wpływ amerykańskich inwestycji na polską gospodarkę
Panel poświęcony będzie roli inwestycji amerykańskich w Polsce i ich znaczeniu dla polskiej gospodarki. Mowa będzie m.in. o wpływie amerykańskich firm na PKB, rynek pracy, środowisko, a także rozwój szeroko pojętego łańcucha dostaw w Polsce. Uczestnicy dyskusji wskażą także, jakie sektory gospodarki, w których działają firmy amerykańskie, będą rozwijać się najbardziej dynamicznie, jak również przedstawią potrzeby, których realizacja jest kluczowa dla dalszego rozwoju inwestycji amerykańskich w Polsce.
godz. 15.30
ścieżka tematyczna: Biznes i Zarządzanie
Jak utrzymać tempo inwestycji szwajcarskich firm w Polsce?
Od czasów rewolucji przemysłowej szwajcarskie firmy należą do grona liderów swoich branż. To zasługa wysokiej jakości instytucji, otwartości na wymianę gospodarczą oraz efektywnego ekosystemu rozwoju innowacji. Szwajcaria konsekwentnie od 12 lat plasuje się na szczycie rankingu najsilniejszych innowacyjnych gospodarek świata – The Global Innovation Index. Współpraca gospodarcza między Polską a Szwajcarią od kilku dekad rozwija się bardzo dynamicznie. Szwajcarskie firmy tylko w 2021 roku zainwestowały w Polsce ok. 7,2 mld euro i stworzyły dotychczas ponad 90 tys. miejsc pracy – więcej niż u swojego południowego sąsiada, Włoch. Plasuje to Szwajcarię na 10. miejscu najważniejszych inwestorów zagranicznych w Polsce, zaś w sektorze usług IT – na drugim. Jak wykorzystać potencjał szwajcarskich firm dla dalszego rozwoju gospodarczego Polski? Jakich warunków potrzebują inwestycje, by utrzymać wzrostowy trend nakładów na R&D w Polsce?
godz. 16.40
Pawilon Szwajcarski Swiss Point