Według naszych nieoficjalnych źródeł w Komisji Europejskiej propozycja korzystnej interpretacji deficytu krajów, które przeprowadziły reformę emerytalną - w tym Polski- ma być dołączona do pakietu reformy zarządzania gospodarczego w Unii. Opisany wczoraj w ”Rz” dokument Komisja przyjmie formalnie jutro.
Z naszych informacji wynika, że do ostatniej chwili trwały zabiegi o dołączenie do pakietu kwestii liczenia środków na rachunkach Otwartych Funduszy Emerytalnych. – Można mówić o sukcesie. Nie będą one odliczone w 100 proc. od wysokości deficytu, ale Komisja otworzyła się na postulaty ”9” i przewiduje częściową ulgę – mówi nasz rozmówca w KE.
Wspólny list w sprawie zmiany metodologii liczenia długu wysłało do Brukseli dziewięć krajów: Bułgaria, Czechy, Węgry, Łotwa, Litwa, Polska, Rumunia, Słowacja i Szwecja.
[wyimek]3 proc. PKB powinien maksymalnie wynosić deficyt finansów publicznych krajów członkowskich UE[/wyimek]
Nie ma jednak mowy o zmianie reguł statystycznych, bo to wymagałoby zgody 27 państw. A z dyskusji w ramach grupy roboczej pod kierunkiem Hermana Van Rompuya, przewodniczącego Rady Europejskiej, wynika, że Niemcy się temu sprzeciwiają. Angela Merkel boi się wyjątków, które mogłyby doprowadzić do poluzowania reguł fiskalnych w Unii.