Unijne wsparcie warunkowe. Prawie jak dotacja

Dofinansowanie z funduszy unijnych to nie zawsze bezzwrotna dotacja. Przy naborach oferujących wsparcie warunkowe, należy liczyć się z częściowym zwrotem środków. Co powinien wiedzieć beneficjent przygotowując budżet dla takiej inwestycji?

Publikacja: 31.05.2024 04:30

Unijne wsparcie warunkowe. Prawie jak dotacja

Foto: Adobe Stock

W strategii wdrażania funduszy unijnych można dostrzec wyraźną tendencję w ograniczaniu bezzwrotnej pomocy, czyli klasycznie rozumianej dotacji. Z przepisów sektorowych wynika, że Komisja Europejska oraz państwa członkowskie powinny zapewnić, aby wykorzystane zasoby funduszy były adekwatne do prowadzonych inwestycji oraz dawały się powiązać ze spełnieniem przez beneficjentów określonych warunków lub rezultatów. W dokumentach regulujących politykę spójności na lata 2021-2027 przyjmuje się, że ze względu na zróżnicowane potrzeby i konieczność adekwatnego dostosowania wsparcia (skali i formy), optymalnym rozwiązaniem w większości obszarów wsparcia jest zastosowanie systemu mieszanego, zakładającego równocześnie różne formy wsparcia.

Pozostało 94% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Konsumenci
Paliwo będzie droższe o 50 groszy na litrze, rachunki za gaz o jedną czwartą
Praca, Emerytury i renty
Krem z filtrem, walizka i autoresponder – co o urlopie powinien wiedzieć pracownik
Podatki
Wykup samochodu z leasingu – skutki w PIT i VAT
Nieruchomości
Jak kwestionować niezgodne z prawem plany inwestycyjne sąsiada? Odpowiadamy
Materiał Promocyjny
Mity i fakty – Samochody elektryczne nie są ekologiczne
Nieruchomości
Wywłaszczenia pod inwestycje infrastrukturalne. Jakie mamy prawa?