Zmiany w pomocy de minimis. Kiedy będą korzyści z wyższych limitów?

W 2024 r. roku weszły w życie przepisy unijne zwiększające dopuszczalne progi pomocy de minimis. Do końca czerwca br. trwa jednak okres przejściowy. Na co zwrócić uwagę, aby uzyskać lepsze warunki wsparcia?

Publikacja: 29.03.2024 04:30

Zmiany w pomocy de minimis. Kiedy będą korzyści z wyższych limitów?

Foto: Adobe Stock

Pomoc de minimis jest szczególną kategorią pomocy dla przedsiębiorców, która ze względu na relatywnie niską wartość, nie podlega procedurze zgłoszenia Komisji Europejskiej. System tej pomocy opiera się na założeniu, że ograniczone kwotowo i  czasowo transfery środków publicznych na rzecz jednego przedsiębiorstwa, nie wpłyną negatywnie na konkurencję i handel na rynku wewnętrznym Unii Europejskiej. Maksymalna wartość pomocy jest na takim samym poziomie dla wszystkich państw członkowskich. Dotychczasowy próg pomocy 200 tys. euro, przyjęty po raz pierwszy przez Komisję Europejską w 2006 roku, obowiązywał niezmiennie przez kilkanaście lat, aż do końca 2023 roku. Dopiero ocena adekwatności zasad pomocy państwa przeprowadzona przez Komisję w 2019 r., uwzględniająca aktualne wskaźniki inflacji, produktu krajowego brutto Unii Europejskiej oraz dostępne prognozy gospodarcze, wpłynęła na decyzję o podniesieniu progu pomocy.

Pozostało 91% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona