Nierynkowe redysponowanie instalacjami odnawialnych źródeł energii

Po ostatniej nowelizacji Prawa energetycznego obowiązują szczegółowe zasady ograniczania wytwarzania energii w instalacjach odnawialnych źródeł energii lub wyłączania magazynów energii elektrycznej przez operatorów systemów elektroenergetycznych, które nie opierają się na zasadach rynkowych. Niektóre reguły, dotyczące przyznawania rekompensat z tytułu redysponowania, mogą budzić kontrowersje.

Publikacja: 09.02.2024 02:00

Nierynkowe redysponowanie instalacjami odnawialnych źródeł energii

Foto: Adobe Stock

Do niedawna kwestia redysponowania na zasadach nierynkowych była w Polsce uregulowana jedynie na poziomie przepisów prawa Unii Europejskiej, a mianowicie rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2019/943 z 5 czerwca 2019 roku w sprawie rynku wewnętrznego energii elektrycznej (dalej „Rozporządzenie”), które ustanawia podstawowe reguły dotyczące redysponowania. Zgodnie z tym aktem redysponowanie, w tym ograniczanie wytwarzania, to środek aktywowany przez jednego lub większą liczbę operatorów systemów przesyłowych lub operatorów systemów dystrybucyjnych i polegający na zmianie schematu wytwarzania, obciążenia lub obu, aby zmodyfikować przepływy fizyczne w systemie przesyłowym i zmniejszyć fizyczne ograniczenia przesyłowe lub w inny sposób zapewnić bezpieczeństwo systemu.

Pozostało 92% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Spadki i darowizny
Poświadczenie nabycia spadku u notariusza: koszty i zalety
Prawo w Firmie
Trudny państwowy egzamin zakończony. Zdało tylko 6 osób
Podatki
Składka zdrowotna na ryczałcie bez ograniczeń. Rząd zdradza szczegóły
Ustrój i kompetencje
Kiedy można wyłączyć grunty z produkcji rolnej
Sądy i trybunały
Reforma TK w Sejmie. Możliwe zmiany w planie Bodnara