Gmina przejmuje działkę, ale odszkodowanie trafi do komornika

Odszkodowanie za przejętą nieruchomość przez gminę może zostać wypłacone komornikowi, jeśli przedsiębiorca, któremu je przyznano posiada długi i jest prowadzone przeciwko niemu postępowanie egzekucyjne z wniosków wierzycieli.

Publikacja: 26.01.2024 02:00

Gmina przejmuje działkę, ale odszkodowanie trafi do komornika

Foto: Afdobe Stock

- Prowadzę działalność gospodarczą. Gmina przejęła część mojej działki pod drogę. Przyznano mi z tego tytułu odszkodowanie kilka miesięcy temu – niemal 30 tys. zł, jednak nie wypłacono go do dziś. Otrzymałem natomiast informację, że kwotę zajął komornik sądowy w związku z długami mojej firmy wobec kontrahentów. Czy gmina mogła nie wypłacić mi odszkodowania?

Z kontekstu zapytania należy wnioskować, że część nieruchomości przedsiębiorcy została przejęta na własność przez gminę. Procedury związane z „przejęciem” nieruchomościami przez jednostkę samorządu terytorialnego są zawarte w specjalnych aktach prawnych, w tym w ustawie o gospodarce nieruchomości. W art. 98 ust. 1 tej ustawy postanowiono, że działki gruntu wydzielone pod drogi publiczne: gminne, powiatowe, wojewódzkie, krajowe – z nieruchomości, której podział został dokonany na wniosek właściciela, przechodzą, z mocy prawa, odpowiednio na własność gminy, powiatu, województwa lub Skarbu Państwa z dniem, w którym decyzja zatwierdzająca podział stała się ostateczna albo orzeczenie o podziale prawomocne. Za działki gruntu przysługuje odszkodowanie w wysokości uzgodnionej między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym a właściwym organem.

Pozostało 80% artykułu

Treść dostępna jest dla naszych prenumeratorów!

Kontynuuj czytanie tego artykułu w ramach e-prenumeraty Rzeczpospolitej. Korzystaj z nieograniczonego dostępu i czytaj swoje ulubione treści w serwisie rp.pl i e-wydaniu.

Nieruchomości
Trybunał: nabyli działkę bez zgody ministra, umowa nieważna
Materiał Promocyjny
Wykup samochodu z leasingu – co warto wiedzieć?
Praca, Emerytury i renty
Czy każdy górnik może mieć górniczą emeryturę? Ważny wyrok SN
Prawo karne
Kłopoty żony Macieja Wąsika. "To represje"
Sądy i trybunały
Czy frankowicze doczekają się uchwały Sądu Najwyższego?
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Sądy i trybunały
Łukasz Piebiak wraca do sądu. Afera hejterska nadal nierozliczona